Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Min once-in-a-lifetime-hund, springerjenta Milli, har akkurat fått avlest HD C - uten forkalkninger - på begge hoftene. Er litt over året. Jeg har lest meg opp såpass at jeg vet det ikke er verdens undergang, men jeg blir jo ekstra bekymret for henne mtp fremtid. Soleklart at det er ekstra viktig å holde henne slank og veltrent, og å være obs på eventuelle smerter. Vet jo også at det er lurt å tenke oppvarming og evt dekken etter hard fysisk aktivitet.

Vi trener lydighet, jakttrening og går en god del i fjellet, både til fots og på ski - har ingen planer om å slutte med dette. Har aldri hatt planer om å avle på henne, så slik sett går HD-statusen greit.

MEN: har dere noen andre tips mtp på hvordan jeg best kan forebygge smerter / ivareta hennes HD på best mulig måte? Gulltips fra erfarne sonere mottas med stor takknemlighet!!!

Endret av Zappa
Skrivefeil
Skrevet

Eneste jeg gjør med alle mine HD hunder (2 med c og 1 med d) er å gi de grønnleppemussling som tilskudd. De to med c har blitt røntget igjen for litt siden( en for noen dager siden og den andre for halvannet år siden) og det har ikke vært noe forandringer, de er 6 og 7 år. Den med D er 3 år gammel, og de har fått lov til å leve livet som normalt alle tre :)

  • Like 3
Skrevet

Min ene har HD C. Hun brukes aktivt til trekk og kløving, samt mye vanlige turer i skog og fjell. Som du sier er det viktig å holde de godt trent og i god form. I tillegg strekker jeg henne godt ut og masserer endel etter trening. Følger godt med på bevegelsene hennes, og passer på å varme opp før hardere trening. Oppvarming og å strekke ut gjør jeg med begge, men jeg følger ekstra godt opp hun med HD.

  • Like 1
Skrevet

Du kan jo gi grønnleppemusling forebyggende, men c hofter uten forkalkninger vil jo mest sannsynlig ikke bli et problem uansett. Hold hunden i god form, slank, vær nøye med oppvarming og nedgåing, passe på litt ekstra med å ikke løpe på hardt underlag, benytte seg av de mulighetene man har for å avlaste, feks mye svømming når vær og årstid tillater det.. Du trenger neppe å ta så mye hensyn til dette heller, men det er jo det man kan gjøre for å jobbe forebyggende, sånn i tilfelle. Ville ikke satt noen begrensninger på hunden.

  • Like 1
Skrevet

Schäferen til samboeren har også HD:C på begge sider, uten forkalkninger. Hun har blitt brukt aktivt hele livet, først i bruks og nå i IPO, og man kan virkelig ikke gjette at hun har HD ved å se på henne. Hun blir syklet med, svømmer, trener trekk, og alle andre normale hundeaktiviteter. Hun er 5,5 år gammel, forresten, og har blitt rerøntget, uten forandringer. 

Skrevet

Ser flere anbefaler grønleppemusling her, men finner ingen studier som sier noe om effekten av å gi tilskudd av dette.

Er det egen (god) erfaring som gjør at dere anbefaler dette - eller er det markedsføring/anbefaling fra andre som gjør at dere råder andre til å bruke det?

Skrevet

Det er vel forsket på glucosamin? Grønnleppemussling inneholder jo det :) Jeg kan ikke si om det funker eller ei, men mine har foreløpig ikke problemer med hoftene, og jeg tør ikke slutte å bruke det :P

Skrevet
Ser flere anbefaler grønleppemusling her, men finner ingen studier som sier noe om effekten av å gi tilskudd av dette.

Er det egen (god) erfaring som gjør at dere anbefaler dette - eller er det markedsføring/anbefaling fra andre som gjør at dere råder andre til å bruke det?

Som Stine sier er grønnleppemusling en veldig fin kilde til glucosamin.

Glucosamin er mye forsket på i forbindelse med artrose og mange andre leddsykdommer. Det er mange forskere som mener at det ikke har noen effekt å ta glucosamin som tilskudd. Mens noen mener at det er noe som kan hjelpe med oppbygging av ny leddbrusk.

Glucosamin kan ha noen bivirkninger og burde ikke gis til dyr eller folk ned høyt blodtrykk, problemer med blodsukkeret eller hjerte og nyreproblemer.

Min får glucosamin, men hun er ikke røntget som ferdig utvokst enda så hun får det egentlig bare fordi jeg kjøpte store mengder på tilbud til den forrige valpen som hadde HD.

Sent fra min Nexus 5X via Tapatalk

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...