Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en 10 år gammel lundehundtispe som hadde IL ("lundehundsyndrom") for noen år siden, og viser i ny og ne tegn symptomer fremdeles. I dag har hun kastet opp et par ganger og har åpenbart veldig vondt i magen, så da begynner jo tankene å surre...  (skal ringe dyrlege i morgen, ja). Jeg har foret henne på Vom og Hundemat Digestive siden sykdommen, som har et fettinnhold på 12%, men lurer på om noen her kjenner til råfôr som er enda lavere?

Guest Yellow
Skrevet

Kan du ikke bare blande i fettfattig kjøtt/fisk for å få ned fettprosenten? Torske- og kyllingfilet f.eks inneholder veldig lite fett. 

Min eldre hund har forresten blitt mer var for det med lang tid mellom måltidene. Verdt å prøve å unngå for lang tid mellom måltidene for å se om det kan ha sammenheng og. 

Skrevet

Hvis hunden er syk synes jeg du skal droppe råforet helt og holdent. Immunsystemet er ikke på topp, og du vil for all del unngå en bakterieinfeksjon i tillegg. Kok hvit fisk og poteter og litt gulrot, og kjør fullstendig fettfritt. Please. 

 

  • Like 2
Skrevet
5 minutter siden, Rimfrosthuldra skrev:

Ja når hun er syk får hun altså ikke vanlig fôr, da gir vi ris og kokt kylling

Godt, godt. Jeg var i min tid overbevist om at helt vanlig VoH var helt utmerket til friske lundehunder, siden det fungerte utmerket på min (som ble 12 år). I dag tenker jeg at det kanskje var noe uvettig. Min nåværende får litt vanlig VoH innimellom, men da mest som smaksforsterker sammen med tørrfôr oppbløtt i vann, eller blandet med kokt fisk og potet. Men nå har aldri jeg vært noen fanatisk råfôrer. Jo, jeg ser at de liker det, og jeg er ikke i tvil om at det er et utmerket alternativ til de fleste hunder, men ingen av mine har blitt syke eller utilpass av annen mat heller (selv om de bæsjer litt mer). 

Jeg tenker også sånn at hvis man blander med f.eks. grønnsaker + fisk en dag, cottage cheese en annen og kanskje eggehviter en tredje, så kan man sikkert bruke et hvilket som helst råfôr som base (til en frisk lundehund). 

  • 2 weeks later...
Skrevet

Ja man skulle jo tro rå innmat etc var det mest naturlige/det som ligner mest på hva en hund ville spist "i naturen"... jeg får det liksom ikke til å stemme at en hund ikke skal tåle noe slikt. IL'en hun fikk for noen år siden hendte etter et fôrbytte, fra én type tørrfôr til en annen. Hun har også iblant i det siste vist tegn til magesmerter etter å ha fått litt tørrfôr som godbiter, så tørt er tydeligvis ikke ideelt det heller... Skrøpelige små raringer :P Hva gir du som hovedfôr,  @bardmand?

 

Skrevet

Nå får hun mest oppbløtt Eukanuba intestinal, men jeg gir en del annet også - kokt fisk og poteter og gulrot, eggehviter, yoghurt, biola, cottage cheese, okseører. Og som sagt, så tilsetter jeg gjerne litt råfor som smakstilsetning - gjerne blodvannet. 

Joda, råforing er nok naturlig, men det er jo i og for seg virus og skadelige bakterier også, uten at det gjør det noe sunnere (for å sette det på spissen). I naturen ville nok dyr med IL rett og slett strøket med, men våre hunder har jo oss til å passe på, og mange av dem utvikler jo aldri sykdom heller. Jeg kunne godt tenke meg et kommersielt råfor med lite fett, men da måtte nok noe av energien fra fettet erstattes med karbohydrater, vil jeg tro, selv om også proteiner kan omdannes til energi.  

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...