Gå til innhold
Hundesonen.no

Tannstein og fôr


Recommended Posts

Hvor vanlig er det at fôret er skyldig i belegg og tannstein?

Lyn, den nyinnflyttede, hadde tannstein når hun kom hit, dette ble renset og fjernet etter beste evne. Hun byttet fôr til samme som Keo når hun flyttet inn her i slutten av januar. Lyn begynte å utvikle belegg og litt tannstein igjen, har derfor fått ekstra med tyggeting og regelmessig tannstell for å få bukt med det som har oppstått og forhindre nytt. Den dårlige ånden ble bedre, men der henger fortsatt igjen en vond duft. Alt av tannstell har jeg utført her hjemme.

Keo, oppvokst her i hus, alltid hatt plettfrie og veldig hvite tenner. Han har aldri fått tannstell, og bare mottatt skryt hos veterinær, seinest for en måneds tid siden. I går merket jeg den der gjenkjennbare vonde duften av også hans munn. Riktig nok har også han begynt å få belegg. Vi byttet fôr like før juletider, hvis jeg husker riktig, vi har allefall kommet oss gjennom to-tre 15kg-sekker. Han har gått på flere fôrtyper tidligere, både rått og tørt, ettersom han har hatt problemer med å legge på seg/holde vekta i perioder, tidligere hobbyanorektiker som spiser jevnt og trutt nå. 

De begge er tre år gamle, fôres med RC 4800.


Er det fôret som kan ha skyld i dette, eller har noen andre tips? De får bein, ører og andre tyggeting stadig vekk. Leker aktivt og tygger på myke og harde leker rett så det er. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke at jeg vet, men jeg tipper det er mer til det enn bare det, her fores mine på det samme, varga har fine tenner, vims har lett for plakk og tannstein virker det som. Malamutene gikk også på det samme og hadde flotte tenner med lite/ingen plakk/tannstein. Så 3 av 4 hunder har hatt perfekte tenner på rc 4800 og vom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her fores alle tre likt, en har tildels mye tannstein, en har litt men ikke overdrevent - tredje har null nix. Mine får nå antiplac i maten og det har effekt på den med mye hvertfall. Han som har  null tannstein er veldig glad å tygge på brusflasker da, og har mye mer nedslitte tenner enn de to andre. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 minutter siden, Pringlen skrev:

Etter min erfaring er det langt mer vesentlig at hundene får tyggeting jevnlig, enn hva de fôres med...

Lyn får okse- eller griseøre, margbein, rådyrbein, slike sammenfallende hudbein og annet man får/kjøper bortimot hver eneste dag, hun har et lite arsenal. Bruker å gi noe på kvelden i stede for sen kveldsmat. Keo får ikke hver dag fordi han ikke har trengt det og har en relativt sensitiv mage.

Jeg kom til å tenke på fôret da det er den eneste endringen vi har gjort hva angår inn i munnen. 4800 er veldig kleiment/fettete utenpå, så ikke umulig det kan legge seg. Nå ser det ut til at vi blir å skifte eller bytte tilbake fôr igjen uansett, så får vi se. Blir å kjøpe noe slik vindundermiddel for tannstein å prøve også for å få bort det som er/bygger seg.

Keo har som sagt hatt helt plettfrie tenner frem til nå, uansett fôr eller mangel på tyggeting. Så at han plutselig har begynt å danne belegg var en stor undring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Merket veldig stor forskjell etter jeg ga opp tørrfôret til fordel for råfôring på min hvertfall. Selv om jeg nå fôrer veldig lite med bein etc (går mest i V&H og fileter/delt opp kjøtt) kan det fortsatt ikke sammenliknes. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...