Gå til innhold
Hundesonen.no

Fargegenetikk: Sobel og urajiro-lignende tegninger


bardmand
 Share

Recommended Posts

Erik er en krysning av islandsk fårehund og norsk lundehund. Lundehunder er i dag alltid en eller annen nyanse av sobel med hvite tegninger, samt urajiro-lignende tegninger (urajiro står forklart her: http://www.doggenetics.co.uk/albino.html#urajiro). Islandsk fårehund kommer i mange farger, men mora til Erik er svart og tan med hvite tegninger (tricolor). 

Erik selv er sobel og hvit, men uten urajiro-lignende tegninger. Det forteller meg at genet for urajiro-lignende tegninger må være recessivt. Er det noen som har shiba eller akita her inne som har noen formening om det? Som kanskje har sett krysninger etter shiba eller akita uten urajiro?

En annen sak jeg har lagt merke til, er at lundehunder har mørkt pigment inne i ørene, mens Erik fremdeles er ganske lys ved fem måneders alder. Hvordan ser deres soble hunder ut inne i ørene? Collier, sheltier, shibaer osv?

 

erik_ore.jpg

lundehund_ore.jpg

farger.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siberians har også en urajiro. Noen skriver at de bare er "irish pattern" hvite, men det er noe mer som foregår enn det. Tegningene er for regulære og mistenkelig i samme område som en urajiro. Dessuten vil selv hunder uten noe særlig hvitt være lyse i akkurat det området en urajiro skal dekke.

Denne tispa er ikke hvit som i hvitflekk hvit, annet enn nederst på beina og på haletuppen:

12189014_10153225647417108_2045214335324

De hvite markeringene over øynene er egentlig en del av "black and tan" mønsteret, men på Siberians blir de hvite pga et annet gen som lysner tanmarkeringene til hvitt. Hun er riktignok ikke svart, selv om grunnfargen er svart, da hun er Aw (agouti som det kalles på genetikk språket, eller viltfarget, fordi om de hundene man refererer til som agouti på Siberians er litt annerledes en hun her).
Det er svært få Siberians som ikke har urajiro, men de varierer i hvor lyse de er. Men det virker helt klart recessivt. Nå har jeg ingen uten selv, men jeg har jo sett ganske mange hunder og valper jeg ikke selv eier + ennå fler på bilder.  Genet som lysner tanmarkeringene til hvitt/lyst virker derimot til å være dominant.

Soble hunder er da Ay og vi har Siberians i den fargen også. Jeg har hatt en selv som var en veldig rød sobel.
Her som en gammel mann, høsten før han forlot meg. Som du ser er heller ikke han mørk i ørene.
44635_426438722107_3686106_n.jpg?oh=dd45

 

 

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 minutter siden, Snøfrost skrev:

...

Det er svært få Siberians som ikke har urajiro, men de varierer i hvor lyse de er. Men det virker helt klart recessivt. Nå har jeg ingen uten selv, men jeg har jo sett ganske mange hunder og valper jeg ikke selv eier + ennå fler på bilder.  Genet som lysner tanmarkeringene til hvitt/lyst virker derimot til å være dominant.

Soble hunder er da Ay og vi har Siberians i den fargen også. Jeg har hatt en selv som var en veldig rød sobel.
Her som en gammel mann, høsten før han forlot meg. Som du ser er heller ikke han mørk i ørene.
44635_426438722107_3686106_n.jpg?oh=dd45

 

 

 

 

Fin, gammel mann! 

Takk for svar, det interessant å se. Det er helt klart ganske mange raser der denne tegningen forekommer, men det er vel bare japanerne som har identifisert det som et rasekjennetegn. 

Det at ørene til Erik er lyse bidrar nok til de ser større ut enn om de var mørke, som på en lundehund. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er pigmentering på huden i øret du er ute etter, sant? Bare sånn at jeg ikke misforstår :) Banzai har definitivt blitt mye mørkere i ørene. Shensi var som Lina i voksen alder, men mye lysere som valp.

Bilder av Banzai

8 uker:
10313944_10152685681076293_1154840769593 

16 mnd:
12321640_10153650819596293_4263694197185

Shensi 8 uker:
23703_367171186292_1718753_n.jpg?oh=76e1

Shensi voksen:
11138543_10153103414856293_6148442039192

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

17 minutter siden, Sanne skrev:

Det er pigmentering på huden i øret du er ute etter, sant? Bare sånn at jeg ikke misforstår :) Banzai har definitivt blitt mye mørkere i ørene. Shensi var som Lina i voksen alder, men mye lysere som valp.
 

Absolutt. Ja, kanskje det kan komme på Erik også, da? Hvem vet. Det blir spennende å se :-) Takk for bildene. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
    • Jeg prøvde Trikem max relax på nyttårsaften og det virket veldig bra på min hund.    Spennende med hund på prøve med endel utfordringer masse lykke til🤗
    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...