Gå til innhold
Hundesonen.no

Hypothyreose og narkose


yurij
 Share

Recommended Posts

Gamlingen her må trekke en tann som er brukket. Han har hypothyreose men går på medisiner...  Allikevel er jeg  litt bekymret for kombinasjonen av lavt stoffskifte,stor gammel mynde,  og selve narkosen. Han ble røngtet med narkose for 18 mnd siden og da tok det fryktelig lang tid før han kom til seg selv igjen . .... Grunn til bekymring ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Polfarer skrev:

Regner med at han bare ble sedert ved røntgen, ikke full narkose? 

Det er alltid en risk ved sedasjon/narkose, men som oftest går det veldig bra. Selv med gamle dyr :) 

Fikk han oppvåkningsspøyte etterpå eller lot de sedasjonen gå ut av seg selv? 

Han fikk oppvåkningssprøyte . Tok nesten et døgn før han var oppe og gikk den gangen.  Alt går jo allerede veldig sakte , pust , lav hvilepuls etc og de store myndene er sagt å ha problemer med å bryte ned "dop" .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forrige hunden min  ( Engelsk Setter) hadde også lavt stoffskifte og måtte trekke en jeksel da var 11.5 år. Det gikk veldig bra :) En gang hun fjernet en fettkul tok det mye lengere tid enn vanlig på våkne jeg har aldri tenkt over at kunne vært pga stoffskiftet. Frøkena jeg har nå tåler ikke narkose så bra puster uregelmessig men,gått bra til hun også. Håper det går bra :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvis han får medisiner for lavt stoffskifte så skal jo de øke stoffskiftet til noenlunde normalt nivå slik at kroppen skal i prinsippet kunne kvitte seg med narkosen i "normal hastighet". Men er det ikke noe med at det er ikke alle typer narkose mynder tåler fordi de har så lite kroppsfett? (Ikke at jeg helt skjønner hva kroppsfett skal ha å gjøremed narkose men..)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, TonjeM skrev:

Men hvis han får medisiner for lavt stoffskifte så skal jo de øke stoffskiftet til noenlunde normalt nivå slik at kroppen skal i prinsippet kunne kvitte seg med narkosen i "normal hastighet". Men er det ikke noe med at det er ikke alle typer narkose mynder tåler fordi de har så lite kroppsfett? (Ikke at jeg helt skjønner hva kroppsfett skal ha å gjøremed narkose men..)

Det med kroppsfett handler om kroppstempratur så vidt jeg har forstått. At de fortere blir nedkjølt?

. Det jeg har hørt/ lest er at de bryter ned slike typer stoffer saktere enn andre hunder.  Og alle kroppsfunksjoner her går sakte selv om han går på medisiner og nivåene er innafor. Får lett forstoppelse, lav hvilepuls etc. Men sikkert ingen grunn til bekymring

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

7 timer siden, TonjeM skrev:

Men er det ikke noe med at det er ikke alle typer narkose mynder tåler fordi de har så lite kroppsfett? (Ikke at jeg helt skjønner hva kroppsfett skal ha å gjøremed narkose men..)

Kroppsfett er veldig relevant, for mange medisiner, blant annet narkosemidler, er fettløselige, og går derfor ut i fettvev i kroppen. Jo mer kroppsfett man har relativt til blodvolum, jo lavere vil blodkonsentrasjonen av narkosen bli, fordi narkosen siger ut i fettvev. Ergo mister man raskere effekt av narkosen.

Jo mindre fettvev man har, jo sterkere blir blodkonsentrasjonen av narkosen, og jo lengre tid tar det for kroppen å kvitte seg med narkosen.

 

Angående narkose på eldre/syke dyr, så er det alltid en viss risiko, så jeg ville ha gått til noen som har god kunnskap og har god overvåkning under prosedyren.

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
På ‎14‎.‎02‎.‎2016 at 0:04 PM, Polfarer skrev:

Regner med at han bare ble sedert ved røntgen, ikke full narkose? 

 

Jo, det var narkose

Men pratet med veterinær og de skal gi mindre dose av det som gjør at de sover lengre enn ti min , håper det går bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...