Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Avl på blandingshunder eller hunder som ikke kan registreres.

hva er deres tanker?

Jeg har ganske sterke meninger om dette og er i mot avl som ikke kan registreres i nkk. Grunnet "garanti" på arvelige sykdommer og bedre grunnlag når det gjelder helsa da du ofte ikke vet dette 100% ved et kull som ikke blir registrert. Jeg er også imot avl på hunder utenfor nkk grunnet mange som ønsker å tjene penger på valpene. 

Har noen unntak:

-særs uheldig tjuvparring (ikke de tjuvparringene hvor eier vare har latt det stå til). Disse valpene vil jo også trenge gode hjem.

- folk som vil ha en spesiell kombunasjon til kun EGET bruk og ikke selge videre.

Jeg møter dog folk som er helt i mot dette og jeg blir overrasket. Jeg synes det er vel verdt å betale det lille ekstra for bedre garanti mot helse og ei stamtavle og kan ikke forstå noen velger valper uten stamtavle bare fordi de er litt billigere.

Jeg fikk spørsmål i dag om ei som ønsket å bruke seeko i avl på tispa si som var 3/4 malamute og 1/4 husky. Jeg takket nei da jeg ønsker å følge raseklubbens retningslinjer. Krava er heller ikke særlig høye. 

 

Hva mener dere. Greit å avle bevisst frem  kull som ikke kan registreres av div årsaker eller blandingshunder,. 

Åpner for en debatt om dette om noen er uenige ☺ intressant å lese flere synspunkter.

Skrevet

Jeg er i mot det, det har med statestikker å gjøre. Når man bedriver avl som ikke er målrettet, eller blir fulgt opp, blir det heller ikke mulig å få laget statestikker, samt kartelegge mest mulig av den aktuelle rasen.

Ta doodletullet. Vi vet jo at dette er puddelblandinger, hvor oppdrettere drømmer om at disse skal bli egen rase (noe de ikke kommer til å bli). Hvem regulrere avlen? Hvem samler inn helseresultatene? Hvem kartlegger linjene? Det hjelper ikke med en hjemme lagt stamtavle, når denne uansett ikke er lagret, godkjent og dokumentert et sted. Annet enn på pcn til en liksom oppdretter.

Det samme synes jeg gjelder raser som f.esk er godkjent i USA ta ''mini aussie'', eller American Miniature Shepherd som den nå heter, denne er godkjent av AKC, men ikke av FCI. De som avler disse, har ingen som følger opp avlen, enn dem selv. De får ikke registert avkom, mentalitet, helseresultater. Hvem skal avgjøre om hunden  er egnet for avl innen sin rase? Når rasen ikke engng er godkjent her?

Når man får oppfølgning og når man får dokumentert mest mulig innen en rase, er det lettere for en valpe kjøper å vite hva man får.

Tjuvparringer er greit, shit happens, og alle valper fortjener et godt hjem, da blir saken noe annet.

  • Like 3
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Jeg ser ikke helt hvorfor NKK-registrert er skillet mellom useriøs avl og ikke. Det finnes useriøs avl både innen NKK-registrerte hunder og ikke registrerte. Jeg kjøpte en alaska husky fordi de passer best til det jeg skulle ha hunden til. Hvorfor skulle jeg kjøpt en dårligere hund (til mitt bruk) bare for at den skal være registrert i NKK? Skillet mellom seriøs avl og useriøs avl går på veldig mye annet enn om den er NKK-registrert.

Skrevet

Akkurat Alaska Husky tenkte jeg ikke på, men der har de iallefall en strukturert fremgangsmåte og database på stamtavler. Ingen register forhindrer folk å bedrive usæriøs avl, men det gjør det kanskje lettere å finne de oppdretterene som ikke tar HD særiøst, eller ikke har så høyt premierte hunder i virkeligheten, som de så flott hevder i finn annonsene sine... Hvis du skjønner hva jeg mener. Med et register (som dogweb) har man iellafall muligheten til å gjøre litt forarbeid.

 

:)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...