Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Den hunden her er det liksom alltid noe med :P 

Monti, golden retriever, 4 1/2 år har alltid vært eksemplarisk i forhold til markering inne bortsett fra første gangen han fikk et juletre i hus. Før jul mente gubben at han må ha tisset inne en gang. Da var det MYE. Må innrømme at jeg trodde ikke helt på han og skyldte kjapt på den andre hunden som har en større tendens til å lette på beinet. I julen lettet Monti på beinet to ganger, den ene gangen mens jeg ba han gå og legge seg ved stolen min, da løftet han beinet og tisset på stolen enda han visste jeg fulgte godt med, trodde nesten ikke mine egne øyne. Egentlig er det ikke så rart at de løftet på beinet i julen med tanke på at en liten hund der markerer overalt. Når den til slutt fikk på truse slutter markeringen. Ikke sett noe mer til det før vi stod opp i dag, da har Monti tisset fire (!!) ganger i stuen. Han sover alene i stuen så vi vet det er han. Kikket inn til han i går rett før jeg la meg og da lå han avslappet i sofaen.. aldri sett maken. Denne gangen kan det se mer ut som markering enn tissing, men aldri sett maken til mange ganger.. 

 

Det hører med til historien at han i sommer ble operert for larynx paralyses, lammelse i strupehodet, noe han antageligvis har hatt hele livet. Dette har ført til mye pesing og betennelser som igjen har ført til puss fra betennelser i lungene og forstørret hjerte. Det har vært diskutert om grunnen til at han har det er en muskel- eller nervesykdom som kommer gradvis. Kan det forklare lite kontroll på tissing? 

 

Ellers ble han rett etterpå operert for fremmedlegeme i tarmen og holdt på å stryke med av det også.. 

 

Han har derfor hatt sine doser med antibiotika og blitt forsøkt litt på kortison men det er noen mnd siden. 

 

En annen mulighet er jo selvsagt noe så enkelt som uvi , men det kan jo se ut som dette ha r vært under utvikling i det siste.

 

Siste mulighet, atferd. Dette begynte nok omtrent samtidig som jeg ble gravid og det ha r også vært litt lite lp-treninger og lignende, men han har fint taklet sånne perioder tidligere. 

Noen kloke hoder?Får liksom ikke dette til å stemme, synes det er helt snålt at han har tisset inne fire ganger i natt. Skal følge bedre med på mat og sånn men ellers virker han veldig normal. 

Skrevet

Er det markering så er det ikke uvanlig at det blir flere plasser.  Jeg har en som gjør det om han er alene hjemme pg har tilgang til for stor plass og v en eller annen grunn stresser litt, da er det alltid minst to-tre forskjellige plasser.

Jeg ville fått sjekket prostata om han er ukastrert. 

  • Like 1
Skrevet

Fire ganger inne sånn ganske ut av det blå høres rart ut. Jeg ville dratt til veterinær og sjekket for uvi iallefall, kanskje blodprøver for å se om noe ser unormalt ut? Drikker han mer enn før?

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • 1 month later...
Skrevet

Denne fulgte jeg dårlig opp gitt, tusen takk for svar. Det viser seg å være UVI, stakkar. Så da satser vi på at en kur fikser problemene :)

  • Like 3
Skrevet

Er det noen som har opplevd reaksjon på startet kur for uvi? Han begynte for halvannet døgn siden og i går kveld var han veldig urolig og ville mye ut. I dag tisset han plutselig mens han gikk rundt i stuen, sånn helt uten at han hadde kontroll på det. Peser mye så tydelig noe som plager han. Hadde rimadyl liggende så dyrlegen mente det var verdt å prøve å gi, så får vi se.. 

Skrevet
7 minutter siden, ida skrev:

Hvis han har gått med UVI i 1 1/2 måned, eller vel så det, kan det jo ha blitt rimelig heftig. Har han feber?

Ja, det er jo vanskelig å vite hvor lenge han har hatt det, men antageligvis siden jeg laget denne tråden i alle fall, selv om vi har sett lite til det siden den gang. Ingen feber, fin puls og sånn. Virker bare urolig og pesete. I tillegg til den merkelige tissingen uten kontroll..

Skrevet

Dumme bikkjer som ikke bare kan si fra hva som plager dem! Nei, jeg kjenner at jeg ikke er den rette til å komme med hverken råd eller pekefinger. Vi får bare krysse fingrene for at antibiotikaen dreper de dumme bakteriene og at han blir frisk og rask og pisser ute!

Skrevet
Akkurat nå, ida skrev:

Dumme bikkjer som ikke bare kan si fra hva som plager dem! Nei, jeg kjenner at jeg ikke er den rette til å komme med hverken råd eller pekefinger. Vi får bare krysse fingrene for at antibiotikaen dreper de dumme bakteriene og at han blir frisk og rask og pisser ute!

Hehe, ja. Og det feiler jo ALLTID det bikkjedyret her noe så til slutt lurer man jo på om man bare har blitt gal :P Takk for kryssa fingre :D 

Skrevet

Snubla over dyrlegen når Dill var til behandling i dag, så da ble det tatt en kjapp ultralyd. Alt så fint ut i blære, prostata, etc. Så da får han gå ferdig kuren også får vi håpe han bare er litt rar :P 

  • Like 1
Skrevet

Ubehandlet UVI fører lett til nyrebekkenbetennelse hos mennesker hvertfall. Men dette behandles jo vel ikke annerledes enn med samme type antibiotika, men vet ikke om det da burde være lenger eller sterkere kur. Viktig å ta urinkontrollen etter endt kur, er den bra så er vel evt en nyrebekkenbetenne vekk og regner jeg med :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...