Gå til innhold
Hundesonen.no

Toller og løpstrening.


Recommended Posts

Skrevet

En i familien har anskaffet en tollervalp som nå er ca 7 mndr. Oppdretteren mener at en toller skal ha korte treningsintervaller med mye hvile mellom hvert intervall. Eieren er en aktiv løper som løper relativt lange distanser lurer på om en toller - forutsatt riktig trent - ikke er istand til å løpe distanser på ca 10 km eller mer i normal løpsfart?

Noen innspill

10258410_10153646953140860_1339059080683

 

Skrevet

Klart en toller kan klare 10km i løpefart :-) Gjerne slik at hunden traver mesteparten og gjerne på annet underlag enn asfalt dersom det er snakk om ukentlige treninger. Jeg syklet nesten 11km med mine tre på julaften. Mesteparten i trav men med galoppetapper inniblant. Hundene trekker da sykkel og ligger i gjennomsnitt i 12-14 km/t :-) hundene mine er 8mnd, 3 år og 6 år (Australian kelpie og dalmatiner). En toller er en jakthund opprinnelig og tåler nok slik aktivitet i store mengder om den er utvokst og frisk.

  • Like 3
Skrevet

Null problem! Min er med på løpeturer på alt fra fem til femten km omtrent året gjennom og på skiturer fra ei til fem mil om vinteren, og han elsker det!

Skrevet

Jeg løp ikke så mye med tollerne, men kunne fint være i skauen i seks syv timer og traske en mil eller to eller tre. De løp jo mye, selv om jeg ikke gjorde det :D

Skrevet

Må medgi at jeg ville ha stilt meg meget skeptisk til at en oppdretter av en brukshund mener at hundene de oppdretter ikke kan løpe 10 km! :o Hadde det vært fra oppdretteren av en flatenesehund, ja, da hadde jeg kanskje skjønt det, men en toller er en jakthund og skal kunne løpe i timesvis!

  • Like 3
Skrevet

Kan vel være at oppdretter er blitt misforstått og at det var snakk om trening i den alderen hunden er i. For da er det helt korrekt, korte intervaller med mye hvile i mellom :) Men enig med alle over, en toller klarer fint og vil nok elske å løpe 10+ km!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...