Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvis man stiller ut en hund i hver av klassene: åpen klasse, junior klasse, unghund klasse og valpeshow og alle kommer videre med BIR. Når det er BIG og BIS som regel klokka 15.00, er det da også i de samme klassene som over her? Eller blir klassene slått sammen? Tenkte på hvis man kun er en handler på flere hunder.

Skrevet

Alle voksne hannhunder og tisper med ck konkurrerer om å bli vinner av sitt kjønn, valper er ikke med i de offisielle klassene. Dvs man har ikke egen BIR for unghund, åpen osv, men noen arrangører har BIR junior. Det arrangeres da egen finale for BIR junior, egen for valp, egen for rasevinner. 

Hvis man er en handler og flere hunder, er ikke det noe problem for gruppefinaler, men dersom man har flere valper eller flere voksne, så må man ha handlerhjelp.

Skrevet
24 minutter siden, Evelina skrev:

Det er vell uansett veldig liten sjanse å få BIR på alle hundene sine ?. ?

Det er bare en hund som kan bli BIR innenfor rasen sin.. Utenom valp.. 

Skrevet
Akkurat nå, Line skrev:

Eller BIR junior - eller BIR veteran ;) 

Men det er ikke offisielle titler, og noe man får bare man vinner klassen.. Dessuten; Det er sjeldent de Byr på handlerproblemer :p

Skrevet
5 minutter siden, Krutsi skrev:

Men det er ikke offisielle titler, og noe man får bare man vinner klassen.. Dessuten; Det er sjeldent de Byr på handlerproblemer :P

Det er nå så, men kan få mer enn en BIR innenfor samme rase :D Men man blir ikke BIR junior eller veteran bare fordi man vinner klassen, man må slå den i motsatt kjønn også.

Skrevet

Som nevnt over her så er det bare en av de voksne som kan bli BIR - forutsatt at det er samme rase. Unntaket er på noen få utstillinger hvor de også kårer BIR Junior, men hvis hunden din går i unghundklassen kan du være helt trygg. Et mer aktuelt problem er vel om hundene dine er av forskjellig kjønn. Da kan det være at du skal inn til BIR/BIM bedømming med begge to (hvis de blir henholdsvis beste hannhund og beste tispe).

Nå skal det legges til at det hender at forhåndsbedømmingen i gruppene starter mens forrige gruppe er i hovedringen. Det kan bety at du blir ropt inn til forhåndsbedømming av voksengruppa mens valp holder på i hovedringen. Men da skal du ha maks uflaks.

Jeg stiller to forskjellige raser (i to forskjellige grupper) og på Norsk Vinner måtte jeg ha handler på den ene pga kollisjon. Jeg fikk en juniorhandler til å ta den ene hunden. De trenger trening med forskjellige raser, og kanskje med unntak av de helt ferskeste, så er de dyktige.

Skrevet
1 time siden, Evelina skrev:

He he he. Ja men det er kun meg som stiller ut i samme rase. ?. ?

Hør med oppdretteren din om hun kjenner noen som skal avgårde og kan hjelpe :) Oppdrettere pleier kjenne folk innen flere raser. 

Skrevet
2 timer siden, Evelina skrev:

Hvis man kun er EN handler kan man kun stille ut maks en voksen (junior, unghund, åpen klasse) og maks en valp (valpeklasse) ellers blir det krøll om noen går videre?

Tja, jeg har det siste året stilt begge mine hunder, en hannhund og en tispe, og det går da greit stort sett. Problemet er dersom de skal inn i BIR og BIM - DA må jeg har hjelp, men det er jo som regel noen som står rundtringen som kan trø til med en hjelpende hånd da, selv om jeg ikke har spurt noen på forhånd. Det sier seg vel selv at om du ikke greier å snakke med folk eller spørre om hjelp, så kan det blir vanskelig å håndtere fler enn enn hund i voksenklassene. 

  • Like 3
Skrevet
På 2.12.2015, 12.57.06, Krutsi skrev:

Det er bare en hund som kan bli BIR innenfor rasen sin.. Utenom valp.. 

Utenom valp..? Det er vell feks. kun en boxervalp som blir BIR av boxervalpene på valpeshow og.

Skrevet
17 minutter siden, Kristiin skrev:

Utenom valp..? Det er vell feks. kun en boxervalp som blir BIR av boxervalpene på valpeshow og.

Bare en som blir BIR pluss den som blir BIR valp ;) 

  • Like 1
Skrevet

Takker for svar. Jeg kan jo spørre noen i ringen på stedet. 

Hvor stor er sannsynligheten at begge to voksne går videre og man må "leie" inn en til handler? Hvis det feks. Er 5, 10 prosent eller 50 prosent så er det mye forskjell? 

Nå skal vi se hvor god hundesonen er til å regne sannsynlighet? he he he. ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...