Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kan hunder som er veldig mye stressa og gira leve mindre? Om stress kan føre til høyt blodtrykk og en helse som svikter? Spør for en venninne som har tre hunder og han ene stresser rundt og puster og peser mye høyere og fortere enn de andre. Er sånn med mennesker at stress ikke er bra. Redd det sliter ut de indre organer og sånn. Han går rundt og klarer nesten ikke å slappe av og venninna mi og jeg er bekymra for han og helsa hans. Han har vært til helsesjekk hos flere dyrleger og de sier alle at han er frisk. 

Skrevet

Det kan godt være at hunden er frisk fysisk sett, men munden har det nok uansett ikke bra. Noen hunder må lære å slappe av, og det kan være en del jobb. Det er i alle tilfelle viktig å identifisere hva som øker hundens stress, og så jobbe med å senke stressnivået.

Skrevet
Akkurat nå, Aea skrev:

Hvem er det som har sagt at hun ikke har gjort noe med det? Hele dette kullet sliter med stress så er nok mye arv også. 

Du sa ingenting om at noe var forsøkt gjort med det, utover sjekk hos dyrlege. Om kullet sliter med stress så er det desto viktigere å legge mye arbeid i dette.

Skrevet

Hun har hatt flere hunder og oppvokst med hund så hun kan veldig mye om hunder. Hun har vært på flere kurs, alene kurs med adferdterapauter også, instruktør som er flinke på problemer . Hun har også prøvd å lære han å slappe av og flere instruktører har prøvd. Det er åtte valper i dette kullet og alle sliter med stress og uro. Ro trening har de ofte hatt om det er på tur eller hjemme eller på kurs. Flinke til å sosialisere er de også.

Skrevet

Vi overtok en hund som var veldig stressa. Hun løp frem og tilbake, pesa og klarte ikke å finne roen i det hele tatt. Vi måtte rett og slett lære henne å slappe av. Hun er blitt mye bedre, men hun stresser seg fremdeles fryktelig fort opp.

Det er viktig at treningen foregår over tid. Når en hund er stresset over tid så tar det lang tid før stresshormonene er nede på et normalt nivå igjen, kanskje flere uker eller måneder.

Har hun forsøkt å øke/minske mosjonen? Øke mental stimuli? Massasje? 

Skrevet
11 timer siden, Aea skrev:

Kan hunder som er veldig mye stressa og gira leve mindre? Om stress kan føre til høyt blodtrykk og en helse som svikter? Spør for en venninne som har tre hunder og han ene stresser rundt og puster og peser mye høyere og fortere enn de andre. Er sånn med mennesker at stress ikke er bra. Redd det sliter ut de indre organer og sånn. Han går rundt og klarer nesten ikke å slappe av og venninna mi og jeg er bekymra for han og helsa hans. Han har vært til helsesjekk hos flere dyrleger og de sier alle at han er frisk. 

Først og fremst så er det jo veldig slitsomt for hunden, her og nå. Man kan jo selv tenke seg hvordan det føles å stresse veldig også prøve å tenke seg hvordan det er å ha det slik hele tiden/ofte. Det er også skadelig, slik det er for oss, men det er jo gjerne på sikt, det tar tid før man kommer dit at det er fysiske skader.

Men heldigvis så er det ganske greit å få roet ned stress. Det kan ta litt tid og man må være litt tålmodig og jobbe målrettet, men vanskelig er det ofte ikke, bare man vet hvordan man skal gå frem. :) Dvs, hunden vil sikkert alltid være litt lett og fyre opp og kanskje stresse litt på tur og slikt, men at man ihvertfall greier å lære dem å legge seg ned når man er inne hjemme og det ikke skjer noe ihvertfall.

Skrevet

Jeg har hatt hund som var genetisk stresset.. Men tydelige rutiner, mosjon osv var veldig viktig.. det gikk greit til han fikk påvist hjertefeil og kunne ikke anstrenge seg.. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...