Gå til innhold
Hundesonen.no

Sjef (Leader), Beauceron


Recommended Posts

Guest *Kat84*
Skrevet
Akkurat nå, Lunatic skrev:

Han er blitt så flott! :D Håper å se dere på stevne en gang!

Det blir masse reising på oss fremover! På sikt blir det aktiv deltakelse i LP, og kanskje spor. Han er et naturtalent der, og smeller snuten ned i bakken om han får ferten av noe :P

Men slike ting er det dessverre ikke mye av her :(

 

  • Svar 275
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ingen hunder blir bortskjemt av å sove sammen med eieren sin, ikke påvirker det selvstendighet eller noe som helst. Det bare styrker båndet mellom deg og hunden. Tenker jeg. Og trenger du så mye plass

Slå kjerringa i hodet med noe ekstra hardt. Valper tar ikke skade verken fysisk eller psykisk av å få god mosjon. Alle mine briarder har opp gjennom årene fått være med på gode, lange turer jevnlig, o

Jeg er nok langt mer redd for ukontrollert valpeherjing med andre valper, der de løper hals over hodet, kræsjer i hverandre og annet - enn lange, gode turer i skogen - gjerne jevnlig også. Og valpen d

Posted Images

  • 2 weeks later...
Guest *Kat84*
Skrevet

At Sjef har et litt spesielt forhold til snø er opplest og vedtatt for lengst. Så da måtte vi jo ut og nyte det når den enda ligger her da. Sykdom ingen hindring, gutta må ut! 

Sjef storkoste seg, men Aragon stakkars er jo så nærme bakken at han ble full av snøballer, så han holdt seg i ro ved siden av meg hele tiden omtrent. 

 

20160204_135342.jpg

20160204_135520.jpg

20160204_135525.jpg

20160204_135810.jpg

20160204_140503_011.jpg

20160204_140503_019.jpg

20160204_140503_021.jpg

20160204_140546_018.jpg

  • 2 weeks later...
Guest *Kat84*
Skrevet

BIR på utstillingen i dag :) 

Jeg var sikker på at det ville bli gruppeplassering siden han løp te veldig fint og stilte seg bra opp, men det var takk for i dag i første utvelgelse. 

Men det var god trening her i hvert fall, så nå gleder jeg meg til å fortsette utstillingsåret :) 

20160214_155336.jpg

  • 2 weeks later...
Guest *Kat84*
Skrevet

Sjef ser ut til å takle den brå flyttingen ganske bra. Leker, koser, og fjoller som vanlig.  

Pinnen han fant var faktisk lengre enn ham! Kan vel heller kalles for en grein det der :) 

Og hvorfor er det bare de tobeinte som skal kose i armen til bestefar? Får jo plass han og! :P 

Jeg har måltham på nytt nå, og nå er han ganske nøyaktig 70 cm. Vekta regner jeg med at ligger på 37-38 kg. Er nesten 1 mnd siden han ble veid sist. Men alt dette stopper jo litt opp nå. Høyden er ferdig, og han blir nok ikke mer enn 10 kg mer de neste årene :) 

20160216_135457_008.jpg

2016-02-23 00.08.26-1.jpg

20160219_142844.jpg

Guest *Kat84*
Skrevet

Altså.. det finnes ikke noe vakrere enn en Beauceron. Så det så :wub:

Det som for litt siden var en valp er blitt et hormontroll på 70 cm i skulderhøyde, og han veier 38 kilo!

Til sammenligning veide han 24 kg og målte 54 cm rundt 10. Oktober :blink:

 

20160229_141400.jpg

20160229_141357.jpg

Guest *Kat84*
Skrevet
Akkurat nå, rosinbolle skrev:

For en kjekkas! :) Skikkelig fin!

Hvordan uttaler man egentlig beauceron?

Ja skikkelig maskulin og tøff nå :D 

Jeg uttaler det båsserånn. Det er vel det nærmeste man kommer fransk uten at det høres rart ut på norsk ;) 

Guest Michellus
Skrevet
1 time siden, rosinbolle skrev:

Hvordan uttaler man egentlig beauceron?

Spurte google translate og hun sa noe a la: BÅSSSRÅN med skarre-r. Caps fordi hun sa det veldig franskt og intenst å høre på :P

Han er søt da! :wub: Ser ut som en skikkelig godgutt!

Guest *Kat84*
Skrevet
2 timer siden, Michellus skrev:

Spurte google translate og hun sa noe a la: BÅSSSRÅN med skarre-r. Caps fordi hun sa det veldig franskt og intenst å høre på :P

Han er søt da! :wub: Ser ut som en skikkelig godgutt!

Ja men fransk på norsk høres så rart ut :P 

De fleste franskmenn kaller dem Bas Rouge eller Berger de Beauce ;) 

Han elsker kos! Enten setter han seg oppi fanget i sofaen eller så ligger han på rygg med hodet og litt av skuldrene i fanget og vil ha kos :wub: Og andre ganger legger han hodet tett inntil og gir nesten klem... <3 

Det hadde sikkert blitt for mye av det gode for de fleste, men for meg er det halve sjarmen at de er slik. Helt perfekt for meg er han :wub:

  • 1 month later...
Guest *Kat84*
Skrevet

På tide å legge ut nye bilder av gutten nå :)

Han har vokst enda mer siden sist! Jeg målte ham for et par uker siden, og da var han blitt 71 høy! Når skal det dyret her stoppe egentlig? :blink: 
Men så lenge han er så rolig, snill, og behagelig så har det ikke så mye å si egentlig ;) Liker store, kraftige hanner jeg, så jeg protesterer ikke så veldig på det heller! 

20160324_172756.jpg

 

IMG_20160324_182932.thumb.jpg.f6329ec96c

Etter tur på stranda forrige uke så måtte han selvfølgelig inn i dusjen. For når folk var borte så tok jeg båndet av. Og hva er vel ikke mer morsomt enn å løpe full fart og rulle seg i alt han ser? Så det var masse sand som måtte spyles ut av pelsen. 
Han prøvde seg på et bad også. Så ikke ut som at temperaturen var avskrekkende for hans del. Småbølgene som km i mot derimot var han mindre begeistret for. Så når de skyllet over labbene hans så hoppet han bakover og kastet seg ned i sanden og yppet til lek :lol:

 

Og her er et bilde jeg har tatt av ham i dag! Han er så nydelig at det er nesten ikke til å tro at jeg av alle skulle få ham :wub: Det blir ikke vakrere enn det her altså :heart:
Jeg gleder meg enormt til å få vist ham fram i Bergen :D 
Men jeg gruer meg til å vise frem hvor lite jeg har trent :teehe:

 

20160402_154042-1.thumb.jpg.70fc4e3015e1

 

  • 2 weeks later...
Guest *Kat84*
Skrevet
6 timer siden, Stine skrev:

Får bare sett 1 bilde, men det var til gjengjeldt utrolig flott!

Det var jo rart. Men bilde nummer 2 ligger i AN tråden også. På side 62 eller 63. Jeg la meg når den var kommet til 64, så det husker jeg merkelig nok :lol: 

2 timer siden, Lunatic skrev:

Omg. Han blir jo bare vakrere og vakrere :wub: De bildene her var bare nydelige!

Takk :D

Ja, han har blitt utrolig flott altså! 
Jeg har veldig sansen for store og kraftige hanner. Og det kan du trygt si jeg fikk her! :) 

Guest *Kat84*
Skrevet
Akkurat nå, Sofie & Aska skrev:

Så fin han er! Har aldri møtt en Beauceron, hadde vært artig å hilse på! Lurer sånn på hvordan de er i oppførsel, minner de mest om en BC eller en rottweiler/schæfer? :P

Oi! Ja hvordan kan man beskrive en Beauceron... Jeg synes ikke at de minner om noen av dem egentlig. 
BC er jo en arbeidsnarkoman som må stimuleres MYE for å kunne roe ned. Slik er de definitivt ikke. 
Schäfere er etter erfaring med min egen tøffere og skarpere. Men det kommer så klart an på foreldrene. Det er jo variasjoner av dette innenfor rasen, men jeg vil ikke si at de er verken skarp eller hyperaktiv. 

Beauceron er villig til å arbeide, om man finner den riktige belønningen og motivasjonen. Når de først jobber så jobber de ordentlig. 
Veldig knyttet til eieren, og de er aldri langt fra. Selv nå har jeg sluppet ham et par ganger, for han er bare 4-5 meter unna meg uansett. Sier jeg nei, kom hit, så kommer han. Men da har det vært på returen på en tur slik at jeg vet hva som beveger seg og ikke, og ikke på tidspunkter det er sannsynlig å treffe andre mennesker og hunder ;)
Det sies at de er vaktsomme og reserverte. Det kan fort misforstås, da reservert ofte forbindes med at hundene er redde og skeptiske til andre. Beauceron er reservert som i at de ikke er veldig interessert i alt og alle. Det er eier og deres egen flokk som gjelder. Skjønt jeg selv har en som ikke virker som han skal, for han vil kose med alle han ser :lol:
Han er jo for ung enda til at jeg kan si så mye om hvordan vokterinstinktet er, men han har begynt å gi beskjed. Men han holder seg til et par mørke boff og så kommer han til meg. Så han gir beskjed, og gjør ikke noe mer ut av det. 
De har en sånn ro og trygghet at de blir naturlige autoriteter virker det som. De gangene jeg har vrt i hundepark med ham så er det ingen som tuller med ham. Ingen som ypper. Er han lei så går han bort, og de andre respekterer at det er nok sånn. Etter et slag med labben kanskje, men det er jo typisk hund generelt når ting går over styr. 

Men man merker at det er en brukshund altså. Både i energinivå, lærevillighet, og at de følger med rundt seg. Men termen "gentle giant" passer helt perfekt. :) 
En understimulert Beauceron vil du ikke ha! Da blir de destruktive. Som valp så har han prestert å makulere det meste han kom over av papir. Hadde han ikke fått mental stimuli og hele tiden hatt mulighet til å utfolde seg i natur tør jeg ikke tenke på hvordan interiør hadde sett ut. 
Men hva skal man med en bruksrase om man bare har den til pynt? ;) 

De beskrives som klengete. Liten hund i stor kropp illustrerer det ganske greit. Står du i ro, så sitter de gjerne på foten din. 
Sønnen min på 10 har flere ganger plutselig hatt Sjef i fanget. Plutselig så sitter han bare der og skal kose i fanget. Lærevillige som sagt, og det viser seg i at han vet godt hva som forventes av ham i forskjellige situasjoner. 
Samtidig synes jeg det er herlig at de ikke er av typen som lærer inn et fast program og er låst til det. Hvis jeg i 3 dager sier sitt, dekk, rull før mat så gjør han det. Så oppmerksom og villig til å glede og tilfredsstille er helt typisk. 

Oppdragelsesmetode er egentlig ganske enkelt: 
Vær streng, men rettferdig. Ha klare grenser for hva som er lov og ikke. Sklir grensene ut så tar de seg til rette og gjør mer som det passer dem. 
På mange måter kan man si at man må gjøre seg fortjent til respekten deres. Jeg har fått høre at de der må man ta hardt og virkelig sette på plass! Det stemmer ikke i det hele tatt. 
Man skal være streng, og ja, jeg har holdt litt i ham og snakket strengt. Men jeg har aldri gjort noe for kue ham på noe vis. Det krever tålmodighet, og god forståelse for hvordan rasen fungerer og behøver. Da har man kommet langt. 
Positiv trening, men uten å være redd for å være litt tøff på en positiv måte er det som skal til. Da får du hengivenhet og en kjærlighetsbombe av en annen verden! :)

Ellers så er det en veldig fjollete rase! De ruller seg i alt som lukter interessant (og da lukter de likt etterpå :x), hopper rundt og inviterer til lek, og i unghundfasen så er det nesten som å ha valp igjen. Skikkelige tullinger :lol: 
En oppdretter sa til meg at skal man ha Beauceron så må man ha humor og ikke ta alt så veldig høytidelig. Det stemmer bra. De gjør ting litt som det passer dem selv, men du ser jo at de vet hva som gjelder. De går ikke utenfor grenser i den grad at de er ulydige, men de viser gjerne også at nei, nå skal jeg lukte på denne gresstusten her så jeg kommer først om 10 sekund. Ikke nå! 

Ble masse skryt av hvor perfekt han er nå, men når man er så forelska i rasen som jeg er så er det litt vanskelig å se noe negativt :lol:

Det negative må jo være størrelsen i kombinasjon med at de er sent modne. Samtidig som de er veldig brutal i lek. Som en venninne av meg sa: Pass deg når han blir unghund. Beauceroner slår vilt rundt seg! Og ja... Han gjør det. De er veldig aktive med labbene. 

Det ble mye det her visst :P Men bare si i fra om du har noen spørsmål du ikke har fått svar på her. Jeg kunne skrevet mange sider om hvor fantastisk han er :P 

 

Guest *Kat84*
Skrevet

20160416_162801.jpg

 

Mammaens fine, fjollete gutt det som fikk en så flott debut i offisielle utstillinger i dag :wub:

Jeg forventet en flat rød, men håpet så klart på dette :)
Bare positivt i kritikken også, så det var morro! :)

Gode, snille tullingen min :heart:

Guest *Kat84*
Skrevet
21 minutter siden, Eplefe skrev:

Gratulerer!  Var kjekt å treffe dere! :)

 

Takk, og i like måte! :) Veldig gøy å få en slik fangst på første offisielle!  :) 

Så etter dere etterpå, men fant deg ikke igjen. 

Skrevet
17 timer siden, *Kat84* skrev:

Takk, og i like måte! :) Veldig gøy å få en slik fangst på første offisielle!  :) 

Så etter dere etterpå, men fant deg ikke igjen. 

Vi var nok borte med ring 13 og så de irske ulvehundene. :)

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...