Gå til innhold
Hundesonen.no

Katter som velger hundemat


Recommended Posts

Skrevet

Noen tips om hva vi kan gjøre? De to kattene våre velger heller å spise hundematen fremfor kattematen. Vi har byttet kattefór pga dette til samme merke som det Khal bruker, men de velger heller å spise hans mat, fremfor deres egen selvom de har mer mat igjen i skålene.

Fryktelig irriterende ettersom jeg ønsker å gi Khal fri tilgang på mat da han er litt tynn og spiser litt sporadisk utover dagen. Men nå er jeg avgengig av å ta bort maten hans så ikke kattene skal spise den :P De gjorde ikke dette før, men siste 2 månedene har de holdt på. Har ikke prøvd å bytte maten til Khal enda, men det er noe som er vurdert uansett.
Men så er jo spørsmålet om de vil spise maten til Leela også når hun kommer.

Skrevet

Du må gi hunden mat på faste tider i døgnet. Du får heller gi flere måltid eller ha noe spennende oppi. Det er ikke bra for katter å spise hundemat over tid!

  • Like 1
Skrevet

Vi hadde faste måltider for han. Men siden han er for tynn og gjerne venter med å spise frokosten sin til 12 tiden fremfor i 8-9 tiden når vi kan gi han mat, eller hopper over kveldsmaten fordi han heller vil ligge i sengen så er det veldig dumt mtp at vi har brukt over et halvt år på å få han opp i vekt. Nå har han endelig begynt å spise skikkelig, han spiser mer og han spiser oftere, så vi er on a good roll her :p

Er fullt klar over at katter ikke skal ha hundemat. De spiser sin egen og, men da etter at jeg har jagd dem bort fra hundematen og tatt den bort. 

Kulene hans er jo altfor store for dem, i tillegg til at han har matskål i stativ, så de må bruke potene for å ta ned en kule å knaske på dem. 

Skrevet

Om du putter litt kattemat i hans matskål, spiser de den da? Kan være at de synes det er morsomt å "stjele" maten ;) 

Det har jeg faktisk ikke tenkt på! Det må prøves! :D

Skrevet

Har du vurdert noe sånt dem dette? Vi bruker en sånn til den ene katten vår, som sliter med å holde vekten oppe :)

Så ikke ut som den var stor nok til Khal! Og veldig dyr, men ellers veldig smart! Skulle hatt en slik tidligere når vi hadde en katt som skulle slankes :P

Skrevet

Min løsning på problemet er rett og slett gi Khal fast(e) måltider. 

For min egen del synes jeg det er lettere å få i hunder den formengden jeg ønsker ved faste måltider, enn fri tilgang. Faste måltider trigger konkurranse instinkt, og da skal spise opp det man gir dem. 

Av den typen Khal er så kan det hende jeg hadde trappet ned på 1 fast måltid. Han hadde fått 5 minutter på å spise opp. Gjorde han ikke det, 2 min. Gjør han ikke det, så skal han starte med en gang (det burde han på både 5 og 2 også) ellers blir maten borte. Øker ikke lysten hans til neste dag, så tar man bort maten og gir han ikke noenting (!) dagen etter, før dagen etter det igjen - men da er også kriteriet at han skal starte med en gang, ellers forsvinner all mat i 1-2 dager igjen. Når han starter med en gang, spiser hele måltiden - da kan du prøve 2 mindre måltider om dagen, om det er viktig for deg? Men i starten burde han ikke få tilgang til mat så ofte.

 

Min hund hadde en periode rett under 1 årsalderen hvor han ikke startet å spise etter jeg sa "vær så god" og bare luktet på maten og gikk. Det var "sulting" (3-4 dager uten mat på det meste) i 2 uker, så var han tilbake til "normalen". 

 

Mine tanker er at hunden skal starte å spise med en gang jeg sier "vær så god" og spise alt med kvikkhet. Da får man god kontroll på hvor mye hunden får i seg, for hunden skal alltid spise opp?

Skrevet

Så ikke ut som den var stor nok til Khal! Og veldig dyr, men ellers veldig smart! Skulle hatt en slik tidligere når vi hadde en katt som skulle slankes :P

Nei, den ser jo ikke så romslig ut på bildet, men den er faktisk det. Jeg får i hvertfall uten problemer hodet inn og ned til skåla. Og jeg har jo ikke utstikkende snuteparti engang. Tjukk i huet er jeg og :P Jeg tror det skulle gå helt fint for en Tervueren å få tanngarden frem til maten.

 

Skåla er helt genial her i huset, med 9 katter, hvorav 4 konstant er på slanker'n. Men så har vi også Lynx, som spiser som en gamp, og likevel ikke legger på seg. Siden nesten alle har ulike fôrbehov, så kan ikke mat stå fremme, og da er denne skåla helt suveren for en som må spise oftere enn de faste måltidene.

Skrevet

Keiron var også en periode veldig små spist og tynn. Jeg tok vekk maten og så fikk han ikke før neste dag igjen.

Og han streiket i 5 dager før han endelig begynte å spise når jeg gav mat. 

Skrevet

Byttet tilbake til et fór vi brukte for ca 1 år siden. Nå spiser de kun deres egen mat igjen! Så ser ut til at det ordnet seg, de måtte bare få riktig merke og type mat! :icon_redface:

  • Like 1
Skrevet

Byttet tilbake til et fór vi brukte for ca 1 år siden. Nå spiser de kun deres egen mat igjen! Så ser ut til at det ordnet seg, de måtte bare få riktig merke og type mat! :icon_redface:

Katter er kjempeflinke oppdragere av mennesker altså :P

Skrevet

Katter er kjempeflinke oppdragere av mennesker altså :P

Jepp! Det kan du banne på. Disse her er så kresne og. Men nå er vi tilbake til Royal Canin Digestive Comfort, og de er fornøyde, så da får det bare være :P hahaha. De likte verken dr.clauders, Orijen eller vom & kattemat :P

  • Like 1
Skrevet

Jepp! Det kan du banne på. Disse her er så kresne og. Men nå er vi tilbake til Royal Canin Digestive Comfort, og de er fornøyde, så da får det bare være :P hahaha. De likte verken dr.clauders, Orijen eller vom & kattemat :P

Jeg har hittil ikke hørt om en eneste katt som liker vom & kattemat. :P Så er nok ikke bare dine som er kresne akkurat mtp. den. :P 

Skrevet

Jeg har hittil ikke hørt om en eneste katt som liker vom & kattemat. :P Så er nok ikke bare dine som er kresne akkurat mtp. den. :P 

De liker vom og hundemat da, hahaha! Var derfor jeg kjøpte kattematen :P Hvertfall ene katten, elsket det når han fikk litt fra en skjei :P

Skrevet

Min syntes vom & kattemat var veldig godt. Men hun får bare våtmat som godis inn i mellom, så jeg trur hun ville spist uansett hva jeg serverte. 

Skrevet

Min syntes vom & kattemat var veldig godt. Men hun får bare våtmat som godis inn i mellom, så jeg trur hun ville spist uansett hva jeg serverte. 

Her spiser de kun sausen om de får våtmat, så det er skikkelig waste of money. De er kjempe kresne. Ikke liker de maten fra vanlige butikker heller, så om vi hadde gått tom for mat en dag vanlige butikker ikke var åpne, kunne vi ikke gitt dem mat, for de hadde nektet å spise reservematen :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...