Gå til innhold
Hundesonen.no

Allergivennlig hund?


Recommended Posts

Skrevet

Vi har nå måttet levere tilbake valp pga allergi. Samboeren min fikk kontakteksem i hendene som klør noe voldsomt, som blir tydelig verre når han har håndtert hunden mye. Noen som har forslag til rase vi evt. kan prøvelåne hund av for å teste? Dette var en tibetansk terrier, de er jo igrunn regnet for å være allergivennlige? Nakenhund er uaktelt pga vintertemperaturer.

Skrevet

Husk at valper ofte virker sterkere på allergikere enn voksne hunder gjør. Det er mange som har fått seg en overraskelse når valpen har kommet i hus, nettopp fordi man har reagert allergisk på valpen selv om man ikke har reagert på voksne hunder. 

Puddel i en eller annen størrelse skal jo være den "ultimate" rasen mht allergi, men det er vel ingen raser som er 100% allergivennlige liksom. 

  • Like 2
Skrevet

Det tryggeste for en allergiker er vel å gå for en voksen omplasseringshund som man ikke reagerer på etter en prøvetid :)

Broren min er allergisk mot hund, men det går veldig på individ og ikke rase i hans tilfelle. F. eks. noen wheaten terriere går bra, men ikke alle. Min bull terrier reagerer han på, men det finnes også noen normalpelsede hunder han tåler godt.

Skrevet

Hvis han har kontakteksem, så er det kanskje ikke pels og støv han reagerer på, men spytt? I så fall vil ikke puddel være et bedre alternativ enn tibetansk terrier. 

Grunnen til at puddelen regnes som allergivennlig er 1 - fordi den ikke røyter, og 2 - fordi den har pels som krever at den børstes og bades ofte, og 3 - den blåses tørr når den har badet. Da vil ikke pels spre seg på samme måte som med en rase som røyter (bare under klipping og børsting, så om du er flink til å rydde opp, vil du ikke ha pels som sprer seg i det hele tatt), og man får ikke den spredningen av pels og flass som man gjør med hunder som røyter. 

Dette gjelder jo ikke om det er ikke er pels og flass han reagerer på, så det kan kanskje være lurt å finne ut av det først :)  

Skrevet

En studie fra 2012 viser at pudler faktisk er en av de rasene som har flest allergener i pelsen og støvet fra pelsen, men nettopp som 2ne sier så røyter de jo ikke og pelsen blir stelt med så mye at for pelsallergikere er de ofte enklere enn andre. Studien viste også at det var større individuelle forskjeller i allergener enn det som var mellom raser.

Konklusjonen er vel at det enkleste er å prøve en voksen omplasseringshund og se om han tåler den. Jeg har også hørt at en del har hatt suksess med PetalCleanse, men det blir sikkert vanskelig gjennomførbart når samboeren din skal bo med hunden hele tiden.

Skrevet

En studie fra 2012 viser at pudler faktisk er en av de rasene som har flest allergener i pelsen og støvet fra pelsen, men nettopp som 2ne sier så røyter de jo ikke og pelsen blir stelt med så mye at for pelsallergikere er de ofte enklere enn andre. Studien viste også at det var større individuelle forskjeller i allergener enn det som var mellom raser.

Konklusjonen er vel at det enkleste er å prøve en voksen omplasseringshund og se om han tåler den. Jeg har også hørt at en del har hatt suksess med PetalCleanse, men det blir sikkert vanskelig gjennomførbart når samboeren din skal bo med hunden hele tiden.

Det er egentlig ikke overraskende, med tanke på at alt setter seg i puddelpels. Men det visste jeg faktisk ikke, og jeg tror ikke så mange andre veit det heller, for da burde jo strengt tatt ikke puddelen blitt fremmet som allergivennlig. 

Jeg veit forøvrig om allergikere som har terv, og som bader de en gang i uka og blåser de tørre, og de reagerer ikke på sine hunder. Logisk det også, fordi man da vasker og blåser ut allergenene fra pelsen. Med ukentlig stell som det får man heller ikke røyting å snakke om. Så kanskje det er stellet som gjør hunder allergivennlige, ikke pelstypen? 

Skrevet

Kan kanskje være stell og så klart røyting hvis man er pelsallergiker eller reagerer på støv. Jeg har venner som er pollenallergikere som har reagert når de kom hjem til meg lenge etter at pollensesongen var over, mest sannsynlig fordi at tolleren tok med seg så mye støv i pelsen.

Allergi er også ofte ikke noen rett fram lidelse - mange reagerer jo mer om de blir stresset eller om de blir utsatt for mye allergener ellers. Jeg reagerer på katt, men kan fint være i hus og overnatte i hus med en eller flere katter så lenge jeg vasker meg på hendene ofte og ikke tar meg i ansiktet. Jeg kan ikke være i bil med katt, da ser jeg ut som en tomat i ansiktet etter fem minutter... 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...