Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Da valpen var småspist på fóret den startet med hos oppdretter prøvde vi og bytte til Orijen valpefór. Han digger orijen og spiste alltid opp, men Det endte med voldsom kløe og flass i pelsen. Vi er nå tilbake på kun RC mens vi venter på at kløe og flass skal gi seg. Han er på bedringens vei, men vi sitter på nytt med en småspist valp og kunne tenke oss å prøve og bytte fór igjen når pelsen er ok.

Vi vil gjerne finne et valpefór uten kylling i da det er det Orijen sitt primært består av. Har lett noe nå i jungelen av fór, men det virker som det meste har kylling i seg!

Er det noen som har vært borti et valpefór som består av noe annet en kylling ?

Skrevet

Eukanuba har et med lam og ris, men jeg skal ikke si sikkert at det ikke er kylling i det. Men der er det ikke hovedingrediens i hvert fall. De fleste fôr bruker kylling som hovedingrediens, også RC som du nå går på, så jeg tviler litt på at det er kyllingen valpen reagerer på.

Skrevet

Eukanuba har et med lam og ris, men jeg skal ikke si sikkert at det ikke er kylling i det. Men der er det ikke hovedingrediens i hvert fall. De fleste fôr bruker kylling som hovedingrediens, også RC som du nå går på, så jeg tviler litt på at det er kyllingen valpen reagerer på.

Ja, jeg har sett at det er noe fjærkre proteiner i RC også. Kan nok godt være at det ikke nødvendigvis er kyllingen valpen reagerer på, men vi tenkte vi skulle se etter et fór som var basert på noe annet enn kylling siden det var det i Orijen.

Er det noen som vet hvor lang tid det tar før reaksjonen på fóret skal ha gått tilbake? Nå er det vel 3 uker siden vi gikk tilbake til RC og han flasset noe fryktelig i dag. Jeg spurte nede på dyrebutikken og hun mente at etter 3 uker burde vi ha sett en bedring...? Det er jo en bedring i og for seg da han ikke klør seg så mye, men det var mye flass i pelsen i dag.

Hun nevnte også at når man fóret på RC så burde man gi noe form for fisketilskudd slik som f.eks. fiskeolje. Trodde ikke dette skulle være nødvendig når man fórer med noe som regnes som et fullfór?

Synes dette er litt vanskelig. Vil jo at han ikke skal plages med hud og pels. I tillegg har vi meldt oss på valpeshowet i Bergen i oktober og det blir jo ikke så kjekt og stille med en valp full i flass.

Ellers takk for tips til fór! Vi får titte litt på dem. Han er veldig glad i godis med mye lukt (typ fisk). :rofl:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...