Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken hesterase passer meg?


Recommended Posts

  • Svar 84
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

En gang i tiden jaktet jeg på min første hest - det skulle være en frieser. Var rundt og prøvde en del, men fant ikke helt hva jeg søkte. Jakten stoppet ved en nabogård, som hadde verdens herligste dø

De er vannvittig vakre! Skikkelig konstruktivt

Næ... Har du tittet på welsh cob, da? Like pen inni som utenpå Ikke fullt så flashy som frieser, men stødige flotte bruksdyr til alle grener... For hele familien... (Og så får du en minst like flo

Skrevet

De er vannvittig vakre! Skikkelig konstruktivt :teehe:

:lol: den konklusjonen har jeg også kommet frem til :lol:

Så da har de sikkert en personlighet som jeg ikke liker :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Skrevet

Sammenliknet med fjording og døl, vil jeg gjette at du finner frieseren som er litt kjappere hest, siden det tross alt er en varmblodsrase. Sammliknet med kaldblodstraver (som jeg antar du mener, da kaldblodshest er så mangt) og islandshest, kommer det helt an på individet, da jeg synes det er veldig ymse gemytt og temperament på disse.

Også merke at frieseren er en kjørehest i type og bygning, og det gjenspeiler seg i bevegelser, som gjerne er veldig oppover og flashy. Klarer du å ri den skikkelig, så ser det veldig pent ut, men den vil være vanskeligere å ri riktig, i forhold til en ridehest, nettopp på grunn av det.

Det skinner litt gjennom at jeg synes frieser er en litt oppskrytt moterase, og jeg hadde hvilken dag som helst valgt en vettug svart kaldblodstraver, om det var utseendet jeg var ute etter ;)

  • Like 4
Skrevet

Altså.. Hest er hest? :lol:

Neida, har en på stallen - vanvittig snill. Virker som mugg er kronisk på slike hester da, men de er ellers veldig hardfør :P Mye mer spenstig og gummiball enn en fjording/islandshest så mye lettere å ri i form, men igjen veldig lett for at de snurper seg sammen. De egner seg jo best foran vogna, og er en fryd for øyet.

Men de er relativt lik de rasene du sammenligner med. Største forskjellen er vel hvordan den er å sitte på.

Skrevet

Men hvordan er de mentalt? Koker i toppen og stresser? Redd sin egen skygge? Dør på seg hvis de plutselig ser seg selv i et vindu osv?

For jeg liker gjerne litt stødige hester :P det er lov å reagere, men rask avreagering er virkelig viktig :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Jeg har ikke mye erfaring med de, men ett ord jeg ikke forbinder med rasen er stødig :P Så om det er en rolig og behagelig hest du er ute etter hadde jeg kanskje satset på andre raser, men du finner sikkert en slik frieser også.

Jeg er en av de som ikke skjønner greia med frieser, synes ikke en gang de er pene å se på :lol: Men vi er forskjellige, og det finnes sikkert gode individer av dem også :)

Skrevet

Vil du ha en stødig hest så hadde jeg helt klart gått for en fjording :wub:

Det er ikke noe automatikk i at fjordhesten er stødig.

Frieseren har en veldig høyt ansatt hals, og det kan være utfordrende i å få dem til å bruke ryggen korrekt.

Og som i alle raser: de kommer fra bombesikker til nervevrak

  • Like 1
Skrevet

Frieser vs islandshest. Størrelse og bygning er nok størtste forskjellen. Nå kjenner jeg ikke mange frisere, men den jeg kjenner virker da ok. :) Grei å håndtere, om enn ikke like dressert som islandshestene jeg kjenner. (Personal space og sånn tenker jeg på da)
Store flashy bevegelser, gira hest når han forventer noe. Stødig? Vet ikke, virker ok fra bakken, men har verken sett den bli ridd eller ridd den selv. Så der kan jeg ikke uttale meg. Ser for meg at de er vanskelige å sitte på med de bevegelsene.

Islandshest kommer jo i mange varianter gemytt messig, alt fra dønn stødig til veldig vare. Så hvordan man sammenligner kommer jo ann på hvilke typer man har møtt. :)

  • Like 1
Skrevet

Hadde heller gått for en "kvarter" ( :lol: ) hest om jeg skulle hatt en rolig og stødig ridehest med mer varmtblod.

Det var det jeg hadde å si. Ikke noe konstruktivt altså :lol:

Skrevet

Bra valg :D

ehm.. Jeg fikk tilsendt denne videoen:

https://video-ams3-1.xx.fbcdn.net/hvideo-xpt1/v/t42.1790-2/11959673_1070531109632460_795170907_n.mp4?efg=eyJybHIiOjQ3NywicmxhIjo2MzN9&rl=477&vabr=265&oh=928b58b36676f40c7b8ef7734c795192&oe=55F0AC5D

og ser for meg at jeg sitter igjen på bakken mens hesten løper bortover jordet :lol:

Skrevet

Du må tenke på at endel show arabere blir holdt på boks og sprengfort for at de skal være sånn når de kommer ut foran publikum/ fotograf. Snakk med distansefolket.

Skrevet

Høres ut som at en kompis får viljen sin og det blir araber istedenfor :lol: Sent from my iPhone using Tapatalk

Næ... Har du tittet på welsh cob, da? Like pen inni som utenpå :) Ikke fullt så flashy som frieser, men stødige flotte bruksdyr til alle grener... For hele familien...

8ec2ca1af5c931cdbb113704ba8fdc22.jpg

(Og så får du en minst like flott mini-utgave til junior, for hun trenger jo også ponnis ;) )

  • Like 6
Skrevet

Du må tenke på at endel show arabere blir holdt på boks og sprengfort for at de skal være sånn når de kommer ut foran publikum/ fotograf. Snakk med distansefolket.

Så de er litt mer sanset enn det man ser på film? :lol:

Men litt seriøst: hva skal jeg med en araber da? Ekke det slike som gjerne må brukes en del? Jeg skal jo bare leke proff, men egentlig blir det jo mest hverdagsturer og litt jordeløping :lol:

Næ... Har du tittet på welsh cob, da? Like pen inni som utenpå :) Ikke fullt så flashy som frieser, men stødige flotte bruksdyr til alle grener...

Det er en ponni! Trenger ikke moped vettu :aww::lol:

Neida, men altså.. typen min er ca 2 meter lang, han synes det er ekkelt å sitte på en islandshest liksom :P Tungdøl passet rævva hans bra, mente han :lol:

Skrevet

Så de er litt mer sanset enn det man ser på film? :lol:

Men litt seriøst: hva skal jeg med en araber da? Ekke det slike som gjerne må brukes en del? Jeg skal jo bare leke proff, men egentlig blir det jo mest hverdagsturer og litt jordeløping :lol:

Det er en ponni! Trenger ikke moped vettu :aww::lol:

Neida, men altså.. typen min er ca 2 meter lang, han synes det er ekkelt å sitte på en islandshest liksom :P Tungdøl passet rævva hans bra, mente han :lol:

Arabere er mindre enn cob sec D, da.... Og veldig mye spedere bygget :P

  • Like 1
Skrevet

ehm.. Jeg fikk tilsendt denne videoen:

https://video-ams3-1.xx.fbcdn.net/hvideo-xpt1/v/t42.1790-2/11959673_1070531109632460_795170907_n.mp4?efg=eyJybHIiOjQ3NywicmxhIjo2MzN9&rl=477&vabr=265&oh=928b58b36676f40c7b8ef7734c795192&oe=55F0AC5D

og ser for meg at jeg sitter igjen på bakken mens hesten løper bortover jordet :lol:

Gosh :wub:

Kjenner bare til ei frieserhoppe, hun er greit stødig og god :)

Men araber da, åh :wub: egentlig aldri likt arabere, før jeg ble spurt om å bli forrytter på ei spenstig fullblodsaraber-hoppe. Hun endra meg totalt! Eks arabergallopp-hest, klin gærn og verdens kuleste :D husker fortsatt første gangen jeg skulle prøve med på barbakktur med henne. Leide henne ut av stallen med tynt dekken og hodelag, og alle spurte om jeg skulle på leietur. Hele gjengen mente jeg var gal som skulle ut barbakk :teehe:

Skrevet

Dere vet at det blir deres skyld hvis jeg skader meg fordi jeg har kjøpt meg araber om x antall år? Da forventer jeg at noen her føler seg litt truffer og kommer og hjelper til i fjøset :aww::lol:

Neida, jeg er ikke lettpåvirkelig i det hele tatt.. Heldigvis er jeg også vinglepetter, så lenge jeg ikke må bestemme meg, så neste uke kan det hende det blir tungdøl eller islandshest som er aktuelt :lol:

  • Like 1
Skrevet

Moped, du liksom... De fleste er hest, ikke ponni :P

Postet bilde

Jeg forbinder all welsh med welsh mountain :P de er jo små :lol:

Men sånn helt seriøst så virket jo ikke disse dumme heller :lol: lignet jo faktisk på litt ordentlig hest :P

Akk, hvilke valg.. Jeg kommer jo aldri til å bestemme meg :lol:

Hva mer kan du fortelle om dem da? Hvorfor skal jeg ikke like disse? :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...