Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

Til dere som har en Staffordshire Bull Terrer (eller annen ivrig rase), hvordan trente dere på at valpen IKKE skulle bite i hender og føtter? :P

Har ei staffefrøken på ca 5 mnd som jeg prøver å lære å ikke bite. Hun er ikke helt ferdig med tannfellingen enda så det klør sikkert litt. Kanskje det blir bedre når hun er ferdig med det?

Forstår at det kan være vanskelig for henne å holde seg når hun blir ivrig (får hilse på nye mennesker/når hun leker osv), men virker som hun ser på alt som ”bitetid” for eksempel kosetid i sofa.

Takknemlig for alle forslag! :thumbsup:

Skrevet

Jeg har ikke staff, men når hunden vår var valp så beit han til han var nesten året..? Det som funket for oss aller best var å gi han "time out".

Derimot når han beit meg først i skinnleggen på tur, så snudde jeg meg og da beit han bak. Så løsningen ble å holde fast/bære som en "time out" når man ikke har tilgang på å sette han fast i tre/på er rom.

Men det ble hund av han og! Likevel sier han virkelig ikke nei takk til litt lek med fingre og tenner? Hunden vår var ekstremt bitete (syntes både vi som har hatt en del hunder før, og diverse andre hundemennesker), men det gikk over ?

Skrevet

Time-out funka bra her og. Nå hadde jeg en valp som ikke var redd for å være aleine, så hun ble rolig men bestemt ført inn på badet, og fikk være der i noen minutter. Ble hun vill igjen når hun kom ut, så var det rett inn dit igjen. Funka bra! Har du en valp som ikke er så glad i å være aleine, kan du binde den fast et sted der dere er, og ignorere til valpen er rolig.

Skrevet

Jeg har staff nummer 2 nå. Hun er midt i tannfellingen men er Allerede mildere på bitingen. Jeg har Vært konsekvent på å si au og slutte å gi oppmerksomhet når hun biter, eller så presser jeg hånden inn i munnen eller ned på tunga, eller leppen inn mellom tennene. Da er det ikke så kult å bite på meg :)

Sent fra min SM-G850F via Tapatalk

Skrevet

Staffen trenger en tydelig og bestemt leder, så jo mer bestemt du er i kommandoene jo bedre :) Mitt råd er rett og slett si "Nei" tydelig og bestemt, du kan også "ta tunga" når hun biter. Viktig å få de helt 100% inn at det ikke er greit så de har det som en referanse også senere :jump:

Et annet tips er å leke masse dra-leker med henne, det er kjempefint for å få hjelp med tannløsningen :-) Det kan også hjelpe med god tilgang på tyggebein (etter min erfaring er de hvite best).

:bananas:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...