Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder i flokk


lykkelig
 Share

Recommended Posts

Til andre som har 2 eller flere hunder sammen.

Jeg bruker ikke å la hundene hilse på fremmede hunder på tur jeg vil ikke at de skal lære seg til den unoten. Derfor går jeg fint forbi andre hunder vanligvis men idag skjedde det selvfølgelig når eieren til den andre hunden hadde sin løs og kalte ikke inn hunden sin når mine kom dermed så kalte ikke jeg inn mine heller og vanligvis er ikke hundene mine interessert i andre hunder de er opptatt av sitt samt med hverandre de er flokk dyr.

Yngstemann på 2 år var opptatt med sitt mens eldstemann på 10 år drev og målte seg og danset litt rundt med den andre hunden som var ei tispe på 9 år. Den andre hunden begynte å lage knurre lyder og begynte å bjeffe litt sint. Ja jeg vet at denne situasjonen var unødvendig men av og til skjer ting litt fort.

Plutselig hoppet yngstemann som var opptatt med sitt inn med ragg og skulle forsvare eldstemann. Det skjedde jo ikke noe for begge de andre to hundene skvatt unna og den fremmede hunden sprang tilbake til eieren sin og kom der etter mot min yngste med ragg tilbake. Men da var det ikke noe vits i å stå der mer så vi var på vei bort.

Er det vanlig at flokken spesielt yngstemann forsvarer den eldste med nebb og klør? De 2 har bestandig respektert hverandre uten tull og de kan stå og spise av samme matskål og drikke vann av samme skål og er veldig nære hverandre der den ene er er også den andre.

Vi passet jo på situasjonen både jeg og den andre eieren og vi hadde situasjonen under noenlunde kontroll.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det er hvertfall min erfaring. Gutta mine er ikke særlig gode venner til vanlig, men nåde den som ser skjevt på en av dem, da er den andre der på et milisekund og de rotter seg sammen og kan bli ordentlig stygge. Tispa er ikke noe å ha med seg i krigen, så hun hopper bare rundt og "heier" på. Men gutta forsvarer henne også med nebb og klør.

Vi omgås ikke så mange andre hunder med alle tre samlet, for å si det sånn. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine får aldri, og da mener jeg aldri hilse på andre hunder i flokk! :P Tuva skal passe på lillevalpen sin (Vigdis som snart er 3 år :P ) nåde den som sier ifra til kålormen at nok er nok, da kommer a mor og skal ordne opp. Vigdis hiver seg med samme hvem det er som bråker, men hun er jo så dust at hun tar Trym hvis han er grov i kjeften mot en annen hund.... Hun krummer aldri et hår på mor hennes sitt hode da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine beskytter hverandre, men kun ved reelle trusler. Da minien var valp passet krølle litt i overkant på henne. Husker den lille ble skremt av en pointer en gang, og den store ble rasende forbanna. Hun har vært forbanna på den pointeren siden. Men nå som begge er voksne er de veldig snille og greie i møte med andre hunder, og det er sjeldent jeg er redd for at de skal være dritale selv om de er en liten flokk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine er en flokk. De forsvarer hverandre og svarer sammen om noen bråker. Mine får aldri hilse på en annen hund samtidig. Om det kommer en løshund bort til oss, holder jeg den ene i halsbåndet, mens den andre har friere bånd. På den måten slipper jeg at hundene skal råtte seg sammen, og situasjonen er stort sett rolig og fin. Holder jeg begge to inntil meg, oppstår den samme flokkatferden.

Hvem som holdes og hvem som har friere bånd varierer ut i fra situasjonen og signalene som sendes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...