Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hjelp, valpen har blitt et bjeffemonster! Neida. Joda. Bare litt. Hun har en del lyd i seg, noe vi var forberedt på med tanke på rasen, men vi vil gjerne begrense det i den grad det er mulig. Noe varsling er greit, men ellers ser vi helst at hun holder kjeft :P Noen situasjoner hun bjeffer i:

- på oss eller andre ting når hun kjeder seg og vil at noe skal skje

- på meg og de andre hundene på valpekurs når vi skal sitte rolig og høre på instruktøren

- på meg når jeg gjør klar godbiter

- når hun leker med lekene sine (altså for seg selv, ikke med oss)

Når hun bjeffer på oss, begynner hun gjerne å bite også. Generelt sett har hun veldig lett for å bjeffe og bli dust når hun er våken og vi ikke gjør noe aktivt sammen med henne. Derfor har jeg nærmest gitt opp å la henne underholde seg selv og tar henne som regel med ut eller leker med henne når hun er våken, noe jeg egentlig ikke har tid til, og jeg er redd for at det gjør henne vant til at vi alltid underholder henne. Blir veldig takknemlig om noen har tips, veldig gjerne konkrete forslag til hvordan vi kan håndtere de ulike situasjonene. Til nå har vi prøvd å ignorere når hun bjeffer på oss, og avlede/avbryte når hun bjeffer på andre ting, men jeg er så usikker på om det er veien å gå. Spesielt det med å ignorere, siden bjeffing er selvforsterkende.

Det er forresten snakk om en 13 uker gammel collie :)

Skrevet

De to første punktene gjorde Isak også som valp.

På kurs gjorde vi slik (instruktør som hjalp oss)

- satt med valpen i mellom beina mine, med ryggen mot meg

- hver gang han bjeffet la jeg hånden over øynene hans, satt helt rolig og tok den vekk da han ble rolig (i begynnelsen hold than kun kjeft i et halvt sekund, men etter et par økter ble han roligere og roligere)

- satt rolig helt til han ble rolig, og da reiste jeg meg og vi gjorde noe

Hjemme var det samme taktikk, å vente han ut. Han bjeffet fordi han ville at det skulle skje noe, dermed ble responsen at det ikke skjedde noe. Med en gang han slappet av reise jeg meg og gjorde litt husarbeid, lagde meg mat, gikk på do osv. I begynnelsen hadde jeg bare som krav at han skulle holde kjeft før jeg reiste meg og det skjedde noe, så at han skulle sette seg OG være stille, så kunne jeg forlange at han la seg ned, og til slutt ventet jeg til han ble avslappet/sovnet. Det tok mye tid og tålmodighet, men resultatet er i dag en hund som legger seg ned og venter på stuegulvet når han "maser" om noe.

Skrevet

Tusen takk, det skal prøves ut! Men når du la hånden over øynene hans, begynte han ikke å sprelle og bite? Hvordan løste du i så fall det?

Andre som har innspill? Jeg lurer spesielt på hva jeg skal gjøre når hun bjeffer på leker og slikt. Det er så frustrerende at hun ikke en gang kan leke litt med lekene sine uten at det går over styr. Jeg skjønner liksom ikke hvorfor hun gjør det, og hva hun vil oppnå med det :icon_confused:

Skrevet

Tusen takk, det skal prøves ut! Men når du la hånden over øynene hans, begynte han ikke å sprelle og bite? Hvordan løste du i så fall det?

 

Andre som har innspill? Jeg lurer spesielt på hva jeg skal gjøre når hun bjeffer på leker og slikt. Det er så frustrerende at hun ikke en gang kan leke litt med lekene sine uten at det går over styr. Jeg skjønner liksom ikke hvorfor hun gjør det, og hva hun vil oppnå med det :icon_confused:

Jeg gjorde det med en gang det kom lyd. Og holdt rolig til han slutta. I begynnelsen begynte han å bjeffe med en gang igjen, men etter noen kurskvelder ble han roligere :) Jeg la bare hånda forsiktig men bestemt over, og prøvde å holde den der uansett hva han fjorde. Kan hende det hjelper å bare sitte rolig også, og når hun slapper, legger seg ned mellom beina dine, så kan du reise deg og finne på noe. Den metoden overførte vi til rotrening hjemme også, om han var overtrøtt og herja. Tok bare et par minutter med å sette han mellom beina mine på gulvet og han sovnet. Han koblet fort at den situasjonen = ro :) Og overførte det til andre situasjoner at hvis jeg satt rolig med han i kobbel = ro. Trente masse på det, feks da vi var på kurs og ventet på vår tur (jeg hadde ikke bil) og den type setting :)

Sent fra min SM-G920F via Tapatalk

Skrevet

Ville bare si tusen takk for hjelpen, Frida! Vi var på kurs igjen i kveld, og det går mye bedre nå :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...