Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Oppdaget isted at vims har et stort kutt i den ene tredeputen på en framlabb. Den som sitter litt opp på benet ved ulvekloen. Sprekken/kuttet ser ut til å være to-delt slik at det nesten er en bit midt i puten som er "løs". Tror ikke den er løs i og for seg, men den stikker ut fra resten. Aner ikke når hun har fått den, antagelig nylig. Jeg merker ingen ting på henne ellers, men hun hylte til to ganger i sted når jeg skulle flytte på henne vha foten selv om jeg bare så vidt var borti og det var slik jeg fant det, etter litt leting. Jeg får ikke gjort noe med det selv, jeg fikk så vidt renset det litt, men det er helt tydelig fryktelig vondt med en gang noe kommer borti. Jeg tenkte å dekke det til med et omslag eller noe, det kan jeg bare glemme så lenge hunden ikke er sedert, det gikk ikke.

Det er ikke noe sår eller blod, bare en dyp sprekk/kutt. Hva gjør man med sånt? Kan dyrlegen gjøre noe? Må det bare gro? Er det noe man ringer dyrlegevakta med? ikke i natt altså, så akutt er det neppe, men i morgen feks?

Guest lijenta
Skrevet

Husker min skar seg på fem tredeputer og vi måtte til vetrinæren for både penecelin og kutte av endel så såret ble fint og bandasjere https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152449893982401&set=pb.634122400.-2207520000.1438386039.&type=3&theater det ble bandasjer en stund også potesokker og penecelin i to omganger før det grodde. Jeg tok det flere dager etter at såret kom. Mente dem sa at det går fort betennelse i sanne så. Det var tredeputene nede på labbene da

Linken er bilde ferdig bandasjert

Skrevet

Har fått snakket litt med folk og en veterinær så vi holder oss hjemme å lar det gro av seg selv i første omgang. Blir det verre får vi dra inn til vet.

Skrevet

Jeg har hatt to slike kutt på ulike hunder. Passet på at det ikke ble infisert, brukte sokk på hund som skadet seg om sommeren helt i starten, samt litt vasselin så det ikke skulle bli fullt av vann der. Begge mine var upåvirket etter en uke. Helt fint å se på etter to, og fullstendig helet etter ca 3 uker. Aldri hatt problemer med labben seinere noen av dem, og det ble ikke noen infeksjon.

  • Like 1
Skrevet

Observer om du ser/merker noen tegn til infeksjon; rødhet, varme, hevelse (smerte vet vi fra før). At det er vondt kan vi jo regne med at det er dersom hun har skadet seg nylig, men pass på sånn at det ikke blir verre. Jeg ville ventet til over helgen, sett det an til da. :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...