Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Oppdaget isted at vims har et stort kutt i den ene tredeputen på en framlabb. Den som sitter litt opp på benet ved ulvekloen. Sprekken/kuttet ser ut til å være to-delt slik at det nesten er en bit midt i puten som er "løs". Tror ikke den er løs i og for seg, men den stikker ut fra resten. Aner ikke når hun har fått den, antagelig nylig. Jeg merker ingen ting på henne ellers, men hun hylte til to ganger i sted når jeg skulle flytte på henne vha foten selv om jeg bare så vidt var borti og det var slik jeg fant det, etter litt leting. Jeg får ikke gjort noe med det selv, jeg fikk så vidt renset det litt, men det er helt tydelig fryktelig vondt med en gang noe kommer borti. Jeg tenkte å dekke det til med et omslag eller noe, det kan jeg bare glemme så lenge hunden ikke er sedert, det gikk ikke.

Det er ikke noe sår eller blod, bare en dyp sprekk/kutt. Hva gjør man med sånt? Kan dyrlegen gjøre noe? Må det bare gro? Er det noe man ringer dyrlegevakta med? ikke i natt altså, så akutt er det neppe, men i morgen feks?

Guest lijenta
Skrevet

Husker min skar seg på fem tredeputer og vi måtte til vetrinæren for både penecelin og kutte av endel så såret ble fint og bandasjere https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152449893982401&set=pb.634122400.-2207520000.1438386039.&type=3&theater det ble bandasjer en stund også potesokker og penecelin i to omganger før det grodde. Jeg tok det flere dager etter at såret kom. Mente dem sa at det går fort betennelse i sanne så. Det var tredeputene nede på labbene da

Linken er bilde ferdig bandasjert

Skrevet

Har fått snakket litt med folk og en veterinær så vi holder oss hjemme å lar det gro av seg selv i første omgang. Blir det verre får vi dra inn til vet.

Skrevet

Jeg har hatt to slike kutt på ulike hunder. Passet på at det ikke ble infisert, brukte sokk på hund som skadet seg om sommeren helt i starten, samt litt vasselin så det ikke skulle bli fullt av vann der. Begge mine var upåvirket etter en uke. Helt fint å se på etter to, og fullstendig helet etter ca 3 uker. Aldri hatt problemer med labben seinere noen av dem, og det ble ikke noen infeksjon.

  • Like 1
Skrevet

Observer om du ser/merker noen tegn til infeksjon; rødhet, varme, hevelse (smerte vet vi fra før). At det er vondt kan vi jo regne med at det er dersom hun har skadet seg nylig, men pass på sånn at det ikke blir verre. Jeg ville ventet til over helgen, sett det an til da. :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...