Gå til innhold
Hundesonen.no

kutt/sprekk i tredepute..


Recommended Posts

Oppdaget isted at vims har et stort kutt i den ene tredeputen på en framlabb. Den som sitter litt opp på benet ved ulvekloen. Sprekken/kuttet ser ut til å være to-delt slik at det nesten er en bit midt i puten som er "løs". Tror ikke den er løs i og for seg, men den stikker ut fra resten. Aner ikke når hun har fått den, antagelig nylig. Jeg merker ingen ting på henne ellers, men hun hylte til to ganger i sted når jeg skulle flytte på henne vha foten selv om jeg bare så vidt var borti og det var slik jeg fant det, etter litt leting. Jeg får ikke gjort noe med det selv, jeg fikk så vidt renset det litt, men det er helt tydelig fryktelig vondt med en gang noe kommer borti. Jeg tenkte å dekke det til med et omslag eller noe, det kan jeg bare glemme så lenge hunden ikke er sedert, det gikk ikke.

Det er ikke noe sår eller blod, bare en dyp sprekk/kutt. Hva gjør man med sånt? Kan dyrlegen gjøre noe? Må det bare gro? Er det noe man ringer dyrlegevakta med? ikke i natt altså, så akutt er det neppe, men i morgen feks?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Husker min skar seg på fem tredeputer og vi måtte til vetrinæren for både penecelin og kutte av endel så såret ble fint og bandasjere https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152449893982401&set=pb.634122400.-2207520000.1438386039.&type=3&theater det ble bandasjer en stund også potesokker og penecelin i to omganger før det grodde. Jeg tok det flere dager etter at såret kom. Mente dem sa at det går fort betennelse i sanne så. Det var tredeputene nede på labbene da

Linken er bilde ferdig bandasjert

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt to slike kutt på ulike hunder. Passet på at det ikke ble infisert, brukte sokk på hund som skadet seg om sommeren helt i starten, samt litt vasselin så det ikke skulle bli fullt av vann der. Begge mine var upåvirket etter en uke. Helt fint å se på etter to, og fullstendig helet etter ca 3 uker. Aldri hatt problemer med labben seinere noen av dem, og det ble ikke noen infeksjon.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Observer om du ser/merker noen tegn til infeksjon; rødhet, varme, hevelse (smerte vet vi fra før). At det er vondt kan vi jo regne med at det er dersom hun har skadet seg nylig, men pass på sånn at det ikke blir verre. Jeg ville ventet til over helgen, sett det an til da. :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...