Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vims har vært dårlig i magen ganske lenge nå(2-3 uker kanskje?). Litt av å på, men mest dårlig. Blir bra med zoolac, men blir dårlig igjen med en gang jeg slutter å gi det. Det er ikke konstant, ofte kommer det på sen kveld, natt eller tidlig morgen, mens hun er fin resten av dagen (før jeg ga zoolac). Hun virker ellers pigg og fin i formen, godt humør, fin i pelsen og huden og kan ikke se noe annet som er galt.. Varga har ikke vært plaget bortsett fra en runde som ble bra etter zoolac, så tror ikke det er noe som er smittsomt eller noe(det kan jo ha vært hva som helst for hennes del, spist noe ute feks). De spiser samme maten også. Aldri vært plaget med dette før.. Noen som har forslag til hva det kan være?

Skrevet

Thorvald hadde noe lignende når han var 10-12 uker gammel, fin allmenntilstand, men diare over tid, det var visstnok en mage-tarm-infeksjon og ble bra etter en kort antiobiotikarunde. En annen jeg kjenner med lignende symptomer hadde dog giardia, men det gikk raskt å behandle det og bare de fikk konstatert det :)

Guest Yellow
Skrevet

Tenker også giardia eller en infeksjon. For å sjekke giardia burde du vel ha 2 prøver mener jeg å huske, og er ormekurtabletter som tar knekken på det. :)

Skrevet

Tenker også giardia eller en infeksjon. For å sjekke giardia burde du vel ha 2 prøver mener jeg å huske, og er ormekurtabletter som tar knekken på det. :)

Ormekurtabletter (av typen droncit osv.) tar ikke knekken på giardia. Panacur derimot gjør det. :)
Skrevet

Det er flere typer tester for giardia. Både en som krever flere avføringsrpøver (jeg tror det er over tre dager) og en nyere hurtigtest som bare krever en (men som kanskje er noe mindre sikker). Det er nok litt forskjell på hva ulike veterinærer tilbyr og anbefaler, så man kan jo kanskje ringe litt rundt i nærområdet. Noen hunder har bedre immunitet mot giardia (og andre mage-/tarmpatogener) enn andre, så man må i hvert fall huske på å behandle hele husholdet om noe slikt blir påvist. Ellers kan hunden fort bli reinfisert.

  • Like 1
Skrevet

Hvordan tar man avføringsprøve? Eller, jeg skjønner hvordan man tar den, men hva lagrer man den i? Sånn type urinprøveglass e.l.? Hvor mye trenger de? Må jeg ta det så nærme vet besøket som mulig eller er det noen forskjell på slikt? Aldri gjort slikt før.. Fikk time på mandag, men fikk liksom ikke noen instruksjoner heller å glemte å spørre da det var litt travelt.

Skrevet

Hvordan tar man avføringsprøve? Eller, jeg skjønner hvordan man tar den, men hva lagrer man den i? Sånn type urinprøveglass e.l.? Hvor mye trenger de? Må jeg ta det så nærme vet besøket som mulig eller er det noen forskjell på slikt? Aldri gjort slikt før.. Fikk time på mandag, men fikk liksom ikke noen instruksjoner heller å glemte å spørre da det var litt travelt. 

Du trenger ikke mer enn ett par spiseskjeer per dag. Samles opp i tre dager og oppbevares i kjøleskapet. Kan oppbevares i hva som helst (jeg har oppbevart det i en hundepose (en pose per dag) og så tar du det med til veterinæren den 3. dagen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...