Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Vi har overtatt ei omplasseringstispe av rasen Shih Tzu. Ei nydelig og tillitsfull frøken på snart 3 år.

Hun er så utrolig snill og som nevnt tillitsfull og veldig kosete/selskapssyk.

Hun har tidligere vært vandt til stå i gangen sammen med en Havanes før omplasseringen og var også vant til å være i bur om natten.

Vår situasjon gjør at hun må være i bur på dagtid når vi er på jobb (barn på skole), ca. 6-7 timer per dag. Ellers har hun fri ferdsel ettermiddag/kveld og natt.

Vi hadde stor tro på at dette kom til å gå bra da hun fra før var vandt til å være i bur, men den gang ei.

Vi har satt på radio for henne så ikke det skal være helt stille rundt henne. Hun står nede i gangen hvor det er god luft og litt kjølig. Jeg har satt inn vannskål til henne, men denne velter hun og både hun og teppe er våte når jeg kommer hjem. Hun gjør ikke fra seg i buret og vi går tur med en gang når jeg kommer hjem.

En dag hadde hun klart å flytte buret over 1 meter også.

Tenkte å gå til innkjøp av vannskål som henges fast i veggen på buret. Noen sier at de ikke trenger tilgang til vann i løpet av dagen, men det synes jeg ikke høres bra ut???? Tenker bare på hvor tørst jeg er i løpet av en dag!

Må tillegge at når jeg kommer hjem bjeffer hun ikke, men er bare utrolig glad og veldig klar for å gå ut på tur.

Da dette er vår første hun ønsker jeg tilbakemeldinger fra dere med erfaring på dette og gjerne tips og råd på veien videre.

Til dere som har innvendiger ang. det å sitte i bur kan bare SCROLLE videre over dette innlegget!!

På forhånd takk.

Guest lijenta
Skrevet

Kan det være plassen som gir for mye ansvar? Nede i gangen og unger kommer hjem og venner flyr ut og inn. Kan det hende at et annet rom vill gjøre bedre nytte enn bur i gangen? Kan det hende at noen kompostgrinder i et annet rom gjør nytta? Hvorfor bur pga skolebarn? Har hun en tendens til å stikke av når det går unger ut og inn? Er du redd for at barna skal gjøre noe feil med hunde? Ble en haug med spørsmål men det er ting som er greit å tenke på. Blandt annet så flyttet min hund også buret lang avgårde hvis han hadde stått og logret kraftig. Han logrer med hele kroppen. Nå som han er voksen så ligger han og snorker i en stol og buret blir brukt som reservekjøkkenbenk.

Skrevet

Utvide "burplassen" med kompostgrinder rundt, så hun har mulighet til å legge seg flere steder? Og vannskål som henges på veggen i buret, og gjerne noe å tygge på liggende i innhegningen.

Skrevet

Hvis hun har vært vant til å stå i bur/være på et begrenset areal sammen med en annen hund, kan jo reaksjonen nå komme fordi hun har blitt aleine. Hunder er flokkdyr og liker seg ikke aleine - ihvertfall ikke uten gradvis tilvenning.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...