Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en DSG på 6 mnd.

Når han blir ivrig i lek osv, så ender det alltid med at han blir "sint" Først biter han (småbiter) i pledd, puter, barnas klær og t.o.m knehaser. Når jeg da sier nei, så reagerer han med å rynke på nesa, og der starter bjeffinga. Legger seg flat, bjeffer/knurrer og rykker fremover. Men angriper ikke.

Vi har prøvd å ikke si nei når han biter. Å fjerne puter og pledd er enkelt, men å fjerne barna funker ikke. Hunden skal ikke få "jage" vekk barna. De prøver å gå unna, men han følger etter og henger i klærne. Det virker som han biter når han har det gøy. Noen ganger tar det 30 sekunder med lek, og noen ganger mye lengre. Vi har prøvd å fjerne hunden fra situasjonen, men det tar 5 min å fange den...

Et par eksempel: Han elsker at vi kaster bein så han får springe etter. Hvis vi ikke kaster det fort nok, hopper han opp og biter.

Eller hvis dattera ikke vil at han skal spise lekene hun holder på med, løfter opp leken slik at han ikke rekker til den, da biter han i albuen.

Vi går turer hver dag. Både pittesmå og lang. Han er ellers flink på sitt, ligg, bli og legg seg.

Hvordan kan jeg lære han å kontrollere dette med biting og knurring?

PS: han gjør aldri dette mot oss foreldre, kun mot gjenstander og barna på henholdsvis 9, 15 og 19 år.

Skrevet

Gratulerer, du har en normal valp.

Bitingen og knurringen høres først og fremst ut som en overslagshandling. Det betyr strengt tatt at da har leken godt for langt, og burde vært avsluttet før han kommer til det punktet.

Det kan lønne seg å begrense lek, spesielt inne. Kasteleker er med på å stresse opp en hund, og kan typisk forårsake den bjeffingen du snakker om.

Hvis han hopper opp og biter etter leker/hender, legg bort leken en stund. Da mister han det godet. Når datteren holder unna (sine leker antar jeg) så er det å holde den opp bare å "fiske" etter valpen. Ta heller valpen bort.

Det å si nei når han biter har neppe noen hensikt hvis han ikke har lært hva det betyr. Gi ham en timeout i grind, bur, eller bånd.

Søk opp rotrening her på forumet, og jobb med det. Lær hunden å legge seg på plassen sin og slappe av. Gi ham noe å tygge på der, det er beroligende for hunden. Er det noe jeg virkelig skulle ønske jeg hadde visst om og jobbet MYE med da jeg selv fikk dsg-valp så er det rotrening. Nok energi får du alltids.

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk. Yey! Jeg har en normal valp ? Da skal jeg lese meg opp på rotrening.

Å ja...Energi er ikke et problem her. Han heter ikke Energisk Edison for ingenting.

PS: Han har lært meningen av nei, og det betyr : ikke gå der (inn på det rommet og trappa) så det er kanskje ikke så rart han blir forvirra. Biter og får beskjed om å ikke gå opp trappa. Jeg skal slutte med det. Lover ?

  • Like 2
Skrevet

Bitingen og knurringen høres først og fremst ut som en overslagshandling. Det betyr strengt tatt at da har leken godt for langt, og burde vært avsluttet før han kommer til det punktet.

Dette her er kjempeviktig. Det blir som å ha en overtrøtt unge som plutselig begynner å slå, klype, rope og løpe rundt. Ikke for at ungen er sint, men fordi det koker over i hodet på den lille. Det er akkurat det samme som trengs i den situasjonen, nemlig at den voksne tar over og får roet ned situasjonen.

  • Like 1
  • 2 weeks later...
Skrevet

Kanskje lurt å ikke leke så mye med han, men ha kosestunder og heller trene på sitt, dekk, bli. La den snuse opp godbiter som du gjemmer eller gjem godbiter i en dorull, det blir den sliten av. La han få et sted der han er i ro og borte fra bråkete barn av og til. Den har ikke alltid vett til å stoppe i tide selv, det må du gjøre.

Har venner med dgs og den har ikke fått så mange grenser og er i dag et irritasjonsmoment og eier har først nå begynt å ta tak i problemet (den er ca 2 år)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...