Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som har hatt det og hva var symptomene?

Dill, Lancashire heeler på 1,5 år, som til noen ganger halter med det ene bakbenet. Det er alt fra fem til ti steg før han går normalt igjen. Det virker veldig tilfeldig, noen ganger midt på en tur og med flere minutters mellomrom eller når han reiser seg etter å ha sovet. Han skal sjekkes for det snart.

Skrevet

Catania starta med å halte nokre skritt, enkelte gangar så ille at ho trakk foten heilt opp, før ho gikk som normalt igjen. Men når eg tøyde foten fram og tilbake, samtidig som eg hadde hånda på "kneet", kjente eg at det poppa ut av posisjon.

Skrevet

Alt fra ingen symptomer, hoppe over steg, klassisk hinking og vanlig halting er normalt ved patella luxasjon. Den hinkingen eller hoppe over steg er kanskje det vanligste tegnet. Har også sett en med grad 4 (gamle systemet) som omtrent slepte beinet etter seg...

Men småttiser kan av og til hinke eller gjøre rare ting uten at det er noe også. Jeg har en som går på hendene i snø og samtlige av mine små bruker kun det ene bakbeinet (eller ingen) ned trappene. Så sjekk det ut hos en som er god på det. :)

Guest Klematis
Skrevet

Her startet det med å hoppe over et steg, for så å gå over til hinking. I høyere hastigheter så hender det han sliter med å få beinet ned igjen, og blir da løpende på tre bein en god stund. Hjelper han til å få beinet ned ved å stramme båndet, så han må sette ned foten.

På den andre siden har han grad 1 som ikke har vært synlig frem til nå, men nå kan jeg såvidt se at han av og til slenger litt med den foten også, slik at han først slenger det ene beinet litt ut til siden, og så ut med det andre på motsatt side.

Viktig å gå til en veterinær som er god på å diagnostisere riktig grad av PL.

Skrevet

Blaze har grad 2 på det ene beinet. På han merket jeg at han av og til hoppet over et skritt. Gjerne ved temposkifte eller når han trekker/løper på ski- og sykkelturer.

Skrevet

Tusen takk for mange gode svar. Han har alltid anket for å hoppe opp på fanget, i sofaen, etc. Jeg har tenkt det er fordi han er liten og dårlig til å beregne, men gudene vet. Han skal i alle fall kikket på av veterinær i kveld. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...