Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Har en Alaska Husky hannvalp på nå 5 mnd. Han har ulveklør. problemet er a han hekter seg i ting (sett at han nesten har revet de av under lek), og rasper folk til blods (Ja vi klipper dem, men han klarer å raspe opp folk når han hopper for det) Nylig hoppet han opp på en unge og raspet han opp magen sånn at han måtte til legevakten (Han har ikke lov å hoppe men har ikke lært seg dette enda) Er det folk som opererer disse vekk? er det lover og regler for å få disse fjernet? (Har hatt schäfer tidligere, men hu har ikke hatt sånne klør, så er ikke kjent med dette) Hadde satt pris på et svar å mitt lille mystrie!

- Takk! :)

Skrevet

Valper har små skarpe klør, sånn er det bare, det er ingen grunn til å operere vekk kroppsdeler. Det blir jo litt bedre ettersom de vokser og klørne blir tykkere. Ang øvrige problem så er det vell ikke lov å fjerne dem preventativt uansett, men den dagen hunden evt måtte skade seg pga det, da kan det hende at de fjernes. Kommer nok fortsatt an på hvordan problemet oppsto og sannsynligheten for at det skjer igjen osv. De fleste skader seg aldri selv om de har ulveklør inntakte hele livet.

Skrevet

Som Malamuten sier er valpeklør mye skarpere enn voksenklør. Om det er ulveklørene som er det største problemet hadde jeg klippet dem godt ned, evnt. filet dem.

Det er viktig at ulveklørne ikke blir for lange nettopp fordi det er veldig lett at de hekter seg fast.

Det hender at når min voksne hund hopper på meg at jeg kan få litt riper av ulveklørne, men sånn er det når man har dyr med klør :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
    • Takk. Hva med Pumi og gemyttet der? Jeg driver med lydighet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...