Gå til innhold
Hundesonen.no

En vakker dag kommer nabohunden til å ta livet av hunden min


Hgpeders
 Share

Recommended Posts

Naboen har en staffordshire terrier som går til angrep på myndemixen min, begge han hunder. Så sant han er løs og et steinkast unna, kommer han løpende og går rett på strupen. Ved minst 4 anledninger de siste par årene har jeg eller eier måttet kaste oss inn for å dra staffen unna. Han er vistnok snill som dagen er lang med alle, bortsett fra min hund, som han tydeligvis har satt seg fore å bli kvitt.

En gang vi sykla forbi, og stoppa for å veksle et par ord, kom staffen løpende ut fra gårdsplassen og gikk til angrep. Ved siste episode kom staffen løpende inn i gårdsplassen min med eier løpende og kjeftende etter, uten at det hjalp, og rett i strupen på hunden min.

Riktig nok har min hund vært mye der borte og markert, da han gjerne løper bort på garasjehjørnet deres når jeg slipper han ut på trappa for å gå på do, og han har vel kanskje en egen evne til å irritere på seg andre hunder generelt, but still.... en hund skal ikke gå til angrep på den måten uansett!

Naboen har sagt at de skal holde han i bånd til enhver tid, men rett som det er ser jeg at han er løs i lag med de når de er ute og arbeider i hagen. Vi har også snakka litt om å gå tur sammen for å prøve å sosialisere de, men føler ikke at de er særlig interessert i å gjøre en innsats. Det har nå kommet til det punktet hvor jeg føler jeg snart må velge hvem som skal få leve, min eller deres hund.

Om vi sosialiserer, trener eller tryller, så vil jeg likevel aldri kunne stole på han igjen, hvertfall ikke om de er alene. Om vi begge har hundene konsekvent i bånd, er det nok at de tilfeldigvis kommer seg løs samtidig, så er min hund ferdig.

Hva gjør jeg? Kunne noe så enkelt som "sauetrening" vært en ide, siden han tydeligvis bare reagerer på min hund?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kam du ikke gjerde inn hagen?

Har altfor stor tomt til det.. men har vært inne på tanken om gjerde inn gårdsplassen. Det er uansett et problem når jeg risikerer at han går CHAAARGE til angrep bare vi stopper i veien utenfor gårdsplassen deres.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis dere begge slipper ut hundene og ingen av dere har særlig til innkalling, og det ikke er mulig å skille av tomtene med gjerde, skjønner jeg ikke helt hva slags råd du vil ha?

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ehh, hva med å holde begge bikkjene i bånd? Eller gjerde inn? Det er jo faktisk båndtvang nå, og ellers så skal man alltid ha kontroll på hunden sin, noe som tydeligvis ingen av dere har.

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det eneste jeg ser på som et problem her, først fra din side, er at du slipper ut hunden din løs selv om du vet at A: Han løper bort å markerer på andre sin eiendom. Og B: Slipper han ut løs selv om du vet at det kan hende at det er en løs aggressiv hund der. Hadde det vært meg hadde jeg passet på å bli med ut og tatt meg bryet med å koble på en langline eller flexi om ikke annet. Og selvsagt er det et par feil fra din nabo også. At han har en hund som ikke liker din hund som resulterer slik det gjør gir jo din nabo et ekstra ansvar for å passe på sin hund, spesielt da hjemme hvor han vet hva som finnes i nabolaget og hva som kan skje om han ikke passer på. Utover det så spiller det ingen rolle hvem som erger på seg hvem, alle hundeeiere har ansvar for å passe på sin hund, og det gjelder på flere plan, ikke bare med aggressive hunder.

Personlig hadde jeg, i tillegg til å ikke la min hund løpe å markere på andre sin eiendom og passe på å bli med ut og å holde meg i nærheten for å være sikker på at hunden min fortsatt er i live innen den er ferdig å gjøre fra seg, ringt politiet og anmeldt den andre hundeeieren. Neste gang hunden kommer løpende i strupen på din(når din er under kontroll), og hver gang etter det hadde jeg ringt og anmeldt. Så får han ta ansvar for sine (manglende) handlinger, og du for dine. Om både din og din nabos hund er ute av kontroll så får dere takke dere selv begge to.

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Du lar dem jo knive og krangle med å slipe din bort til garasjen og markere. Så dette ville jeg hatt slutt på med en gang. Og så lenge han og nabohunden kniver så ville jeg hatt min selv i band eller langline og trent inn en knakende god innkalling og en enda bedre avstands sitt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du lar dem jo knive og krangle med å slipe din bort til garasjen og markere. Så dette ville jeg hatt slutt på med en gang. Og så lenge han og nabohunden kniver så ville jeg hatt min selv i band eller langline og trent inn en knakende god innkalling og en enda bedre avstands sitt.

Bare nysgjerrig, men hvordan vil en avstandssitt hjelpe i denne situasjonen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Bare nysgjerrig, men hvordan vil en avstandssitt hjelpe i denne situasjonen?

Hunden er på veg bort til naboen så kan en f den i sitt og plukke den opp. På noen hunder fungerer avstandsitt mye bedre enn inkalling

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis det ikke går an å gjerde inn hele tomten, hva med å gjerde inn deler av den? Trenger ikke være så alt for dyrt heller, og det finnes "ferdigløsninger. Jeg hadde definitivt tatt meg bryet der altså, så kan du slippe ut hunden din og du vet akkurat hvor du har den.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Jeg mener at det virkelig ikke går an å ha en slik hund uten å ta spesielle forhåndsregler...

Ville tatt en alvorsprat med eier om at hunden skal holdes i bånd/forsvarlig inngjerdet, ellers anmelder du dette. Samtidig burde jo du også ha kontroll på din hund.

Min egen hund ble alvorlig skadd av en annen en gang, og vi kom til enighet med eieren der at dette ikke ble anmeldt så lenge hunden ble forsvarlig holdt fremover og vi aldri skulle se hunden løs igjen (var løs og min i bånd da dette skjedde). Det var heldigvis ikke noe problem, men det hadde det absolutt vært om samme hund fortsatte å gå løs og jeg skulle vært redd hver gang jeg gikk ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
    • Da har vi fått oss en reell frykt. Viser seg at tøffeste, tryggeste lille Edeward er som Mr.T når det kommer til trapper. Tror han fikk vondt i en klo da vi skulle opp trappen til veterinæren. Den forserte vi ved at jeg praktisk talt stod over han og løftet labbene hans en og en trinn for trinn. Han nektet gå selv, men var ok med å gjøre det sånn, hele trappen. Stoler på meg, men ikke sine egne bein.  Nå tenkte jeg det skulle være annerledes med en ny trapp som ser litt annerledes ut, på et annet sted, i annet lys, men nei. Ikke engang Nom Noms fristet nok til å våge gå et eneste trinn av den trappen med bakbeina.  Vurderer om Nom Noms er verdt det: Prøver snakke meg til fornuft. Det må vel finnes en annen måte? Muttern prøver friste med "kjepp". Dette ble pinlig fordi det er folk rundt, vi er på Tiller - Trondheims Grorud - og det ryktes at det kan være risikabelt å flagge blasfemiske avvik her på kveldstid etter mørkets frembrudd. Er det ikke provoserende nok å være svart hund om vi ikke skal gå rundt og vise at han liker å sutte på "kjepp" også?  — Virkelig, muttern! Dette vil jeg ikke være med på! Jevngodt med å brenne en Koran her. Du er sinnsyk!  Så han ble båret opp, som den lille babyen han er. Mindre pinlig. Fikk ham til å gå de siste tre trinnene selv. Prøver øke til fire-fem neste gang, uten å vifte med en diger "kjepp" så alle kan se det.  Han er i full sving med å fortære den nå, mulig for å prøve sikre seg mot flere sånne flauser ^^  
    • Avledning, og innlæring av alternativ adferd. "Hysj, gå og legg deg" fungerer bare HVIS hunden har lært og KAN oppgaven. Hvordan jeg ville gått fram avhengger veldig både av rase og individ. Men jeg ville ikke skjermet valpen for det som skjer rundt, den må jo bli vant til normale forstyrrelser. Hvis det er en rase med tendens til varsling så ville jeg nok sørget for å trekke for gardinene og ha på radio ved alenetreningen, så forstyrrelser utenfor blir mindre tydelige. I mange tilfeller ville jeg nok belønnet veldig raskt etter første bjeff, og deretter avbrutt/avledet, og lært inn alternativ adferd. Det er helt greit med et bjeff eller to for å si fra, og så komme til meg. Men hvis det er en bjefferase som varsler så skal man være ganske forsiktig for å ikke forsterke adferden. Det aller viktigste er å selv slappe av og ikke være så opptatt av det rundt. Det er ikke sikkert hunden reagerer i det hele tatt, og da trenger den ihvertfall ikke å lære det av eieren. Hvis det kommer et bjeff eller to på noe fra en valp ville jeg sagt "ja, ok", og så funnet på noe annet med valpen. En valp som får miljøtrening ute og oppdage masse lyder og omgivelser vil også være tryggere hjemme, mener jeg. Jeg kan anbefale boken Hverdagslydighet fra valp til voksen av Arne Aarrestad og Siri Linnerud Riber, den tar også for seg vanlige utfordringer.
    • Unge lovende sover søtt etter en to timer lang opp og ned fellestrening med mye bra og masse klebb.  Forventninger til hele stedet, både godteributikken som eimer deilig godis av alle slag, og hallen hvor godbitene hagler og det er lek og moro, de forventningene er skyhøye. Da muttern ba om en sitt før hun åpnet døren var ikke den unge lovende enig i det. Han var fokusert på å komme seg inn til moroa. Dumme muttern la listen for høyt og trodde hun skulle få sitt med verbal kommando, uten å engang hjelpe med lure. Hennes: "I shall ønly say this once," policy, hvorpå hun etter å være sikker på at han hørte det stilte seg til for å vente på sitten - det var som en krigserklæring. Da sitten endelig kom, men den kjipe megga ikke belønnet den med en gang, og hadde nerver til å lukke døren igjen da Ede spratt opp for å løpe inn, for å kreve mer.. Etter mange sånne forsøk, hvor sitten til slutt ble holdt med en godbit foran nesen, lenge nok til at mutteren fikk satt foten innenfor døren, så ble den belønnet et kom og ros og godis og den korte selvbeherskelsen han ble tvunget til å ha for å komme inn - sinnsykt frustrerende - ble forløst i økt glede, mer energi og iver, han ble mer gira av det enn han allerede var, så da muttern på ny, bare to meter innenfor første døren ***** ba ham om enda en sitt for å komme gjennom neste dør.. Hun fikk den, men han var ikke blid.  De glade forventningene hadde slått over i irritasjon da vi kom frem til plassen vår, og han satte i en hardrock konsert av bjeffing. Frustrert bjeffing. Emo bjeffing. Intenst. Øredøvende. Muttern fikk påpakning fra instruktør om å få hunden under kontroll, noe hun til sin store overraskelse fikk til momentant med å legge hendene på ham. Bjeffingen tok fullstendig slutt, han glemte hele resten av hallen, alt fokus var nå på kamp mot muttern. Hender uten godbiter som hadde nerver til å holde ham fast.. Tyggebeinet han ble tilbudt som alternativ å bite på var han fullstendig uinteressert i. Mutterns hender var den punchingbagen han følte for å ta ut sin høygira irritasjon og frustrasjon på. Vi var med ett tilbake til situasjonen i forrige uke. Dette var ikke tanning, dette var kamp, og Ede ville lære muttern å slutte stille urimelige krav og heller servere godis og leker og være blid og lett å ha med å gjøre. Han bet hardt og med et mål om mutterns submission. — Respect my authoritay, bitch! Muttern er ikke komfortabel med å bruke fysisk makt for å få trumfet gjennom viljen sin, men den der typen biting er fullstendig uakseptabel, og negativ straff var ikke en mulighet i situasjonen. Avledning var allerede forsøkt. Å holde ham fastlåst ble i øyeblikkets hete vurdert som en dårlig løsning. Selv om det å fysisk tviholde ham fast til han ga seg antakelig ville fungert der og da, så er ikke det en løsning når han blir større, og det blir han. Det kommer en dag hvor han har passert 40kg og har 10x forhøyet testosteron ifht en voksen hann. Den kampviljen der i den situasjonen lar seg ikke løse med bryting.  Muttern brukte det ene positiv straff verktøyet hun er komfortabel med. Overleppene hans ble lagt over tennene hans, om og om igjen. Han liker ikke å bite seg selv i leppene, og det frustrerte ham, men han hadde ikke lyst til å gi seg uten å ha lekset opp for muttern om å drive han inn i et sånt humør med urimelige krav. Det tok antakelig flere minutter før han ga opp. Så ikke på klokka, men hendelsene i rommet forøvrig ga holdepunkter å estimere fra. Mange ekle og vonde bitt i sine egne lepper fulgt av flere runder av og på tyggebeinet før kamplysten forlot den lille kroppen som roet seg ned og slo seg til ro. Søte lille snille Edeward var tilbake, og resten av treningen var han bare søt og snill og grei og flink. Muttern gjorde masse feil i starten, samtlige fra å ha for høye forventninger til hva han skulle mestre nå, og så bli så forfjamset av å ikke få hva hun ba om at hun ble usikker og ikke helt visste hvordan hun skulle løse det. De første feilstegene på gulvet var å forvente oppmerksomhet med for lav belønningsfrekvens. Lineføring ble repeatedly brutt av fokus rettet mot de andre ekvipasjene fordi muttern var for kjip med tørrfor. Tilbake til plassen vår hvor Ede er superflink til å chille nå.  Neste runde på gulvet, etter å ha ligget og sett på de andre, så fikk muttern oppmerksomheten, men hun feilet igjen med verbale cues uten lure, og hennes usikkerhet rundt hvordan løse det etter å ha feilet med å forvente utførelse på verbale cues, den forvirret Ede også, og vi ble gående og virre uten mål og mening. Han VILLE gjerne mestre, han var fokusert, men kommunikasjonen fra muttern var ikke klar og tydelig nok. Han la seg ned som et spørsmålstegn. Skjønte ikke hvorfor godbitene uteble. Mistet motivasjonen. Tilbake til plassen vår.  Tredje runde gikk bedre. Muttern hadde senket forventningene, klarte kommunisere tydeligere og belønne med høyere frekvens. Det løsnet.  ..men alle øvelser er bagateller. Så lenge valpen er snill og grei og i godt humør og gir kontakt og kommer på oppfordring, så er det ikke viktig om han sitter skrått, ligger på hoftene eller må bes flere ganger om noe. Det eneste virkelig viktige er å få den kampviljen under kontroll. Det har skjedd to ganger til nå. To ganger har han slått over i en sånn modus. Det er ikke overraskende. Jeg trodde ikke jeg kjøpte en retriever. Spørsmålet er hvilken måte som er den mest riktige å håndtere det på for å unngå virkelige problemer når han vokser til og får baller.  Tre andre valper jeg har hatt reagerte på smertehyl og ble lei seg og ville si unnskyld for å ha bitt meg. Easy peasy bitehemming på null komma niks. Chihuahuaen hadde en annen kamp i seg. Hun tente på at jeg hylte og gikk på med dødsforakt. Negativ straff var nøkkelen med henne. Å bli forlatt alene i rommet hver gang var bare ikke verdt den triumferende følelsen av å bite det digre vesenet til grimaser og hyl av smerter som en liten pipeleke. Hun lærte fort av det.  Jeg håper og tror at kombinasjonen av sosial avvisning i de situasjonene hvor jeg kan forlate ham, og tennene over leppa så han biter seg selv i de situasjonene jeg ikke kan bruke sosial avvisning vil få dette under kontroll.  Han er bare 13.5 uker, og det har bare skjedd to ganger enda. 
    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...