Gå til innhold
Hundesonen.no

fellestrening med hannhund og løpetid - hvordan holde fokus?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hannhund på 19 måneder, han er en fin blanding mellom veloppdragen og moroklump. :rofl: På fellestrening i går hadde han i begynnelsen fint fokus, men så plutselig da vi skulle gå en rallybane var det som om rullegardinet bare gikk ned og han hadde glemt absolutt alt han hadde lært. :frantics: Han var roligish, men eneste kommandoen han husket var sitt. På plass, gå rundt osv. prøvde han på, men det gikk helt i kluss for ham. Det viste seg at en av tispene på trening hadde løpetid, og var midt i stådagene. :drool:

Så jeg forstår veldig godt at det var vanskelig for ham. Jeg puttet ham i bilen, ventet et kvarter og tok han ut igjen og trente et stykke unna. Da hadde jeg fint fokus igjen. :D

Det jeg lurte på er om det går an å trene ham til å takle slike situasjoner bedre enn det han gjorde i går? Hva gjør dere andre når hannhunden mister helt fokus pga løpetid?

Skrevet

Jeg har egentlig bare gjort som du, stiller krav, men lar ham få avstand/hyppige pauser/gode belønninger. Så lenge han da er "på jobb" konsentrerer han seg stort sett godt rundt høyløpske tisper nå, og vi starter omtrent som du allerede har gjort :) Tror det verste man kan gjøre er å ikke la de jobbe seg igjennom det egentlig, de må nesten få lære seg å bruke hodet, syns jeg :)

  • Like 1
Skrevet

Hormonfroskene mine får to valg, vær med meg (ikke bare fysisk tilstede) eller gå i bilen.

Har vært kjempekonsekvent på det med to unghunder, relativt ulike av type, og de har respondert bra på det begge to.

Kjører relativt korte økter med høy kvalitet på belønningen sånn at det er lettere for jyplingen å lykkes :)

  • Like 3
Skrevet

En blanding av å hjelpe dem med tilrettelegging (feks øke avstand, bedre belønning, senke vanskelighetsgrad på treningen) og å skru på krav, "ta deg sammen". Det er ihvertfall det jeg tenker sånn generelt, så må man jo til en viss grad se an individet. Korte økter hvor man krever fokus og jobber godt selv med å holde på det, også pause i bilen. Er det helt håpløst så får man ta timeout i bilen å prøve igjen senere.

  • Like 2
Skrevet

Tusen takk for svar :)

Synes det var en vanskelig balansegang mellom hvor mye jeg skulle kreve og hvor mye jeg skulle gi ham lavere kriterier fordi han bare fokuserte på løpetispen. Da jeg prøvde å få ham til å gå rundt meg (rally øvelse til utgangsposisjon) så "glemte" han seg halvveis rundt og begynte å snuse seg bakover. Måtte trene med bånd for å si det sånn :P

Høres lurt ut å fokusere på korte økter, og så pause i bilen. neste trening så vet jeg om det, så kan prøve å trene med større avstand, og trene mer på kontakt og fokus. :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...