Gå til innhold
Hundesonen.no

fellestrening med hannhund og løpetid - hvordan holde fokus?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en hannhund på 19 måneder, han er en fin blanding mellom veloppdragen og moroklump. :rofl: På fellestrening i går hadde han i begynnelsen fint fokus, men så plutselig da vi skulle gå en rallybane var det som om rullegardinet bare gikk ned og han hadde glemt absolutt alt han hadde lært. :frantics: Han var roligish, men eneste kommandoen han husket var sitt. På plass, gå rundt osv. prøvde han på, men det gikk helt i kluss for ham. Det viste seg at en av tispene på trening hadde løpetid, og var midt i stådagene. :drool:

Så jeg forstår veldig godt at det var vanskelig for ham. Jeg puttet ham i bilen, ventet et kvarter og tok han ut igjen og trente et stykke unna. Da hadde jeg fint fokus igjen. :D

Det jeg lurte på er om det går an å trene ham til å takle slike situasjoner bedre enn det han gjorde i går? Hva gjør dere andre når hannhunden mister helt fokus pga løpetid?

Skrevet

Jeg har egentlig bare gjort som du, stiller krav, men lar ham få avstand/hyppige pauser/gode belønninger. Så lenge han da er "på jobb" konsentrerer han seg stort sett godt rundt høyløpske tisper nå, og vi starter omtrent som du allerede har gjort :) Tror det verste man kan gjøre er å ikke la de jobbe seg igjennom det egentlig, de må nesten få lære seg å bruke hodet, syns jeg :)

  • Like 1
Skrevet

Hormonfroskene mine får to valg, vær med meg (ikke bare fysisk tilstede) eller gå i bilen.

Har vært kjempekonsekvent på det med to unghunder, relativt ulike av type, og de har respondert bra på det begge to.

Kjører relativt korte økter med høy kvalitet på belønningen sånn at det er lettere for jyplingen å lykkes :)

  • Like 3
Skrevet

En blanding av å hjelpe dem med tilrettelegging (feks øke avstand, bedre belønning, senke vanskelighetsgrad på treningen) og å skru på krav, "ta deg sammen". Det er ihvertfall det jeg tenker sånn generelt, så må man jo til en viss grad se an individet. Korte økter hvor man krever fokus og jobber godt selv med å holde på det, også pause i bilen. Er det helt håpløst så får man ta timeout i bilen å prøve igjen senere.

  • Like 2
Skrevet

Tusen takk for svar :)

Synes det var en vanskelig balansegang mellom hvor mye jeg skulle kreve og hvor mye jeg skulle gi ham lavere kriterier fordi han bare fokuserte på løpetispen. Da jeg prøvde å få ham til å gå rundt meg (rally øvelse til utgangsposisjon) så "glemte" han seg halvveis rundt og begynte å snuse seg bakover. Måtte trene med bånd for å si det sånn :P

Høres lurt ut å fokusere på korte økter, og så pause i bilen. neste trening så vet jeg om det, så kan prøve å trene med større avstand, og trene mer på kontakt og fokus. :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...