Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hannhund på 2 år. Kastrert blandingshund av liten rase. Alltid vært småspist. Har hatt god effekt av apetitt fra Felleskjøpet i kombinasjon med vom med laks. Han har et høyt aktivitetsnivå (leker mye med seg selv, hundevenner + at vi går spor, leker og går tur med han). Men han spiser så lite og så varierende mengder... Til tider spiser han begge de daglige måltidene sine (maten står fremme ca 30 min to ganger om dagen), andre ganger spiser han et måltid i uka... Han er helt frisk, dyrlegen mener han bare er kresen. Men han er tynn, og jeg skulle sett at han spiste mer. Han har ikke orm, og drikker bra med vann. Kan nevnes at han ofte er ivrigere på maten når han må jobbe for den (dvs ar vi sprer den utover plenen feks), men ikke alltid. Noen tips? Bytte fôr? Fullfôre på vom? Flere måltider? La maten stå fremme hele tiden? Bare akseptere at han ikke er sulten? Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Min er litt som din, småspist spesielt på tørrfor. Han synes rett og slett ikke noe om det, med mindre det har HØY smakelighet. Men selv da kan han gå lei etter et par dager.

Så jeg er gått over til å fullfore på vom. Nå spiser han opp med en gang og kan nesten ikke vente til han får servert maten :D Finner jeg tilbud på kjøtt/kylling, så får han det også innimellom.

Det er mange fordeler med vom. Blank, fin pels og lite avføring. Jeg kommer i hvert fall til å fortsette til å fore på vom :)

Skrevet

Om han synes vom er godt å vil ha det så hadde jeg definitivt fullforet på det. Ellers så kan det jo hjelpe med høyenergifor for å få inn mest mulig kalorier på minst mulig mengde. Royal canin sitt 4800 vet jeg mange hunder liker godt, men ingen garanti selvsagt.

Når på dagen gir du mat? Om du gir på morgenen ville jeg tilbudt mat etter dere har vært ute, gjerne gått en tur (vet ikke hvilke rutiner dere har), evt ventet til midt på dagen etter dere er ferdig på jobb/skole og etter dere har gått tur eller gjort noe annet fysisk for å få igang systemet. Jeg ville også tatt vekk maten tidligere, med en gang han ikke viser interesse ville jeg tatt det, enten det er før han har smakt på det, eller han spiser litt. Jeg ville også vurdert å gi bare et måltid om dagen, og om dere får han til å spise litt og jevnt så ville jeg også lagt inn en dag innimellom hvor han ikke får mat over hodet for å holde han litt sulten så forhåpentligvis lysten på og interessen for å spise når han har mulighet blir litt større. Evt så går det jo an å prøve å ha maten fremme hele tiden, kanskje spiser han større mengde om han småspiser igjennom dagen, om han gjør det da. Men jeg ville nok først forsøkt den andre metoden så du ikke gjør det vanskeligere enn det er. Å ha maten fremme kan jo gjøre det verre også.

Skrevet

Jeg ville antakelig ikke gitt bare vom, men blandet det med resten eller gitt det som del av et av måltidene. Jeg tenker at å kjøre opp kvaliteten smaksmessig for mye hele tiden gir enda mer kresen hund. Kortere tid tilgjengelig, og etter aktivitet slik at han er sulten når han får tilbudet.

Skrevet

Det kommer litt an på, om man skifter hele tiden for å tilpasse så kan man ødelegge, spesielt om man tar maten å gjør den bedre etter at man har tilbudt hunden noe annet som den ikke ville ha. Men finner man noe hunden liker og vil spise så vil det være til stor hjelp, som regel, fordi det vil utvide magen å gi hunden mer matlyst og sultfølelse slik at den senere nok også spiser andre ting :) Jo mindre de spiser jo mindre vil de ha, jo mer de spiser jo mer sultne blir de :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...