Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Betty er 7,5 år gammel (DSG) - vært frisk hele livet, med unntak av begynnende livmorbetennelse for 4 år siden (ikke hatt etterpå).

Hun har de siste 7 mnd gått endel opp i vekt - selv med mer mosjon (30-60 min morgentur og 1-2 timer kveldstur) - hun får minimalt med fôr.

Hun fôres på RC Mini Adult, har alltid gått på det fôret og fungert fint på det, nå har vi nesten halvert dagsrasjonen...
Det jeg syns er rart, er at hun egentlig ikke er fet over rygg/lend, men hun har hengebuk. Hvis jeg kan si det sånn?!

Ellers er hun som normalt - hun henger greit med på turer (det har alltid gått litt tregere med henne) hun har god appetitt, drikker som normalt. Har hatt endel løs avføring - men mer normal enn bløt.

Innimellom hvis hun galdrer seg selv veldig opp, så får hun noen hosterier, disse gir seg når hun roer seg igjen.
Det er 3 mnd siden løpetid (hun løper hver 9-11 mnd) hun ble også sjekket for livmorbetennelse etter løpetiden, da jeg syns hun ble stor i buken. Vi fant ingenting unormalt på UL.

Er litt bekymret kjenner jeg. Hun har en enorm smerteterskel.
Når hun hadde livmorbetennelse trakk hun seg bort fra oss og ville være alene - helst i andre rom osv, sånn er hun IKKE nå - hun er oppi oss og vil veldig gjerne være sammen med oss, altså som normalt.

Noen som ble "kloke" ?
HVA bør jeg be veterinæren sjekke?

Hilsen hønemor...

Skrevet

Ville sjekket stoffskiftet på henne, cushing er en sykdom der de kan få tykk og rund mage som symptom.

Typiske symptomer er kraftig øket tørst og urinproduksjon, samt at hunden mister pels. Ofte får den også større appetitt og blir rund om magen. Fedme, svakhet, svekking av muskler, økt pigmentering, tynn hud og forkalkninger i huden forekommer også.

De MÅ jo ikke ha alle symptomer, men tykk mage + mye mosjon og lite mat høres ut som lav forbrenning/stoffskifte. Det er iallefall verdt å ta en prøve for å sjekke.


Lykke til, håper det bare er 40'års flesket som har satt seg på henne ;)

Skrevet

Sånn til sammenligning: 3 mnd etter 3.kullet (1 år siden altså)

1471183_10152066110745586_1999712320_n.j

3 uker siden:

11118999_10153247783405586_8394075922441

Vet ikke helt hva det er - men føler hun er blitt så utrolig fort gammel :(

(Og jada, jeg vet halve sonen syns hun er fet på det øverste bildet også - ikke intr i kommentarer på det)

Skrevet

Ville sjekket stoffskiftet på henne, cushing er en sykdom der de kan få tykk og rund mage som symptom.

De MÅ jo ikke ha alle symptomer, men tykk mage + mye mosjon og lite mat høres ut som lav forbrenning/stoffskifte. Det er iallefall verdt å ta en prøve for å sjekke.

Lykke til, håper det bare er 40'års flesket som har satt seg på henne ;)

Cushing slo meg altså - men på gamlegutt hadde han helt andre symptomer, og en av de vanligste er faktisk økt urinering og økt tørst. Hun har liksom ikke noe annet enn den store buken. Men skal absolutt sjekke det opp.

  • Like 1
Skrevet

 

 

 

 

Ja :P 

Hadde ingen hanner her hjemme utenom Fresco, og de går på to forskjellige plasser både ute og inne :P

Jeg mente spørsmålet mitt seriøst.. Hvordan er pusten hennes? Er hun tungpustet?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...