Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg lurte på enda en ting jeg :P

I går ble jo altså sheltien min røngtet pga hans tilbakevennende stiv og stølhet. De tok også blodprøver som jeg ikke har fått svaret på enda.

Bildene viste at det ikke er noe galt med skjelettet hans. Som jeg skrev i den andre tråden så hjelper det heller ikke med laser eller kiropraktikk

Så kommer spørsmålet: Han ble satt på 10 dager med Rimadyl for å bedre en evt betennelse. Skal han ha helt ro mens han går på disse tablettene??

Veterinæren sa ikke noe om dette, og jeg glemte å spørre.

Og vet er ikke åpen før mandag.

I dag har han fått en vanlig 1.5 times tur i skogen.

Skrevet

Da vi testet ut Rimaldyl på eldstemann her så fikk jeg ikke beskjed om å holde han i ro (og gjorde det heller ikke). Tenker at om dyrlegen mente han skulle holdes i ro så hadde dyrlegen vært veldig tydelig på det :-)

  • Like 1
Guest lijenta
Skrevet

Da jeg brukte rimadyl på smerter på hunden fikk jeg ikke noen beskjed om å holde i ro, men da jeg brukte rimadyl på en hund som muligens kanskje hadde betennelse i kroppen fikk jeg beskjed om fullstendig ro,

Skrevet

Det kommer vell an på hva som er galt tenker jeg. Om poenget med smertestillende bare er å dempe akutt smerte som er forsvunnet etter de 10 dagene og man ikke kan gjøre noe skade med å være aktiv så null problem, det samme om han går på smertestillende bare for å få vekk evt smerter for å bevege seg friere å på den måten bli kvitt/bedre fra feilbelastning. Men en betennelse vil antagelig kreve litt ro i tillegg til smertestillende så den får roe seg litt. Ikke null aktivitet, det vil nok heller ikke være fordelaktig, men litt roligere og kanskje litt mindre. Trenger ikke å pushe så veldig.

  • Like 1
Skrevet

Ok takk!

Greia er jo at vi ikke vet hva som er galt, nå vet vi at det ikke er noe med skjelettet hans. Vi vet også at han nå som han er dopa virker gladere og livligere, så det har jo vært smerter involvert før.

Veterinæren sa at han var veldig anspent i muskulaturen sin. Han avkreftet at det var noe galt med hasene eller knærne samt at bekkenet hans var fint og rett.

Men mer enn det vet jeg ikke. Det er jo ikke usannsynlig at det finnes en betennelse?

Smertene han har er jo ikke akutte, de har jo vært der i mange år i større og mindre grad.

Skrevet

Ok takk!

Greia er jo at vi ikke vet hva som er galt, nå vet vi at det ikke er noe med skjelettet hans. Vi vet også at han nå som han er dopa virker gladere og livligere, så det har jo vært smerter involvert før.

Veterinæren sa at han var veldig anspent i muskulaturen sin. Han avkreftet at det var noe galt med hasene eller knærne samt at bekkenet hans var fint og rett.

Men mer enn det vet jeg ikke. Det er jo ikke usannsynlig at det finnes en betennelse?

Smertene han har er jo ikke akutte, de har jo vært der i mange år i større og mindre grad.

Da ville jeg vært aktiv for å holde ting i gang, man stivner gjerne bare mer av å ikke gjøre noe, men jeg ville nok hatt fokus på rolig og lite belastende aktivitet.

  • Like 1
Skrevet

Jeg holder min i ro på rimadyl, men det er mest for at han ikke skal "strekke opp" det som gjør vondt. (Mye mulig muskulært på ham) da er dyrelegen også klar på at han skal ha smertestillende og ro i tillegg.

  • Like 1
Guest Yellow
Skrevet

Hunden min har hatt to perioder i livet med muskulære smerter, fikk da beskjed om hvile, men ene gangen hadde han jo også veldig vondt. Prøver å ta så mye hensyn som mulig til det, ikke sele som presser på ryggen (men fordeler trykket mer jevnt), ikke hoppe høyt ned osv.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...