Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har satt opp en "hundegård" som er 180 høy (inngjerdet en del av hagen). Skulle gjerne ha pyntet gjerdenettingen litt med noe klatreplante, men vet bare ikke hva... :icon_confused:

Jeg elsker rødkattebusk. Den er superfin! Bare ett problem... jeg har tre katter også... og... kattene... vel...: :drool: Noe som antakelig får hunder (og naboer) til å gå bananas. :icon_cry:

Nå kom jeg også over Wisteria eller blåregn... Også superfin! Og nok et problem... giftige belgfrø... og særlig en Fant som gjerne plukker blomsterhoder og det som måtte befinne seg av potensielt utstikkende og spisende... eller bare for å ha noe å leke med. :huh:

Så... egentlig bør jeg ha noe som ikke blomstrer, men som gjerne har litt farger... og som helst ikke er altfor giftig.

Vurderer i "verste fall" blomsterkarse. Men skulle gjerne hatt noe som holdt mer enn ettårig.

Noen idèer der ute? Gjerne bilder :)

Skrevet

Kan jo f.eks flette pilegjerde på en side av hundegården og pynte med fargerike blomster mellom? :)

Skrevet

Jeg ble anbefalt humle til samme formål. Den visner om vinteren men vokser veldig fort om våren og dekker godt.

  • Like 2
Skrevet

Er eføy giftig? Har liksom noe i bakhodet som sier det.

Humle kveler vel det meste, vet ikke om den er noe god å kombinere med noe.

Skrevet

Er eføy giftig? Har liksom noe i bakhodet som sier det.

Humle kveler vel det meste, vet ikke om den er noe god å kombinere med noe.

Nu fick jag lära mig ett nytt ord också, det var kul! (På svenska säger vi murgröna)

Enligt wikipedia är den giftig:

"Hela växten är giftig, men giftmängden i bladen är inte så stor. Giftet verkar irriterande på hud och slemhinnor och kan ge dermatit hos känsliga personer. Bären innehåller mer gift, och 10-12 bär har en laxerande effekt på en vuxen människa".

  • Like 1
Skrevet

Da blir det ikke eføy. Jeg er ganske følsom og får lett eksem XD

Men du skal vel ikke spise den :P

Kan forøvrig melde om at hunder tåler litt eføy, men den smaker nok ikke så godt, for den og klematisene er det eneste som får være nogelunde i fred for haldenen her...

Om humle og klematis er venner vet jeg ikke. Men begge vokser jo på alt mulig, så det burde kunne bli fint?

Skrevet

Jeg ville også anbefalt humle. Velg heller noe som ikke er giftig for hundene enn noe du synes er pent! Humle lukter godt da :)

Skrevet

Jeg ville også anbefalt humle. Velg heller noe som ikke er giftig for hundene enn noe du synes er pent! Humle lukter godt da :)

Jatakk begge deler. Derfor jeg vurderer blomsterkarse ;-) Lukter godt liker jeg!
  • Like 1
Skrevet

Mener å ha lest at humle heller ikke er særlig bra for hunder. Har ikke tid til å sjekke nå men sikkert verdt å undersøke (vi brukte dog humle på hundegården før, og den tok seg veldig fort opp om våren og dekket veldig bra, så egentlig er den perfekt:)

  • Like 1
Skrevet

Alpeklematis er veldig villig, vokser hvor som helst, sprer seg og har fine blomster. Blomstersaften kan gi raskt forbigående hudirritasjon ifølge en rask googling, men det er vel til å leve med kanskje?

01820589-19b3-48aa-9328-4700515c653b.jpg

  • Like 1
Skrevet

Nei? Alt som er nevnt hittil er vel klatreplanter?

Hun leser klatreplate, uten N foran T'en :)

Følger med på tråden, vi skal visst ha løpegård på Haga :ahappy:

Skrevet

 

Nei? Alt som er nevnt hittil er vel klatreplanter?

Som Tone sier :) Leser trådnavnet hele tiden når jeg blar forbi og skjønner ikle hva man skal med klatreplate på hundehården haha. Tørr humor idag ja!
  • Like 2
Skrevet

Som Tone sier :) Leser trådnavnet hele tiden når jeg blar forbi og skjønner ikle hva man skal med klatreplate på hundehården haha. Tørr humor idag ja!

Aha, da var det jeg som leste litt slurvete. :P

  • Like 1
Skrevet

150 kvm hundegård.. Jeg er så jelly... Må poste bilder når det er helt klart :) Har ikke noe å bidra med plantemessig da :P

Vi sier 140. Vi må jo ikke drive med unødig overdriving :P

Du får komme på besøk i sommer så vi får kicka en tur oppå moen her også :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...