Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har satt opp en "hundegård" som er 180 høy (inngjerdet en del av hagen). Skulle gjerne ha pyntet gjerdenettingen litt med noe klatreplante, men vet bare ikke hva... :icon_confused:

Jeg elsker rødkattebusk. Den er superfin! Bare ett problem... jeg har tre katter også... og... kattene... vel...: :drool: Noe som antakelig får hunder (og naboer) til å gå bananas. :icon_cry:

Nå kom jeg også over Wisteria eller blåregn... Også superfin! Og nok et problem... giftige belgfrø... og særlig en Fant som gjerne plukker blomsterhoder og det som måtte befinne seg av potensielt utstikkende og spisende... eller bare for å ha noe å leke med. :huh:

Så... egentlig bør jeg ha noe som ikke blomstrer, men som gjerne har litt farger... og som helst ikke er altfor giftig.

Vurderer i "verste fall" blomsterkarse. Men skulle gjerne hatt noe som holdt mer enn ettårig.

Noen idèer der ute? Gjerne bilder :)

Skrevet

Kan jo f.eks flette pilegjerde på en side av hundegården og pynte med fargerike blomster mellom? :)

Skrevet

Jeg ble anbefalt humle til samme formål. Den visner om vinteren men vokser veldig fort om våren og dekker godt.

  • Like 2
Skrevet

Er eføy giftig? Har liksom noe i bakhodet som sier det.

Humle kveler vel det meste, vet ikke om den er noe god å kombinere med noe.

Skrevet

Er eføy giftig? Har liksom noe i bakhodet som sier det.

Humle kveler vel det meste, vet ikke om den er noe god å kombinere med noe.

Nu fick jag lära mig ett nytt ord också, det var kul! (På svenska säger vi murgröna)

Enligt wikipedia är den giftig:

"Hela växten är giftig, men giftmängden i bladen är inte så stor. Giftet verkar irriterande på hud och slemhinnor och kan ge dermatit hos känsliga personer. Bären innehåller mer gift, och 10-12 bär har en laxerande effekt på en vuxen människa".

  • Like 1
Skrevet

Da blir det ikke eføy. Jeg er ganske følsom og får lett eksem XD

Men du skal vel ikke spise den :P

Kan forøvrig melde om at hunder tåler litt eføy, men den smaker nok ikke så godt, for den og klematisene er det eneste som får være nogelunde i fred for haldenen her...

Om humle og klematis er venner vet jeg ikke. Men begge vokser jo på alt mulig, så det burde kunne bli fint?

Skrevet

Jeg ville også anbefalt humle. Velg heller noe som ikke er giftig for hundene enn noe du synes er pent! Humle lukter godt da :)

Skrevet

Jeg ville også anbefalt humle. Velg heller noe som ikke er giftig for hundene enn noe du synes er pent! Humle lukter godt da :)

Jatakk begge deler. Derfor jeg vurderer blomsterkarse ;-) Lukter godt liker jeg!
  • Like 1
Skrevet

Mener å ha lest at humle heller ikke er særlig bra for hunder. Har ikke tid til å sjekke nå men sikkert verdt å undersøke (vi brukte dog humle på hundegården før, og den tok seg veldig fort opp om våren og dekket veldig bra, så egentlig er den perfekt:)

  • Like 1
Skrevet

Alpeklematis er veldig villig, vokser hvor som helst, sprer seg og har fine blomster. Blomstersaften kan gi raskt forbigående hudirritasjon ifølge en rask googling, men det er vel til å leve med kanskje?

01820589-19b3-48aa-9328-4700515c653b.jpg

  • Like 1
Skrevet

Nei? Alt som er nevnt hittil er vel klatreplanter?

Hun leser klatreplate, uten N foran T'en :)

Følger med på tråden, vi skal visst ha løpegård på Haga :ahappy:

Skrevet

 

Nei? Alt som er nevnt hittil er vel klatreplanter?

Som Tone sier :) Leser trådnavnet hele tiden når jeg blar forbi og skjønner ikle hva man skal med klatreplate på hundehården haha. Tørr humor idag ja!
  • Like 2
Skrevet

Som Tone sier :) Leser trådnavnet hele tiden når jeg blar forbi og skjønner ikle hva man skal med klatreplate på hundehården haha. Tørr humor idag ja!

Aha, da var det jeg som leste litt slurvete. :P

  • Like 1
Skrevet

150 kvm hundegård.. Jeg er så jelly... Må poste bilder når det er helt klart :) Har ikke noe å bidra med plantemessig da :P

Vi sier 140. Vi må jo ikke drive med unødig overdriving :P

Du får komme på besøk i sommer så vi får kicka en tur oppå moen her også :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...