Jump to content
Hundesonen.no

Recommended Posts

Posted

Charlie, vår labrador/goldenblanding, har blitt seks måneder nå (vi har hatt ham i tre uker) og det skjer stadig uhell inne. Kan noen dele tips som kan hjelpe? Vi tar ham ut etter mat, herjing, soving, når han begynner å snuse rundt og ser tissetrengt ut, men det er ikke godt å lese kroppsspråket så godt, heller. De første nettene gav han beskjed med piping at han ville ut, men det gjør han ikke på dagtid... Da går det gjerne tre sekunder fra det ser ut som han vil noe, til det blir en dam på gulvet. Han er ellers en frisk valp med godt humør :)

Takknemlig for tips!

Posted

Gå ut enda oftere ;) Minst en gang i timen, hvis han har uhell ofte. Også MASSE ros når han går på do ute :)

Posted

Gå ut oftere ja. Personlig så går jeg heller ut på faste tidsintervaller, heller enn etter mat, soving osv. Feks hver halvtime til og begynne med også øker jeg gradvis, 3 kvarter, 1 time osv. Sover hunden så får den selvsagt ligge ifred til den våkner, den tisser jo ikke så lenge den sover, men er den våken så tar jeg den heller ut litt for tidlig enn litt for sent. Helt fastlåst er jeg ikke heller da, om hunden feks har kommet opp i 2 timer så kan jeg ta den ut litt tidligere de første timene etter mat, viss den har drukket veldig mye eller viss det ble veldig mye leking feks, fordi da kan det hende at den blir litt mer trengende.

En annen ting jeg liker å gjøre er å gjerne være ute en stund når jeg først er ute slik at hunden sover mest mulig inne. Da blir det gjerne færre turer ut på dere og lettere å forebygge uhell, siden hunder sjeldent tisser mens de sover, og man ser jo når hunden våkner og da er det bare å gå ut.

Og viss dere ikke har hatt den så lenge enda så kan det være at det bare er litt startproblemer. Ny plass, nye folk, nye rutiner som skal læres osv. det kommer seg etterhvert :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...