Gå til innhold
Hundesonen.no

Marforsvar mot andre hunder


Karine

Recommended Posts

Skrevet

Av og til låner jeg en border collie tispe når vi går på tur med Lassie. Begge hundene ser ut til å trives i hverandres selskap, de leker en del og BCen gjeter sjeldent Lassie så mye at han reagerer..Problemet er at Bc forsvarer meg og godbitene mine mot Lassie..Jeg vil gjerne belønne Lassie og henne for god oppførsel, først og fremst når de kommer på innkalling, men når jeg belønner eller roper på Lassie er hun der med en gang, knurrer og gjør utfall. Hun sperrer han også fysisk slik at han ikke får komme bort til meg, selv når jeg ikke har ropt på han. Lassie har aldri hatt noe problem med å få godbiter helt opp i andre hunder, og han svarer henne heller ikke når hun er ekkel mot han..Men han blir tydelig usikker og ser ganske forvirret ut.."Hvorfor ble den snille lekekameraten til en rasende furie?"

Bcen får også godbiter samtidig med Lassie, men hun sluker godbiten, for så å kaste seg mot Lassie hvis hun får sjansen..Måten jeg har løst det på nå er å be henne sitte og gi de godbiter med så langt mellomrom jeg klarer..I tilegg holder jeg på Bc for å hindre henne i å gjøre utfall..Likevel ser jeg at hun sitter der som en spent strikk, klar til å gjøre utfall..Godbitene jeg bruker er av den kjedligste typen Lassie i det hele tatt vil spise. Bcen forsvarer også gjenstander mot Lassie, men forsvarer hverken mat eller gjenstander mot mennesker. Hun er veldig grei og lydig mot meg, bortsett fra dette...Hun forsvarer også eierne sine mot Lassie, så jeg har aldri Lassie med meg når jeg skal hente henne.

Dette er ganske slitsomt, og gjør at jeg ikke orker å ha med BCen så ofte..Noe som blir dumt for hundene som egentlig trives godt sammen.

Har noen noen gode råd hvordan jeg kan få slutt på dette?

Skrevet

Det er ganske normalt at hunder er matagressive mot andre hunder. Det beste er å unngå å gi de godbiter sammen, slik at du unngår denne situasjoen. Eller du må ta det i hver omgang. At en hund får oppmerksomhet først og godbiter og så etterpå den andre. (mens den andre hunder er en annen plass, rom ol.)

Hera her en god hundevenn, Buster, og de leker godt sammen, men når det gjelder mat og leker, blir Buster litt sinna og knurrer, glefser mot Hera. Men utenom det er de gode venner.

Når det gjelder at hunden gjør utfall mot den andre hunden når det gjelder deg, er jeg litt usikker på.. Den andre hunden er vel eiersyk. sjalu, eller bare vil bestemme, men hvordan dette kan håndtreres vet jeg ikke helt..

Skrevet

Eller du må ta det i hver omgang. At en hund får oppmerksomhet først og godbiter og så etterpå den andre. (mens den andre hunder er en annen plass, rom ol.)

Takk for svar! Men desverre er det umulig å få gitt godbiter sånn at BCen ikke får det med seg...Kan selvfølelig la hver å gi godbiter i det hele tatt, men da får jeg f.eks. ikke belønnet Lassie for en kjempebra innkalling, f.eks. hvis jeg må rope han vekk fra noen andre hunder osv..I tilegg får jeg heller ikke belønnet Bcen på at hun hører på meg..

Hera her en god hundevenn, Buster, og de leker godt sammen, men når det gjelder mat og leker, blir Buster litt sinna og knurrer, glefser mot Hera. Men utenom det er de gode venner.

Når det gjelder at hunden gjør utfall mot den andre hunden når det gjelder deg, er jeg litt usikker på.. Den andre hunden er vel eiersyk. sjalu, eller bare vil bestemme, men hvordan dette kan håndtreres vet jeg ikke helt..

Tror grunnen til at hun vokter meg er fordi hun vet jeg har godbiter...

Skrevet

Ja da må du enten trene de hver for seg, og trene på innkalling, og så heller bare la de leke og så rose masse med stemmen hvis hun kommer fint til innkalling når de er sammen. Du må ikke rose bare med godbiter, men bruk stemmer også mer. Så leking er leking, så får du trene individuellt. Enten binde den andre hunden fast i et tre mens du trener den andre, eller la den være inne. Eller begynn å ros mer med stemmen. :D

Skrevet

Min erfaring er at matforsvar og "vokting" av førers eiendeler, ja, endatil skoene han har på seg (!), er noe hunder som er litt usikre - i situasjoner med andre hunder - velger å gjøre, kanskje for å takle ting? Vokting og bytteforsvar er en av de tingene som hunder har "lov" å gjøre med hverandre.

Kjenner hunder som, hvis andre hunder plager dem litt, velger å finne noe - en pinne, en gjenglemt vott - og "bruker" dette aktivt for å kunne holde andre hunder på avstand. De andre hundene har gjerne normal bytterespekt, og holder seg ifølge ekspertene - og det jeg sjøl har sett - da mer på avstand, så hunden oppnår noe den ønsker seg.

Hos andre hunder blir dette med matforsvar en stygg uvane, fordi eierne ikke fra første stund har sørget for å plukke det vekk - eller kanskje ikke sett det. Noen hundeeiere mener deres hund må ha "lov" til å "passe på dem" eller "passe på maten". Men egentlig er det litt slemt mot hunden - som får inn utidig læring og erfaring på en vemmelig adferd. Jeg har vært borti hunder som har bitt og skadd andre hunder i slike situasjoner, og da har det vært eiere som ikke har sett hvor dette har gått hen - før det blir for sent.

Ja, du kan prøve å jobbe med dette. Hvis du gidder. Jeg hadde kanskje ikke giddet, fordi disse eierne høres ut som om de ikke gjør tilstrekkelig god nok med denne hunden - ref. det andre du skriver, om hvordan den oppfører seg når du henter den. Den "lever" ut noe av en hunds potensielt verste sider, og det skyldes jo rett og slett manglende oppfølging og styring fra eierne. DE vil neppe ta noe tak i det nå, og jeg tror kanskje ikke du vil oppnå noe særlig med sporadisk å trene en annens hund?

Kanskje har den en greie i forhold til andre hunder, når de trår den for nært på områder som den selv definerer? At den er usikker, men fungerer greit så lenge ting er slik eller slik? For kanskje er det MER enn godbitene som er "synderen", tror ikke du bare får "reparert" denne hundens godbitadferd - som også er slik i andre situasjoner - på noe særlig kort tid... dessverre.

Skal man jobbe med dette, så krever det en utrolig timing og styring av begge hundene, og også en forståelse av HVORFOR; har en venn som sliter med noe lignende, men mindre alvorlig, og det er IKKE lett... heller ikke å skjønne helt hvorfor. Og det er på en hund jeg kjenner godt, en omplasseringshund som eier har hatt i to år. Den vokter og ordner, og er ellers trivelig mot alt og alle - men den matvoktingen ute (unntatt mot hunder den kjenner godt og har solid respekt for), den er vanskelig å skjønne. Alternativet er kjipe godbiter, og hendene UTE av lommene til enhver tid (for den holder det at eier putter hånden i lomma, blitt litt pavlovsk innlæring der).

Denne hunden er kanskje (?) interessert i deg og vil ha bort din hund i en slags maktkamp, der den tyr til vokting som middel - eller den er usikker vekk fra eierne og må klynge seg til deg som en liten mental krykke, eller den er kanskje usikker på hunden din - hva vet vi. Og så flyr den på DIN hund, som den godt vet er din. Mye det kan være, og vanskelig å skjønne særlig av.

Og er det riktig gjort mot din snille, gode hund at han blir flydd på - og at du som hans eier "svikter" ham i denne situasjonen? For skal du trene bc'en, vil du jo utsette din egen hund for ubehageligheter... du kan vel neppe vente at noen andre hundeeiere vil stille opp med sine hunder som "prøvekaniner" :-)

Prioriter din egen hund først og sist, synes nå jeg. Er det ikke hyggelig å ha med bc'en ut på tur for dere begge, så dropp bc'en. Ja, synd for den at den ikke får tur - men mer synd på din hund, hvis han opplever ubehagelige episoder regelmessig...

Så...Enklest er det nok å droppe godbiter!

Er godbiter viktig i treningen av din hund, så kutt heller ned på antall turer MED bc - en tur i uka vil neppe rive ned så mye lærdom hos din hund, hvis du ikke får belønnet ham. Vil du bruke godbiter hele tiden, og du er innlæringsperiode, så er vel alternativet null bc - til din innlæring sitter såpass at du kan droppe godis på noen turer i uka MED bc...

Du må velge!

Og vil du gjøre noe med det, er nok rådet å ta med bikkjene til en god hundetrener/adferdstrener, som kan se dette skje - og gi noen råd ut fra det. Igjen av hensyn til din egen hund.... Snille hunder fortjener å behandles som gull!

Skrevet

Takk for godt svar akela ;) Det beste er nok som du (og djervekvinnen) sier og ikke bruke godbiter, jeg kan jo også forsøke å gå på litt mer folketomme stedet, slik at jeg slipper å kalle inn også...Jeg tror ikke hun er spesielt usikker på min hund, heller usikker på alle hunder, hun forsvarer meg også mot en collie som også er med på tur noen ganger, men han sa ifra til henne, og da ga hun seg med en gang..(Har ikke testet ut om hun vokter mot andre hunder heller, men jeg regner egentlig med det..Eierne sier oså at hun ikke går sammen med tisper, derfor holder jeg henne alltid unna dem )Lassie dermot kommer neppe til å si ifra, han er mye mindre enn henne fysisk, og ikke tøff nok heller..

På de siste turene har jeg også fullt veldig godt med, ogn har ikke fått mulighet til noe annet enn å sperre han av og til (da stiller hun seg bare i veien, og blokkerer med kroppen sin, mulig dette er gjeteratferd egentlig?)..Jeg hadde jo egentlig håpet at det var en måte jeg kunne ha fått det vekk på, men ser jo at det er relativt håpløst med en hund jeg ser to-tre ganger i uka..Eierne hennes er neppe interessert i å følge opp heller, de unnskylder henne med at hun er "mer hund enn et menneske" osv..

Så jeg får heller ha henne med sjeldnere, for nei, Lassie fortjener ikke å bli behandlet sånn...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...