Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Har dere anbefalinger om seler til langhåret collie?

Han er bare valp ennå og bruker en tynn sele, men tenkte etterhvert å kjøpe f.eks. non-stop sele men lurer på om det kanskje er nok med en enkel sporsele i stedet for free motion selen?

Vet jo ikke hvor mye han kommer til å trekke når han blir voksen, men blir nok mest turer i skogen og litt snørekjøring om vinteren.

Når kan man regne med at hunden er såpass ferdig utvokst at man kan kjøpe en sele den kan ha i mange år? :)

Skrevet

Ingen vits i å kjøpe non-stop freemotion nå, eller andre trekkseler for den saks skyld. Hunden skal ikke trekke, og hunden vokser ut av den på et blunk. 600kr ut av vinduet.

Du kan f.eks kjøpe Rogz sin H-sele (eller tilsvarende). Den er veldig justerbar, og du kan ha den helt til hunden er ferdig utvokst.

edit: nå tolket jeg det som du hadde tenkt å kjøpe trekksele nå, men ser at jeg leste litt fort :)

Når hunden er rundt 2 år kan man vel regne den som helt utvokst, de legger seg jo mye ut etter fylte 1. år. Så jeg ville ventet til da :)

Hvis du skal snørekjøre med hunden din bør du absolutt kjøpe en sele beregnet på trekk, en sporsele holder ikke.

Ha en sele til trekking og snørekjøring, og en annen sele til vanlige turer der den ikke skal trekke. På vanlige turer holder sporseler osv. fint :)

Skrevet

Ingen av mine 6 har passet inn i non-stop selen. Til trekk synes jeg Breeders nomesele (som jeg har kjøpt på felleskjøpet hehe.) er den som har ligget optimalt på, uten å slite på noe måte. Jeg har maange seler, men enda ingen som slår denne faktisk.

Som tursele/sykkel/hverdagsele så synes jeg denne er helt super og sitter godt.
http://www.canider.no/seler/305-zero-dc-multisele.html

Ellers er det veldig individuelt når hunden din er ferdig og man kan regne med at størrelsen man kjøper vil sitte. Alt fra 9 mnd til to og halvt år.

Skrevet

Takk for svar. :)

Leste andre steder også nå at nomesele kanskje sitter bedre på collie enn f.eks. non stop.

Bare til opplysning så trener jeg ikke valpen på å trekke men alle hunder drar jo litt i båndet inntil de lærer å gå fint og da er det jo bedre for kroppen at de har sele enn at de går i halsbånd.

Hvilke av disse har du Affinity? https://www.felleskjopet.no/Sok/?search=nomesele

Og hvilken størrelse? Ser ut som de har færre størrelser å velge mellom enn non stop. Er det mulig å regulere litt på nome selen?

Vurederer Hurrta Y sele inntil han blir utvokst. Hvordan sitter de på collie?

Skrevet

Jeg ville ikke vurdert en nomesele til det bruket ditt. Min valp hadde ihvertfall kommet seg rett ut av det da isåfall :P Jeg bruker nomesele kunn til trekk. Går ikke ann å regulere. Ang størrelse så aner jeg ikke, jeg har i tre forskjellig størrelser så jeg pleier å ta på den som passer hunden jeg skal bruke :P

Jeg har Hurrta Y seler i forskjellig størrelser som mine bruker opp valpetiden, fungerer helt kurrant :)

Skrevet

Vurederer Hurrta Y sele inntil han blir utvokst. Hvordan sitter de på collie?

Ville mye heller valgt en sele som kan justeres mye, så slipper du ny Hurtta sele annenhver måned :)

Personlig var jeg veldig fornøyd med H-selen til Hunter. Jeg kjøpte en som var litt stor til ham 8 uker gammel og den hadde han lenge, tror frem til 6 mnd ihvertfall. Så å finne en sele som passer fra nå og til voksen tror jeg ikke er noe problem.

Rogz sine skal visst også være bra.

  • Like 1
Skrevet

@ Jeg tenkte å kjøpe trekksele når han blir voksen og skal på skiturer. Ikke tenkt å bruke Nome sele nå altså.

Skal sjekke ut de typene dere har nevnt og finne en med mulighet for justering sånn at vi slipper å kjøpe ny så ofte.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...