Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sliter med å finne en sele som ikke ligger og gnager bak albuen på lille pelsballen. I tillegg vokser han ekstremt fort så burde være justerbart i både hals og rundt brystet. Har fra før en H-sele som passer, men bryststykket som går mellom beina er for kort så selv om selen kan justeres masse ligger den og gnager. Også har vi en replika av Julius selen, men han er på vei til å vokse ut av den så snart er den for liten i halsen så den også blir dratt frem og gnager. Hvilke seler har dere med store hårete hunder? Siden han bare er 4 måneder gammel har han en god del han skal vokse, men om jeg må kjøpe en eller to seler før han er ferdig gjør ikke det så mye. Finner nok noen andre som kan passe dem etterhvert :)

Skrevet

Har ingen erfaringer med butikkseler, annet enn at jeg har prøvd en haug av dem, men finn en som er justerbar i bryststykket? Evt kjøp en veldig billig sele og bytt den ut med en annen veldig billig sele til han er utvokst. :)

Bruker brystsele/sykkelsele på min, da den passer ham godt og når han får raptus er det kjekt å ha et "håndtak". Men uten store justeringsmuligheter, blir de fort for små, så er vel på tredje selen nå, 5 mnd gammel.

  • Like 1
Skrevet

Takk for svar alle sammen :) Skal titte på rogz sine seler, og se om bryststykket på de blir lange nok :)

Rukka kan nok også passe, men finner ikke den her nede ser det ut til så det får eventuelt bli når noen kommer nedover og kan ta med fra Norge.

Skrevet

Minipina! Syr på mål og har god plass bak albuene. Vet at hun tar pause en stund nå pga flytting, men kan evt sende henne en mail og høre når hun begynner igjen. Søk på minipinaselen på fb.

10574452_10154498114860437_4901012541741

Skrevet

Minipina! Syr på mål og har god plass bak albuene. Vet at hun tar pause en stund nå pga flytting, men kan evt sende henne en mail og høre når hun begynner igjen. Søk på minipinaselen på fb.

 

Postet bilde

De har jeg sett på, men det får bli når han er ferdig utvokst :)
Skrevet

Landseere er et mareritt å kjøpe sele til... Eg har prøvd og feilet utallige ganger. Min løsning: trixi regulerbar sele de første mnd, laika nomesele frem til de legger seg ut og spesial laget sele ved 2-3 års alderen. Beste tips er nok å se etter en sele som er designet til en stor mynde (pga den dype brystkassen). Selv så har eg fått laget egne seler til mine to i Tyskland, perfekt for tur og vanntrening :)

  • Like 1
Skrevet

Minipina har vel pause ut året ihvertfall mener jeg å ha sett... Uheldigvis for oss da vi akkurat skulle bestille en sele til Vigdis :P Fikk låne en av hennes gamle da, men den var hakket for trang rundt halsen :(

Skrevet

Landseere er et mareritt å kjøpe sele til... Eg har prøvd og feilet utallige ganger. Min løsning: trixi regulerbar sele de første mnd, laika nomesele frem til de legger seg ut og spesial laget sele ved 2-3 års alderen. Beste tips er nok å se etter en sele som er designet til en stor mynde (pga den dype brystkassen). Selv så har eg fått laget egne seler til mine to i Tyskland, perfekt for tur og vanntrening :)

Har du link til eller bilde av selen fra Tyskland?

Han må nok få noe spesialsydd etterhvert.

Minipina har vel pause ut året ihvertfall mener jeg å ha sett... Uheldigvis for oss da vi akkurat skulle bestille en sele til Vigdis :P Fikk låne en av hennes gamle da, men den var hakket for trang rundt halsen :(

Fant ut det jeg også :/

Har noen prøvd manmat sine seler? Den korte H-selen så ut til å være lang i både ryggen og brystet. Eneste minuset er at ikke nakken er regulerbar, men prisen var fin :)

Skrevet

Jeg er veldig fornøyd med Rukka-selen. Den er dog ganske dyr i innkjøp om du skal kjøpe i Norge. Vet ikke om de har store nok, men synes også denne selen fra Høøks var grei, dog litt usikker på kvaliteten, da den jo skal holde til en stor hund, men går fint på min schäfer hvert fall! Link: http://www.hooks.no/produktsida/y-sele-showmasterr/40637/40819/

Skrevet

Jeg er veldig fornøyd med Rukka-selen. Den er dog ganske dyr i innkjøp om du skal kjøpe i Norge. Vet ikke om de har store nok, men synes også denne selen fra Høøks var grei, dog litt usikker på kvaliteten, da den jo skal holde til en stor hund, men går fint på min schäfer hvert fall! Link: http://www.hooks.no/produktsida/y-sele-showmasterr/40637/40819/

Takk for tips :) Tror den fra hooks er samme som tispa hjemme hadde før, og den satt ikke noe godt synes jeg. Men mulig de har endra litt på den :)

Her har eg bestilt: leinen.jimdo.com

Takk, de var jo veldig fin :) Vet ikke helt om jeg kommer til å henge bikkja i ett tre sånn som på noen av bildene der, men sterkt materiale er det ihvertfall :lol:
Skrevet

Takk for tips :) Tror den fra hooks er samme som tispa hjemme hadde før, og den satt ikke noe godt synes jeg. Men mulig de har endra litt på den :)

Takk, de var jo veldig fin :) Vet ikke helt om jeg kommer til å henge bikkja i ett tre sånn som på noen av bildene der, men sterkt materiale er det ihvertfall :lol:

Å bære hunden i selen opp en stig i et tre er det vel få som har behov for, men når du trene vann er det greit at du har en sele som tåler at du tar tak i og hjelper å få hunden opp i båten igjen... Hun har også en valpe-vann sele, hvor du kan justere "over allt" (halst, stolpe og bryst) og prisen er langt i fra gale (betalte vel ikke mer enn 500 kr for sele og halsbånd per hund). Eg bruker mine vann-seler til det daglige og i vann, ringene på siden tar eg av når vi er i skogen og synes det er fantastisk med håndtak på ryggen når vi kravler ned bratte fjellskrenter ol.

  • Like 1
Skrevet

Var ute og tuslet i parken her og møtte på en nabo som vi bare har hilst så vidt på. De hadde noen veldig fine justerbare seler på sine hunder som jeg også har sett på ett par andre her nede, så måtte jo spørre hvor de hadde fått tak i dem. Og jammen lager de dem selv (royal collars på facebook hvis noen er intresserte), så nå er det avtalt tid i morgen for å finne noe som passer Unkas :) Prisen er i hvertfall ikke gæli, må ut med hele 250 norske kroner :lol:

Skrevet
Dyrt for å være Ungarn da. ;) Eller, ikke billig der ihvertfall. Selene så ihvertfall veldig gode ut.
Vet ikke hvordan prisene er i Ungarn, men her i Polen ( ;) ) er det helt Ok pris. Ikke det billigste du får tak i, men ser ut til å være skikkelig laget og med mye justeringsmuligheter. Så synes det er en fin pris selv her nede (og jeg er sær på pris etter å ha bodd her. Ikke fanken om jeg betaler 15 kr for en dobbel snickers i Norge når den koster 5 kr her nede liksom :lol: )

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...