Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Belgerpia
Skrevet

Og trengte man virkelig å forske på dette? Du trenger bare ha hund så VET man at hunder ser forskjell på glad og sint. Og at de leser oss som en åpen bok.

Skrevet

Og trengte man virkelig å forske på dette? Du trenger bare ha hund så VET man at hunder ser forskjell på glad og sint. Og at de leser oss som en åpen bok.

I dag skal man forske på alt det selvfølgelige. Hunder og dyr kan tolke oss? Kan vi tolke dyr? Mennesker har det hyggelig med dyr rundt seg? Slapper vi av? Er det godt for stress og angst? Jøje meg. Ja, la oss studere i 5 år og skrive en vettug oppgave om dette.

Skrevet

Syns det er greit at de forsker på sånt jeg, da kan man vise til studier når ikke-hundeeiere (eller hundeeiere, for den saks skyld) mener du menneskeliggjør hunden eller tillegger de egenskaper de ikke har når du forteller at bikkja veit når du er lei deg, glad, i dårlig form eller whatever :)

Skrevet

Syns det er greit at de forsker på sånt jeg, da kan man vise til studier når ikke-hundeeiere (eller hundeeiere, for den saks skyld) mener du menneskeliggjør hunden eller tillegger de egenskaper de ikke har når du forteller at bikkja veit når du er lei deg, glad, i dårlig form eller whatever :)

enig :-D

  • Like 1
Skrevet

Mye av den her type forskning blir gjort for å forstå underliggende mekanismer og kan også gi oss bedre innsikt om hvordan mennesker oppfatter følelser.

Positive følelser hos dyr er et relativ nytt forskningsfelt - (en av de første artiklene publisert om temaet kom for under ti år siden) og hvordan dyr oppfatter følelser kan gi oss økt innsikt om hvordan følelser bearbeides i hjernen. I tillegg kan det gi vitenskapelig basis for å forbedre dyrevelferden i landbruket

  • Like 6
Skrevet

Ja, 2ne sier det veldig bra at det er fint at de forsker på dette sånn at man har ordentlige kilder å vise til. Samtidig er det jo ingen hemmelighet at hunden leser oss, og er det rart med tanke på at hunden har stått ved vår side i år tusener? :)

Skrevet

Jeg synes dette er veldig interessant, jeg, for spørsmålet her har jo ikke bare vært "Merker hunden forskjell på om du er sur eller blid?", men hele prosessen. Særlig dette sitatet fra den engelske artikkelen synes jeg var veldig interessant.

Dogs trained to choose the happy faces mastered the task significantly faster than those who had to choose the angry faces. “It seems that dogs dislike approaching angry faces,” study director Ludwig Huber explains.

Det gir jo mening, for all del, men å få det "bevist" i et forskningsprosjekt er strengt tatt noe annet enn at vi som har hund, merker forskjell på bikkja. :)

Og det er jo strengt tatt også forskjell på om hunden din kan lese deg, eller om hunder generelt kan se forskjell på blide og sure fjes. Kjempespennende forskning!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...