Gå til innhold
Hundesonen.no

Har du en bok om hunder å anbefale?


Recommended Posts

Skrevet

Har du en bok om hunder å anbefale? Jeg tenker da på biografier eller romaner, og ikke på bøker om hundetrening. Har du lest en bok som gjorde inntrykk? Fortell gjerne om den, uansett om er en barnebok eller en historie fra virkeligheten.

:)

Guest lijenta
Skrevet

Bamse mener jeg boka het. En barnebok om en hund som var ombord på båt som gikk i fart mellom Norge og england

Skrevet

Sanktbernhardshunden Barry :wub: Jeg har tatt vare på originalen, den er fillete og fæl, og språket er veldig gammeldags. Jeg griner fortsatt bare jeg åpner den.

Prompehunden Walter er en morsom barnebok.

Jack London-bøker som "Når villdyret våkner" og "Ulvehunden" - trenger vel ingen beskrivelse.

Red Dog av Louis de Bernieres - om selvstendig kelpie i en eksentrisk, australsk by.
Reaching the Animal Mind av Karen Pryor - er delvis selvbiografisk om trening av alle dyr
  • Like 1
Skrevet

En bok jeg kan anbefale er "Running with champions". Den handler om ei dame som i godt voksen alder bestemmer seg for at hun vil kjøre Iditarod. Hun starter å jobbe for Jeff King som handler hvor hun lærer mye om hvordan livet som hundekjører er. Hun forteller levende om hvordan det er å være helt fersk i grenen, og tar oss igjennom forberedelsene mot det store målet - Iditarod. Hun tar oss gjennom hele sitt rookieløp, og hva som foregår i hodet når man kjører et slikt lang løp. En veldig inspirerende bok, som viser hvor mye som bor i mennesker og dyr. En skikkelig insider opplevelse som er fortalt på en veldig god måte.

Skrevet

Kan også nevne den norske boka, "Kappløp gjennom Alaska". Den handler om Robert Sørlies første seier i Iditarod tilbake i 2003. Hvordan han revolusjonerte sledehundsporten med sin taktikk. En veldig interessant bok skrevet av Lars Monsen og Nina Skramstad. Mye morsom fakta om sjekkpunkter, amerikanske profiler og historie. Er ekstremt vanskelig å få tak i, dessverre.

Skrevet

Så mange fine forslag! :)

Lijenta, Bamse har jeg hørt om før, men har ikke lest noe videre om ham så jeg skal føye den til leselisten. :)

Selv har jeg akkurat lest Search Dogs and Me av Neil Powell:

512tahr7CVL._SY344_BO1,204,203,200_.jpg

En fascinerende bok om en mann og hans redningshunder. Ikke alt som er trivelig lesning, men den kan absolutt anbefales. En rørende og morsom bok på samme tid.

En annen redningshundbok jeg har lest mange ganger er Lavinehunden Heidi av Kaare Skalstad:

9884.jpg

Et interessant stykke norsk redningshundhistorie.

Jeg må også nevne en koselig barnebok jeg fikk av min bestemor da jeg var liten. Vesle Blå Bonnie av Annik Saxegaard. Søt bok om en liten bedlington terrier. :ahappy:

bc0eaffe52f0d0f34f2c6894d84ed6e306cee14e

Ellers så elsket jeg Jack Londons bøker da jeg vokste opp. :ahappy:

Skrevet

"The lost dogs" Bok som handler om hundene til Michael Vick, den amerikanske fotballspilleren som ble tiltalt for hundekamper. Boka handler litt om saken, men mest om hundene etterpå, og deres møte med samfunnet etterhvert. Amerikansk vinkling, men verdt å lese.

Skrevet

Her er en lang liste med omtaler av engelskspråklige romaner hvor hunder er med eller er tema:
http://www.infopet.co.uk/pages/2034.html

Listen:
A Dog's Purpose - W. Bruce Cameron
The Hard Way - Carol Lea Benjamin
Born To Run - Michael Morpurgo (greyhound)
Shadow - Michael Morpurgo (eldre barn og voksne)
A Useful Dog Donald McCaig (bc)
Nop's Trials - Donald McCaig (border colllie)
Nop's Hope - Donald McCaig (border collie)
Travels With Boogie: 500 Mile Walkies and Boogie Up the River in One Volume - Mark Wallington Arrow
The Dog Who Wouldn't Be - Farley Mowat
White Fang - Jack London
A New Leash on Death, The Barker Street Regulars - Susan Conant
Winterdance: The Fine Madness of Running the Iditarod - Gary Paulsen
Where the Red Fern Grows - Wilson Rawls Yearling (Coonhounds)
Old Yeller av Fred Gipson
A Dog Called Kitty (Barnebok)
Akiak: A Tale from the Iditarod [Paperback]
Canine Capers: Over 350 Jokes to Make Your Tail Wag

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...