Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har lyst til å ha med hunden på skitur med resten av familien, men må trene først. Men hvordan? Jobber med passering på vanlig turer da alt og alle skal hilses på og det er jo også et problem ved skiturer...noen tips?

Skrevet

må finne deg løype som har svinger når du kommer til så sier du det veien går. så etter vært kan du prøve når du mener hunden kan det prøve styre hunden en annen vei

Skrevet

Du må bare gjøre det. Ta på deg magebelte og fest hunden, gå på tur å si høyre/venstre hver gang du svinger. Forøvrig så er det stort sett ikke noe problem å gå med hund på ski selv om den ikke kan masse kommandoer. Ingen av mine 3 har kunnet noe som helst men enten så går det bra eller så bruker jeg bare båndet og holder igjen om jeg ser at de ønsker å hilse på noen e.l. Og evt bremser ned nok til å guide hunden med i kryss og svinger. :) Ikke noen ulempe at de kan heller, men det er ikke nødvendig og utsette skigåingen på ubestemt tid om man ikke vil, og man kan jo trene underveis i løypa også. :)

Skrevet

Jeg lånte korridoren på jobben min på kveldstid når jeg trente høyre og venstre. Det var en lang korridor med dører på begge sider - rett ovenfor hverandre. På ettermiddag/kveld sto dørene oppe. Jeg lot hunden gå foran meg i lang line og kommanderte så høyre eller venstre når vi nærmet oss døråpninger. Det funka som bare det..

Du kan sikkert lage et tilsvarende opplegg utendørs nå på vinteren ved f eks å gå opp spor på et snølagt jorde.

Ellers har jeg trent høyre/venstre i stua med hunden sittende foran meg og utkasting av godbiter mot høyre eller venstre samtidig som jeg ga kommandoen. Da må jeg jo bruke kommandoer som blir riktig for hunden og motsatt for meg.

Skrevet

Kirkegårder har fine sti-nett for å trene 90 grader høyre og venstre. Har prøvd å få inn høyre/venstre på Nicki ganske lenge (snart et halvår?) mens jeg går tur, men det har ikke sunket inn som noen ord hun kobler mot en retningsendring hun må gjøre ennå. Ja, hun svinger stort sett av når jeg sier venstre eller høyre, men om det er flere alternativer enn det ene åpenbare, så er det bingo om hun velger riktig. Tror det er viktig at treningen krever aktiv hjernebruk og resulterer betinget i belønning for at det skal sette seg.

Skrevet

Jeg begynte å si høyre/venstre hver gang vi var på tur og skulle svinge inn en annen vei. I tillegg trente jeg hjemme i stuen med to leker i litt god avstand, hadde bånd på henne, og kommanderte. Om hun gikk riktig fikk hun, hvis ikke stoppet jeg henne. Og så har jeg fått inn "ut til siden" kommando, da går hun til den nærmeste grøfta, veldig kjekt hvis det kommer folk/biler brått på.

Guest Gråtass
Skrevet

Enkleste måten å trene dette på er å gå med hunden i magebelte og strikk foran deg på en åpen plass eller et jorde etc. Hvis du vil ha hunden til høyre går du selv så lang ut til høyre som båndet tillater uten å bli stramt. Sier ordet du vil ha for høyre, hunden vil da se hvor du er og gå i den retningen. Samme mot venstre, gå selv så langt båndet tillater mot venstre, si ordet og når hunden går venstre, så roser du og legger inn ordet for venstre i rosen. Rolig ros, ikke så mye at hunden snur og kommer mot deg. Gjenta mange ganger med gradvis mindre og mindre utslag i retningen, til slutt vil du kunne bare ta et skritt mot riktig retning og hunden vil gå selv. Pass på at du ikke trener "mønster" med annen hver gang etc, men at det er uforutsigbart hvilken side som kommer. De fleste hunder har en god side og en trangere side, da må man trene mer på det som er vanskelig.

Når du gjør dette på en åpen plass så lærer hunden å gå den retningen du ønsker, ikke at den har en forventning til retningsskifte pga flere alternativer, da sier den egentlig bare at den ikke har lært det du ber den om.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...