Gå til innhold
Hundesonen.no

Strikkbånd til mindre hunder?


Petra
 Share

Recommended Posts

Er det noen som vet om det går an å få kjøpt strikkbånd til små/mellomstore hunder til bruk på skitur? De vi har brukt til de store hundene blir liksom for tunge til de små, synes jeg. Men alt jeg ser av bånd til mindre hunder er bare skjøre pyntegreier som ikke er egnet til å trekke med. Synes nesten vi må ha strikk for å unngå de harde rykkene som oppstår når kaosgjengen vår skal på skitur. Noen forslag?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror at jeg har et fra dogman til basenjien min på rundt 10 kg (svart fra XXL). Han trekker fint i den, for å si det sånn - bruker den også til flatten på 40 kg, og den er ikke for tung, synes jeg. Men har ikke prøvd på ski. Vet ikke om det er annerledes ut med ski på beina? Kjenner liksom effekten av trekket. Men så er basenjien ganske sterk også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Baggenbelte med strikk ? Da kan du jo bruke hvilket bånd du vil.. Eller så er de rundflettede båndene som disse http://www.xxl.no/hund/trekk-bare-og-dekken/snorekjoringsutstyr/kennel-slepetau-m-strikk-2-5m/p/1033523_2_style ganske lette. Spørs hvor liten hund du har?

Dette er det ene jeg har som jeg bruker på basenjien. Synes ikke den virker tung @Teserere? Men så er han rundt 42.5 cm høy óg, eller er det lavt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et par av de slepetauene, ett som det som linkes til, og ett litt lengre. Du kan få de får en femtilapp per stk. De funker greit så lenge hunden trekker jevnt, min soser for mye.

Ellers har Ruffwear noen med strikk som jeg synes er ganske lette og fine.

http://www.4dogs.no/ruffwear/trekk-og-tur/omnijore-kjorestrikk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette har blitt favorittbåndet mitt med strikk. Bruker det både på en dalmatiner på 23 kg og en shetland sheepdog på 10 kg, det virker ikke for tungt på den minste. Det smarte er at det kan brukes både som vanlig leiebånd og rundt magen. Billig er det også :) Bruker det som hverdagsbånd, på tur i skogen o.l. Minste hunden kan bruke det på skitur også, men på dalmatineren bruker jeg hoftebelte og kjørestrikk på skitur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har et par av de slepetauene, ett som det som linkes til, og ett litt lengre. Du kan få de får en femtilapp per stk. De funker greit så lenge hunden trekker jevnt, min soser for mye.

Ellers har Ruffwear noen med strikk som jeg synes er ganske lette og fine.

http://www.4dogs.no/ruffwear/trekk-og-tur/omnijore-kjorestrikk

jeg skulle til å foreslå ruffwear kobbel jeg også (jeg har det som man kan feste som ett belte). Lukkemekanismen på det er riktignok massiv/klumpete, men ikke veldig tung og fungerer helt greit på min 8kilos hund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Non-Stop kjørestrikk :) Fås på XXL. Selv syns jeg det slepetauet du linket til @Malamuten er tungt når man har lav hund.

8801179762718_1084310-Kj_restrikk_28794_

Jeg har dette til min på rett under 20 kilo, og selv om båndet i seg sjøl er lett, så er kroken veldig tung og slår mot hunden min dersom ikke båndet er helt stramt hele tida.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er det ene jeg har som jeg bruker på basenjien. Synes ikke den virker tung @Teserere? Men så er han rundt 42.5 cm høy óg, eller er det lavt?

Vet ikke om jeg har hatt akkurat det jeg linket til, men har hatt et par av lignende bånd og de er jo fjærlette med liten krok. Siden de er flettet av små tråder kan jeg ikke skjønne at de veier mer enn noen av de som er laget av mer solid materiale.

Det var kanskje litt feil å bruke ordet tung. Men den er veldig tykk og klumpete og blir hengende ned hvis ikke hunden er i konstant trekk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...