Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Valpen min har hittil fått RC, men han er ikke spesielt glad i det. Istad kjøpte vi Eukanuba og sjekka bak på posen da vi kom hjem. Der står det at anbefalt mengde per dag er 185g, på posen til RC står det 122g. Han spiser vel rundt 105g om dagen, så å få i han hele 80g mer per dag tror jeg blir helt umulig.

Hvorfor er det så stor forskjell på anbefalt daglig mengde? Er det så stor forskjell på innholdet?

Vil det si at han blir underernært om han spiser 105g Eukanuba om dagen..?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Litt forskjell på går næringsforskjeller i foret og litt går nok på tilfeldigheter. Hvordan hunder de har tatt utgangspunkt i når de har beregna formengdene. Det er ikke så veldig store forskjeller mellom de to forene nei, men litt er det selvfølgelig (du kan jo se på hvor mye energi hvert av forene inneholder per 100 g). Sånne tabeller er veldig veiledende. Det er ikke sikkert du trenger å endre mengden hunden din får når du skifter for (når du skifter mellom to valpefor). Om valpen er i passe hold på den mengden den får nå, så ville jeg gitt omtrent det samme på det nye foret. Blir den for tynn, så får du gi mer, blir den tjukk, så må du redusere mengden litt. Sannsynligvis vil han ikke bli underernært av å spise 105 g Eukanuba nei. Sannsynligvis vil han holde seg ganske lik, men om han blir tynn, så merker du det lenge før det er farlig på noen måte og kan øke mengden.

Skrevet

Når jeg har vekslet mellom eukanuba og rc så har jeg gitt samme mengde. Er du usikker kan du jo se på begge forene hvor mange kcalorier det er pr kg, det bruker å stå oppgitt, er det noenav det samme så er det nok bare at de har hatt litt forskjellige utgangspunkt i testen sin.

  • Like 1
Skrevet

Jeg tror forøvrig alle hundene mine har ligget under anbefalt mengde til tross for en ganske fysisk aktiv hverdag. Så ville ikke bekymret meg for det så lenge hunden ser frisk og fin ut.

Skrevet

Huk av fóret fra rc går ut info forventet voksenvekt mens eukanuba bruker nåværende vekt. Ellers så sulter ikke valpen ihjel, og ofte spiser de ikke mer fordi de er mette :) Det er også kun veiledende mengde og ingen fasit :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...