Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Finnes det noen gode oppskrifter for å dempe forventningsstress hos hund? Jeg sliter med dette på min 5 år gamle Jrt hanne.. dette er når vi skal ut. Går vi tur på hytta, der det ikke er hunder, er han roligheta sjøl, men her hjemme der det er mye hunder koker det i toppen på han. Han skal hilse på alle hunder, han sporer i hundespor, hyler og skriker ved passering osv. Et svare strev. Etter mye om og men har han blitt bedre, men forventningene er der så fort vi kler på. Jeg jobber konstant med rotrening fra vi tar på sele. Går ikke ut av døra før han sitter rolig og venter. Gjentar og gjentar i det uendelige. Men så fort vi kommer oss ut av gårdsplassen skrus hodet i lukket og låst modus. Så jeg tolker det dit hen at det er forventningesstress. Han er ikke trenbar i det heletatt når det er en mulighet for en annen hund i slutten av "sporet".... noen som vet om gode artikkler/bøker om forventningsstress hos hunder?

Skrevet

Du må jo dempe forventningene da. ;) Men jeg er ikke sikker på at det er forventningsstress, som sådan. Hva er det han forventer?

Er det andre hunder som gjør det? Lukter? For meg høres det ut som han kunne trenge å trene ro i forbindelse med andre hunder. La være å gå, sett dere ned på en benk et sted det går folk med hunder, evt. på hundeklubben, og trene ro og kontakt?

Skrevet

Jeg har erfaring med høye forventninger til båndet. Med en gang båndet kom frem, klikket det for hunden som skjønte med en gang at hun skulle ut på tur, og det var det kuleste hun visste om. Det vi gjorde, var å fjerne forventningen ved at da vi tok frem båndet og tok på oss sko, og hun giret seg opp, la vi bare båndet tilbake, tok av oss skoene og satte oss i sofaen. Dette gjorde vi mange ganger, og til slutt ble hun lei, og har ikke lenger forventninger når vi tar frem båndet, siden hun begynte å forbinde det med at vi satte oss i sofaen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...