Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som har noen tips for å få Lilly til å gå pent i bånd (altså, ikke dra oss bortover)?

Vi har vært på valpekurs og sett X antall videoer på nettet uten å få dette helt til (i hvert fall ikke bra nok).

Det vi har oppnådd med diverse metoder er at hun går til hun kjenner båndet strammer, da kommer hun tilbake til oss, og går fremover igjen for deretter å dra i båndet igjen og komme tilbake til oss - og slik går turen. Det virker ikke som om hun helt skjønner at (eller bryr seg om) hvis hun drar i båndet stopper vi opp og turen fortsetter ikke. :huh:

Skrevet

Finn deg en parkeringsplass e.l., og hver gang hunden går utenfor den pososjonen du ønsker (typ med beina sine på rekke med ditt venstre bein), så snur du vinkel fort, og går en ny rettning. Høyresvinger (om du har hunden på venstre side). Da må plutselig hunden følge veldig med på hvor du går for å kunne følge med, og gjør at den automatisk faller inn på riktig plass. Dette er en metode vi har hatt stort utbytte av. Uendelig mye mer effektivt enn stopp-og-vent for vår del hvertfall :)

  • Like 1
Skrevet

Har dere belønnet mye eller siden hun kommer tilbake til dere? Jeg foretrekker helst å bare stoppe å vente uten noe belønning nettopp for at hunden ikke skal komme inn til meg, men bare lære at stramtbånd=stopp og slakt bånd=gå(og ikke bare det, men om det er en litt ivrig hund så stå stille helt til hunden er rolig, ikke bare gir slakt bånd), det er litt vanskelig og forstå når de alltid kommer helt tilbake for godbit for da er det fort at de raser frem igjen når de har fått godbiten og lærer ikke så mye om å faktisk gå der fremme i slakt bånd.

Det sagt så vil også slik trening ta litt tid, hvor lang tid vil jo variere med hunden, hvor intens den er, hvor lenge den har fått erfare å holde på slik og på hvor flinke dere er til å trene konsekvent, men uansett så er dette noe som krever litt tålmodighet. Det er viktig at dere ikke blander for mye, velg en metode og hold på den, ellers vil det nok bare forvirre mer enn det gjør nytte.

  • Like 1
Skrevet

Flere gode råd over her. I tillegg så ville jeg tenkt litt over å trene på at hunden skal følge med dere, heller enn å ikke trekke i båndet. Litt som Puttiva beskriver. Jeg har gjerne løs hund (evt langline), belønner når hunden er nær meg (litt nærmere enn jeg normalt vil ha den på tur), og bytter retning (i begge retninger) ofte slik at hunden må følge med.

Det samme gjør jeg på tur, går på steder hvor det er god plass langs veiene, eller i parker og åpne plasser, hvor jeg kan bytte litt retning og hunden må følge med meg.

Som Malamuten også nevner er det utrolig viktig å være konsekvent.

Hva slags raser er hunden blanding av? Det kan også ha noe å si for hvor lett den er å trene til å gå i bånd, har du f.eks. trekkhunder i blandingen så kan det kreve ganske mye jobb.

Skrevet

@Malamuten: Vi har nok gitt henne litt mye godt i begynnelsen, men har sluttet med det i det siste. Tror nok du har rett i at hun kanskje ikke helt har lært at slakt bånd = gå, det er vel heller stramt bånd = snu, gå tilbake og fremover igjen :). Vi har virkelig prøvd å være konsekvente (nesten hver dag) og har vel holdt på med dette i 6-7 måneder hvertfall.

@Simira: Ja, folk er flinke til å gi gode råd her :) Hun er en blanding av labrador og border collie og tar de fleste ting veldig lett, men akkurat det med å gå pent i bånd er en oppoverbakke som aldri ser ut til å ta slutt :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...