Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet at det finnes mange navnetråder her, og at jeg kan søke på nett etter lange lister. Jeg har sett i navnetrådene, og jeg har sett på så mange lister at jeg ikke har telling lenger .. Men jeg greier ikke å finne det rette navnet til vår nye hund. Har ikke hatt vanskeligheter med å finne navn tidligere, men på denne frøkna synes jeg ikke NOE passer.

Hunden er en Rottweiler, tispe, 2 år gammel, og har tidligere blitt kalt "Beauty". Hun lyder ikke navnet, og jeg synes det er et forferdelig navn, så hun skal ha et nytt navn. Vår andre rottweiler heter Zandra, hun var også en omplasseringshund, og vi fikk oss ikke til å bytte navn den gangen selv om jeg misliker det navnet også (tenker selvfølgelig ikke over det lenger.

Jeg liker ikke typiske hundenavn som Bella, Suzi, Tinka, Bamse, Balder osv. Jeg liker heller ikke navn som "Ikke", "Alt", "Noe". Og typiske menneskenavn på hunder liker jeg heller ikke.

Jeg kan nevne at jeg liker navn som Khaleesi, Iiwi, Malawi, Nataya, Tári, Tikaani. Og jeg liker også navn som Diesel, Turbo, Beemer, Ducati, Nitro.

Noen som har noen gode forslag? :frantics:

Skrevet

De ganger jeg har slitt med navn, har jeg satt meg ned og sett gjennom et par filmer hvor jeg vet det finnes mange navn - det være seg stedsnavn, navn på dyr eller mennesker. Så har jeg sett om noen av disse navnene kler den aktuelle hunden.

Det første som slo meg med tispenavnene du nevnte, er at disse passer til polarhunder. Hannhundnavnene du nevner passer mer på gruppe 2 hunder.

Har i grunnen ikke noe andre forslag enn at du setter deg ned og tenker gjennom personligheten til hunden jeg. På voksne hunder synes jeg det er vanskelig med å foreslå navn, man må kjenne hunden litt synes jeg.

Skrevet

De ganger jeg har slitt med navn, har jeg satt meg ned og sett gjennom et par filmer hvor jeg vet det finnes mange navn - det være seg stedsnavn, navn på dyr eller mennesker. Så har jeg sett om noen av disse navnene kler den aktuelle hunden.

Det første som slo meg med tispenavnene du nevnte, er at disse passer til polarhunder. Hannhundnavnene du nevner passer mer på gruppe 2 hunder.

Har i grunnen ikke noe andre forslag enn at du setter deg ned og tenker gjennom personligheten til hunden jeg. På voksne hunder synes jeg det er vanskelig med å foreslå navn, man må kjenne hunden litt synes jeg.

Jeg er helt enig. Hun er som Rottweilere flest, og passer navn som Diesel, Nitro, Bulldozer .. Men jeg greier ikke å finne et eneste navn som kan brukes på en tispe, de fleste sånne navn er jo til hannhunder. Takk for godt forslag, skal se om jeg finner noen filmer det kan være gode navn i :-)

Skrevet

Hva med Lara (Lara Croft) passer sammen med Zandra, men er ikke for menneske navn allikevel. Og så er det litt tøft :)

Edit: eller Giulia /Giulietta (as in Alfa Romeo) de er jo samme gate som Ducati, Diesel etc..

Edit 2: Eller Tesla :)

Skrevet

Jeg liker navn som viser tilknytninga til hunden. Jeg hadde feks Helga, Fraulein og Mädchen som alternativer da jeg sjøl skulle ha rottweilertispe. :)

Enig i den. Sheltien jeg henter heter Kenzie (Mackenzie) som har skotsk/gælisk opphav. I tillegg har navnet en mening jeg liker godt - "wise leader" eller til og med "good-looking" ;)

Edit: i tillegg er navnet blitt ganske populært og mye brukt i USA, noe som også er ganske passende i og med at frøkna kommer fra amerikanske linjer :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

Takk for tips folkens! Lette etter tyske navn, men fant ingen jeg likte, så vi begynte å tenke på filmer vi har sett, om det er noen karakterer som passer hennes personlighet. Fant ingen .. Men så ville poden se "Wall-E", og da fant vi et navn som passer henne perfekt! Eva heter jo kjæresten til Wall-E, og måten han sier navnet hennes på er jo helskjønt! Så hun ble hetende Eva, som vi uttaler "Iva", og som vi skriver "iiwa". Takk for hjelpen uansett :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...