Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi skulle jo egentlig fått valp for et par uker siden, men han ble dessverre avlivet pga en hjertefeil.

Vi har nå funnet en ny valp og krysser alt vi har for at det går bra denne gangen!

Navnet den første valpen fikk var Charlie. Vi vurderer å kalle denne også Charlie, men er litt usikre.. Det er det navnet jeg har ventet et par år på å få gi til en hund, så det er rart å skulle finne andre navn.

Andre navn vi tenker på er bl.a. Aron, Timo og Marco.

Har dere noen flere fine forslag? :)

Skrevet

Hvorfor ikke Charlie? Hvis du har ventet på å få bruke det, så er det jo fint å nettopp kunne gjøre det. At dere i utgangspunktet kalte den forrige valpen Charlie gjør kanskje ikke så mye, såvidt jeg skjønner så rakk han aldri å bli med dere hjem?

Jeg tror helt ærlig at dere kanskje kan komme til å angre om dere går for et "andrevalg", så jeg sier - gå for Charlie :)

edit; ooooh, den valpen der kjenner jeg :wub:

Skrevet

Gratulera med denne valpen og håper at dåke får mange gode år! :) Lykke til med valpen. ;)

Kva namn liker dere best? :)

Likte veldig godt Charlie, Aron og Marco.

Eventuelle namn som passer til valpen;

  1. Theo
  2. Milio
  3. Niko
  4. Emil
  5. Oliver
  6. Kasper
  7. Leon
  8. Trym
Skrevet

Takk for svar dere!:D

Fikk svar fra oppdretter i går om at valpen er frisk, så da skal vi hente han i morgen! Som vi gleder oss :D

Vi har bestemt oss for å kalle han Charlie, men vi er fortsatt litt usikre.. Dersom vi ikke synes det passer når vi henter han i morgen så går vi for Marco. De siste dagene har vi begynt å like det navnet veldig godt!

Artig at du kjenner til valpen, marjea! Da kjenner du han nok mye bedre enn oss enn så lenge ^^

Skrevet

Hvordan går det med den lille turboen? Er det en Charlie eller Marco?? Jeg var og hilste på han på fredag, da var han så herlig! Lå på ryggen og kosebeit meg i hendene :wub: Jeg stemmer for en egen tråd om han, med masse bilder!

Skrevet

Det ble Charlie! :)

Han er så fryktelig søt. Elsker å bli klødd på magen og jakte på løv ute. Det er mye lyder her vi bor, og han er ikke redd i det hele tatt. Skal utforske alt :D

Men det må sies at vi blir ganske utslitte også! Han biter og finner på nye rampestreker hele tiden. Han vil heller ikke spise noe særlig, men det blir vel bedre etterhvert som han blir tryggere hos oss :)

På natten sover han et par timer før han må på do, og etter det tar det rundt en halvtime å roe han ned igjen, så søvn blir det ikke mye av for oss :P

Jeg hørte du ikke bor så langt unna oss, så om du vil så kan vi jo møtes etterhvert som han blir litt større! :)

Gulrot smaker godt og er gøy å leke med!

post-13641-0-17933900-1414522502_thumb.j

Han har lært seg "sitt" sånn halvveis allerede :D

post-13641-0-75286000-1414522519_thumb.j

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...