Gå til innhold
Hundesonen.no

Kløv til lapphund


Recommended Posts

Guest Klematis
Skrevet

Jeg har planer om å kjøpe kløv til frøkna, men jeg lurer litt på om det er katastrofalt å kjøpe dette på nett (som sikkert er billigere), eller om jeg må i en butikk og få prøvd den på for å være sikker på at den passer?

Jeg ser jo at det er et godt utvalg av kløv å velge i, men jeg har jo ikke den fjerneste anelse om hva som er lurt å kjøpe, og hva som er greiest å styre unna, og hvordan jeg vet om det passer eller ikke.

Hun får jo vinterpels etterhvert også, har det noe å si, slik som det hadde med trekkselen jeg hadde planlagt å kjøpe? (Burde vente til vinterpelsen var kommet, sa de)

Og hvor mye kan en lapphund på 17 kg egentlig bære på i denne kløven?

Skrevet

Em kløv har gjerne en del å gå på i str, ihvertfall mer enn en sele, pga noe innstillingsmuligheter og slikt så det har nok ingen betydning, forøvrig så bruker jo de fleste seler året rundt, og vinterpels er vell gjerne ikke såå mye mer enn sommerpels, så mye at selen ikke passer?

Guest Klematis
Skrevet

De mente det på dyrebutikken der jeg så på seler, at det var dumt å kjøpe en trekksele når jeg ikke vet hvor stor hun blir med vinterpels, så de mente jeg heller burde komme tilbake med henne med fullt utviklet vinterpels.

Hadde jo vært kjekt med både en trekksele og en kløv som passa hele året, ja:-)

Skrevet

Kløv er sånt som jeg syns man alltid bør prøvd på, om man kan. Skal man først bruke det litt er det viktig med god passform, og det er lettest å se ved å faktisk prøve :)

Thorvald har samme trekksele og kløv sommer søm vinter han, og det er relativt stor forskjell på vinter- og sommerpels hos ham :P

Vi har Laika originalkløv, @MorBilly har Laika sportskløv tror jeg, @Krilo har Nonstop. I tillegg vet jeg folk som har gresshoppakløv, også endel som bruker de ulike ruffwearvariantene. Så det er ihvertfall merker jeg vet av folk med lapphund har :)

Thorvald veier 20 kg, og bærer lett 4-5 kg :) På turer går han med alt fra 2-5 kg avhengig av terreng etc :)

  • Like 1
Skrevet

Vi har samme kløv, trekksele og andre sele hele året, med og uten masse pels. Tror ikke jeg har hørt om noen som bruker forskjellig avhengig av årstid/pels...

Vi har som @Aslan sa Nonstop kløven i den minstr str og vi ef fornøyde med den i hvertfall :)

Skrevet

Laika sportskløv her ja. :)

Og vi bestilte på nett uten å prøve, men med mulighet for retur.

Billy er også 17 kilo men er så ung enda at han bærer ikke mer enn et par tomflasker og to små poser kaffe på tur. ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...