Gå til innhold
Hundesonen.no

Rotrening når hunden er "på" - hvordan gjør man det i praksis?


Tuvane
 Share

Recommended Posts

Hannhunden min er rolig og stødig, og lar seg ikke stresse opp av andre ting enn katter. Tispevalpen (snart 8 mnd) jeg har nå har en fin avknapp når det ikke skjer noe, men stresser seg veldig opp når det skjer noe. Hun har ENORME forventninger til tur og trening, og det kommer ut i form av lyd, masing, napping og vimsing, og jeg kjenner at jeg blir litt smågærn. Det er gøy å trene med en gira hund, men det er ikke så gøy med alt det som skjer først.

Normalt sett ber jeg henne sitte når hun girer seg opp, og det har fungert ganske bra, helt til hun fant ut at hun kan bjeffe mens hun sitter.

Hvordan jobber man med ro i slike settinger? Står man bare og venter til hunden roer seg? Eller finnes det noe magisk triks?

Jeg har ingen erfaring med denne type stress, så er derfor ute etter råd og veiledning og konkrete treningsmetoder. Lyden har jeg jobbet med lenge, og prøvd veldig mye forskjellig med, men det eneste som jeg har hatt suksess med er å avlede med en leke. Men nå har hun så store forventninger til leken at det i seg selv skaper mer stress og lyd. Har selvfølgelig prøvd med mat også, men det har ikke hatt så god effekt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det handler vel om å dempe forventningene til det som skal skje? Oppskriften er enkel, men å gjennomføre det er ikke like enkel, tror jeg *ler*. Nei, altså, jeg har et par stk som har enorme forventninger til hva som skal skje når jeg tar fram turbeltet. I teorien vet jeg jo at for å få litt ro i flokken må jeg enten være knallhard og kjøre streng disiplin (det ligger ikke helt for meg), eller fjerne forventningene. Egentlig burde jeg jo ta på beltet, og når hundene girer seg opp, så tar man av beltet og går inn og setter seg i sofaen. Så på igjen med beltet, hunder øser seg opp, ta av beltet og gå i sofaen. Gjentas til hundene skjønner at nei, det kommer ikke til å skje noe når kjerriga tar på det beltet.

Metoden fungerer selvsagt ikke her, for jeg har ikke tålmodighet til å drive med sånn trening :aww:.

Jeg husker en dame i hundeklubben jeg trente i før. Hun hadde også en schäfer som øste seg opp til de store, gaulende høyder når de kom til treningsbanen. Hun kom på trening, lot bikkja sitte i bilen, åpnet bakluka, og så snart hunden gaula, så var det igjen med bakluka og intet skjedde. Hun var på ørten treninger uten at hunden en gang kom ut av bilen. Jeg tror gaulinga dempet seg noe, men jeg må vel innrømme at jeg ikke tror de kom særlig langt i treningen, egentlig.

.... og ellers har jeg overhodet ingen gode innspill altså :lol:. Det ER vanskelig å trene bort lyd, tror jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Tja en trenger gjerne flere redskaper har jeg funnet ut. Alt fra å vente til å ta time out til å be hunden slutte på en kraftig måte. Han min har et kunstig stress som jeg plukker av han og der bruker jeg alt for å nå målet. Hva jeg buke hvor kan jeg ikke helt forklare. Men med bjeffing og sitt i gangen hadde jeg gått og satt meg i godstolen. TI still sprette opp og nærme meg hunden. Ute på trening har jeg med bilen så kommer ikke hunden ut av bilen før den er stille. Finner den på å bjeffe under trening , rett i bur/bil og bli der til den har roet seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Parker ved siden av treningsbanen. Ta hunden ut, så fort det kommer et knepp, hiver du henne i bilen igjen og slik går trenings kvelden.

Sent from my ST27i using Tapatalk 2

På trening takler jeg det egentlig greit, der får hun ikke komme ut før det er tyst, men det er verre hjemme når vi bare skal ut på tur eller ut å trene litt i hagen. En morgen hvor jeg prøvde å vente henne ut, endte det med at hun tisset på teppet i mellomtiden. :frantics:

På trening har vi *bank i bordet* ingen lyd, det er bare i alle situasjoner ellers. XD

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Parker ved siden av treningsbanen. Ta hunden ut, så fort det kommer et knepp, hiver du henne i bilen igjen og slik går trenings kvelden.

Sent from my ST27i using Tapatalk 2

Jeg liker denne vrien. Det finnes mange variasjoner over samme tema, men essensen er å lære hunden at treningen avbrytes så fort hunden begynner å stresse seg opp.

Det beste med denne varianten er at den kan gjøres enklere for hunden, slik at hunden faktisk har mulighet til å lykkes relativt enkelt, ved å innlede treningen ved å trene på å være konsentrert på steder hvor hunden ikke stresser seg opp litt, men ikke veldig. Da blir det også lettere for hunden å roe seg så den får en ny sjanse.

Jeg tror også det er artigere for føreren å trene sånn, enn det er å ha med hunden overalt uten at hunden får komme ut av bilen/gjort noe (for at hunden skal lære å dempe forventningene). Også jeg vet jeg ærlig talt ikke hvor effektivt det er å lære hunden at det ikke skjer noe (når målet er at det skal skje noe når hunden engang har lært at det ikke skjer noe). En venninne av meg prøvde dette med sin hund som hylte og var helt gal hver gang de skulle noe sted med bilen. Det ende jo med at de aldri kom seg noe sted med bil, for én gang med noe morsomt som resultat veltet hele ro-treningen. Nå var han ganske ekstrem, men vi konkluderte vel med at det ikke virket.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På trening takler jeg det egentlig greit, der får hun ikke komme ut før det er tyst, men det er verre hjemme når vi bare skal ut på tur eller ut å trene litt i hagen. En morgen hvor jeg prøvde å vente henne ut, endte det med at hun tisset på teppet i mellomtiden. :frantics:

På trening har vi *bank i bordet* ingen lyd, det er bare i alle situasjoner ellers. XD

Kan du ikke ta henne med ut kjapt så hun får tisset først (bare i tøfler og innklær uten forberedelser så hun ikke rekker å stresse seg opp), og så gå inn og kle på deg og gjøre det du trenger før dere går ut på ordentlig? Da kan du "vente henne ut" uten å være redd for at hun skal tisse inne. Kanskje :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Holder hunden munn om du stapper noe i munnen på den? Være seg godbit eller kong?

Rett og slett ikke la den få mulighet til å begynne å være føre var og starte "föring" eller dytte en ball i kjeften på den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sikkert ikke løsningen på alle verdensproblemer, selv om jeg tror det, men godbitsøøøk. Funka på mitt stressa schäfermonster :) Hun er så og si lydløs nå :) Bruker småsøk for å hjelpe henne til å roe ned.

Ang. tur, så har jeg gitt litt **** i stresset der, men det er nå bare meg da. Men hun merker veldig godt forskjell på "ut og tisse" og "tur". På "ut og tisse" så er hun på langt nær like gærn som når det er snakk om tur.

Sånn der ta på seg jakken, ta av seg og gå å sette seg til hunden er rolig-opplegg ligger ikke for meg. Det tar lang tid og det er vanskelig å være konsekvent. Det er ikke alltid man har en time til rådighet før man skal ut for å trene på sånt, og på langt nær alltid man har vilje og tålmodighet til den typen trening.

Så jeg har begynt å si "sitt", reiser hun seg så får hun "nei" og på nytt en sitt-kommando. Men nå lager ikke hun et helvettes bråk da. Hun gjorde det i forrige leiligheten, men det var nok fordi vi ofte gikk tur et sted i nærområdet hvor vi trente og kastet ball og pinne, dermed hadde hun forventninger der etter. Når vi flytta, så forsvant det. Nå stiller hun seg foran bilen når vi skal ut, hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...