Gå til innhold
Hundesonen.no

Usikker på hva slags rase vi skal velge


SIOS
 Share

Recommended Posts

Hei, jeg er en jente på 19 år og når jeg bodde hjemme hos min mor hadde vi en Golden Retriever. Han er ganske stor og lat, og etter en times tur med meg i raskt gange blir han helt utslitt. Vi har hatt den til dyrlege flere ganger, men de har aldri funnet noe gale med han.

Samboeren min har og hatt en Schæfer som var utrolig lydig, han brukte så å si ikke band på den i det hele tatt når de var ute på tur.

Nå har jeg og samboeren min funnet ut at vi ønsker oss en hund. Vi bor i en middels stor leilighet og jeg går på skole mens han jobber.

Vi lurer på å skaffe oss en Jämthund men med tanke på at ingen av oss jakter vil kanskje hunden ikke få den mosjonen den trenger. Vi har ingen problem med å gå over en times tur i fjellet, men jeg er usikker på om det kan være nok. Jeg vil ikke skaffe meg en hund der jeg ikke kan tilfredstille behovene hans.

Noen som har tips til hva vi skal gjøre?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

jamt, mye lyd og kan ikke gå løs er det jeg hører fra typen som er elgjeger. Og i tillegg så jakter dem stort som i å komme igjen dagen etter når dem ikke får stilt elgen. DA ville jeg heller satt meg ned og tenke over hva dere kan gi og en hund og hva slags pelsstell dere er komfortable med. HVa har dere lyst til å gjøre med hunden?

Tror apsolutt det er mange raser som vil passe dere mer enn en jamt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal det være "vanlig familiehund", eller skal dere bruke den til noe (feks spor, agility etc)? Er røyting ok, er bjeffing ok? Hvilket utseende liker dere på hunder? Er det ok å måtte kle på hunden når det regner og er kaldt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det skal være vanlig familiehund ja! Bjeffing er ikke ok i det hele tatt! Røyting derimot skal være ok, synes jo jamt, husky o.l er veldig fine, men det er jo jakt hunder så det passer visst ikke helt.

Vil helst sleppe å kle på hunden bår det er kaldt å når det regner med tanke på at vi bor på vestlandet :-p

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det skal være vanlig familiehund ja! Bjeffing er ikke ok i det hele tatt! Røyting derimot skal være ok, synes jo jamt, husky o.l er veldig fine, men det er jo jakt hunder så det passer visst ikke helt.

Vil helst sleppe å kle på hunden bår det er kaldt å når det regner med tanke på at vi bor på vestlandet :-p

Viss bjeffing ikke er ok i det hele tatt så blir ganske mange raser utelukket. Du får ingen garanti på at valpen din blir lydløs, de fleste hunder bjeffer i mer eller mindre grad. Kunne dere vurdert omplasserings hund? Da vet dere litt mer hva dere får med tanke på lyd, radius osv. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis bjeffing ikke er ok i det hele tatt er hund utelukket mener nå jeg.

Hilsen en som overhodet ikke har en gneldrehund, men mener at hunder både skal sees og må få lov til å "snakke" nå og da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei! Så koselig at dere vil ha hund, og at du bruker forumet til å finne ut litt mer om hva slags rase som passer dere. Jeg har en filosofi når det gjelder hundehold - det skal være mest gøy. For at det skal være det er det lurt å finne en rase som passer best mulig til det utgangspunktet dere har som hundeeiere. Ikke tenk for mye på at "vi kan jo forandre oss på dette området, det går sikkert fint å tilpasse seg til det, og bare vi trener hunden nok er ikke dette noe problem!". Nedarvede instinkter og rasetrekk er vanskelige å overstyre, og dere kjøper dere mer et problem enn et morsomt, herlig og givende familiemedlem om dere ikke tar hensyn til det. Dere har noen konkrete ønsker. Hunden skal være en aktiv og grei turhund som også kan gå løs. Den skal ikke ha for lett for å bjeffe, og det skal være lite pelsstell. Dette er greie ønsker som er realistisk å oppnå i en hund hvis dere velger rett rase. Jeg ville ikke kjøpt jakthund (jämthund) eller husky ut fra disse kriteriene. Jämten er en stor og sterk jakthund som er laget for og lever for å jakte. De er nydelige hunder, men selv jeg som faktisk jakter elg er skeptisk til å anskaffe meg en - det er så mye mer enn noen ukers jakt i året hvor hunden skal ha det bra og dere skal leve sammen. En rase som jämten krever en dedikert eier som virkelig ønsker seg akkurat en jämt, basert på jämtens rasetrekk og temperament, ikke på at de er nydelige hunder (for det er de!).

Husky er en litt annerledes rase, det er ikke en jakthund, men det er mange instinkter å ta hensyn til der også. Det er jo en rase som er avlet for å trekke. En times tur i skogen er ikke nødvendigvis nok for en at en husky skal få det den trenger og bli fornøyd. Det er også en rase som generelt sett ikke bør slippes løs, da jaktinnstinktene er svært sterke.

Jeg ville, hadde jeg vært dere, sett litt mer på de mer standard familiehundrasene. Enhver frisk hund med sunn kroppsbygning skal tåle en times tur og vel så det, hunden til foreldrene dine er nok et uheldig unntak sånn sett, så det trenger du nok ikke bekymre deg for. Raser av gjeterhundtype og retrievere pleier å være relativt greie å ha løse. Noen av disse rasene krever mye hodetrim og mentale utfordringer for å trives, og noen er mer passende for de som er erfarne hundeeiere med ønsker om å for eksempel konkurrere høyt oppe i klassene enn andre, men det finnes så mange fine, lettlærte, sporty hunderaser midt i mellom som dere kan kikke på! Sannsynligheten for at dere får en god match med en sånn hund, at deres livsstil passer inn i hundens "krav og ønsker" og omvendt, er større enn om dere f.eks. da velger en jämthund.

Jeg foreslår at dere tar en titt på korthåret collie, labrador, golden (som sagt - det er ikke et vanlig rasetrekk å være såpass "lat" at den ikke trives med en times tur!!), Shetland Sheepdog, Dansk/svensk gårdshund og finsk lapphund. Lapphund og Shetland Sheepdog har nok lettere for å bjeffe enn f.eks. labrador, men det er ikke typisk at de står og bjeffer hele dagen - de kan varsle når noen kommer for eksempel, og gi seg med det. Dette er også i aller høyeste grad en treningssak :) Jeg er ikke glad i bjeffing, men er helt komfortabel med lydnivået på mine. Finsk lapphund er en av mine favorittraser, og virker på meg som en utrolig fin allroundhund med stødig temperament. Kjempefine er de!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har funnet en fin blandingsrase så nå er det bare å vente å se om vi blir godkjent! :-)

Tusen takk for svar, har vore veldig til hjelp for oss!

Du spør om råd i går kveld og har funnet en hund i dag morges?

Jeg får håpe dette er et gjennomtenkt valg, en hund kan bli 14-15 år og da gjelder det å ha klart for seg alle eventualiteter som utdanning, bosted, samlivsbrudd, barn, økonomi osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har funnet en fin blandingsrase så nå er det bare å vente å se om vi blir godkjent! :-)

Tusen takk for svar, har vore veldig til hjelp for oss!

Husk at også blandinger blir et resultat av sine foreldre. Så dere bør også der sjekke opp foreldredyrene nøye før dere henter hjem en ev valp.

Har begge foreldrene de egenskapene dere ønsker, ev egenskaper dere ikke vil ha? Som å kunne gå løs, jaktinstinkter, bjeffing, vennlighet ovenfor andre dyr/hunder/mennesker?

En blanding er også ofte mer uforutsigbar ift "endelig resultat" vedr adferd og utseende enn rasehunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg har brukt silver shade-dekken til hest om sommeren, og min erfaring er positiv. Materialet reflekterer sollys godt og bidrar til å holde hesten kjøligere, spesielt på veldig varme dager. Det gir også en viss beskyttelse mot insekter, selv om det ikke erstatter et eget fluedekken. Det er viktig å velge riktig størrelse og sikre at det sitter godt, slik at det ikke gnager. Jeg opplevde at hesten virket mer komfortabel, særlig under opphold på beite i solsteiken.
    • Lyden av ordet diary..  Vurderte i går å oppdatere om suksessen med ris, havregrøt, gulrot og brokkoli mos, ren kyllingfilet og egg, med en gradvis reintrodusering av tørrfor. Etter 2x kakao kunstverk av perfekt konsistens, som bare var å plukke fra gresset uten any smear, så det ut som en suksess, og Ede fikk V&H blandet med litt gulrotmos til kvelds. I morges viste det seg at jeg var litt snar med å trekke konklusjoner i går, og min vurderingsevne før morgenkaffe er heller ikke noe å skryte av. Det første som kom ut var fint, så jeg avfeide den siste klatten med softis som ingenting. ..og jeg glemte å tenke på at Ede ikke har fått intimbarbering på en stund. Rævskjegget hadde rukket gro nok til å kunne forveksles med ansiktet på en nykonvertert islamist, noe jeg smertelig ble gjort oppmerksom på da jeg noen timer senere måtte tørke stumpen hans fra en ladning med viskositet lik brun kjøttkakesaus ved 278°K. Det som først så ut som en grei tørkejobb viste seg å være det verste tilfellet av danglebær jeg ikke har hørt om før. Ord kan vanskelig beskrive den følgende halvtimen.  Det ble tørket og vasket og lugget i det nyanlagte talibanskjegget uten antydning til å nærme seg måloppnåelse. Ede begynte bli sår i stumpen og protesterte mot behandlingen, men forstod alvoret i situasjonen og samarbeidet tålmodig for å la meg prøve fikse problemet med dobbel effileringssaks, noe som heller ikke var noen quick fix. Vurderer begynne kalle ham Harald nå, etter Harald Hårfagre. Etter at effileringssaksen hadde gjort hva den kunne, så var det fortsatt en absurd mengde småsmuler av brun sement stuck i fløyelen rundt kaviarstjerna på den heltemodige pompen. Å finne frem sjampoen hadde liknende effekt på Ede som på røverne i Kardemommeby. Den heltemodige roen og tålmodigheten slo over i engstelse og han ville ikke samarbeide mer. Fordi han er hjernevasket fra barnsben til å forbinde dusjen med mat, så gikk han allikevel med på å la meg lukke døren bak ham, i håp om lysere tider, men forstod han var fanget i en felle øyeblikket etter, da jeg skrudde på dusjen uten at det luktet mat der inne. Ikke tale om at han ville gå med på det der. Han er for stor til å kunne tvinges nå, så å få den stumpen der inn over kantene på dusjsonen var det bare å glemme. Løsningen ble å massere inn sjampoen midt på gulvet og omstendelig vaske den ut igjen med vaskekluter og håndklær i flertall, mens han benyttet anledningen til å styrketrene muskulaturen rundt halefestet for å være bedre rustet til fremtidige konflikter av samme art.  Da det begynte vibrere truende i halsbåndet var jobben heldigvis gjort.  Nå som veslefjeset er rent og pent og utenfor PSTs søkelys, så er neste oppgave på tapetet å overbevise Harald om at det å stå stille med halen hevet mens jeg romsterer rundt analåpningen hans med en oppladbar, vibrerende, rosa plastdings er nødvendig for å gjøre neste tømming av belgen til en mindre traumatisk opplevelse for oss begge. ..med gulrot- og havregrøt som "lokkemiddel". Godt han ikke kan skrive Finn-annonser for omplassering eller ringe Dyrebeskyttelsen selv. 
    • Jeg tror nok forslaget var å få ny hund umiddelbart etter du har mistet den du har, ikke før. Det er fordeler og ulemper. Og ikke minst, folk er forskjellige.  Nå kan ikke jeg få ny hund pga. sykdom, men selv om jeg hadde kunnet det hadde jeg nok brukt god tid før neste kom i hus. Nå er det to år(!) siden vi mistet våre, og jeg kjenner jeg er mentalt klar for en ny hund. Men for min del sier helsa nei da, så det blir ikke med det første. Uansett tenker jeg det viktigste er å sette pris på den tiden man har, og ta vare på minnene når de er borte.
    • Tankk. Skal sjekke Librela. Når det gjelder ny hund så har jeg faktisk fått det forslaget av en del. Men hu blir sjalu på andre hunder hvis jeg er for "overstrømmende" så det blir evt om lenge til.
    • Fin tradisjon! Har ikke pleid å sette noen spesielle mål for hundeholdet, men kanskje det kan hjelpe på motivasjonen for ulike ting. Så, her er mine ikke så ambisiøse mål for resten av 2025 (om enn litt sent, hehe): - Har en del hundebøker liggende som jeg gjerne vil komme gjennom. Jeg leser igrunn lite bøker generelt, så blir ganske fornøyd hvis jeg kommer gjennom 2 i løpet av de neste 5 månedene - Sydney har muligens ikke så altfor lenge igjen, så hovedmålet blir å gi henne en så god pensjonisttilværelse som mulig og gjøre mitt beste for å holde henne i god helse.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...