Gå til innhold
Hundesonen.no

Skabbrev i området - skal jeg gjøre noe?


Recommended Posts

Skrevet

Vi er på ferie hjemme i Vesterålen, og det er påvist skabb hos rev og noen hunder på "vår side av brua" i kommunen: http://www.vol.no/nyheter/sortland/article10193877.ece

Jeg har hverken sett rev eller skabbrev eller hørt noe snakk om dette fra hundefolk i området før det var i papirutgaven av avisen i går. Men jeg lurer på om det er noe jeg må eller burde gjøre, eller må man bare "vente å se" om hunden blir smittet og så behandle?

Lokale veterinærer anbefaler å passe på hunden når man går tur, samt holde hunden sin unna andre hunder. (Edit: Leste feil, det er hundeeiere som har fått sine hunder smittet som anbefaler å holde egne hunder unna andres, but the point still stands.) NKK Harstad går i helgen og mange lokale skal dit.

Jeg har aldri vært borti skabb før, så hva tenker dere?

Skrevet

Jeg har hatt skabb på mine hunder sååå mange ganger! Bodde i et skabbrevområde, og de var fæle til å rulle seg i sånne groper som reven rullet seg i (dustedyr). Det var veldig enkelt å behandle da, med dråper alla flåttmiddel hvis jeg husker riktig, og da var det bare å holde de unna andre hunder i den periden de var smittefarlige. Jeg holdt de unna fra de begynte å klø, men tok ingen andre forholdsregler altså.

  • Like 1
Skrevet

Har du mistanke om at bikkja har vært utsatt for skabbsmitte (gnidd seg en plass skabbreven har ligget, el) Så vask den med grønnsåpe med en gang du kommer hjem. Det funker! Har hatt bikkjer i hi med skabbrev flere ganger, og et bad etterpå hindrer smitte :)

  • Like 1
Skrevet

Takk for svar, @Aya og @Pringlen! :)

Da senker jeg skuldrene litt, og dusjer hunden med grønnsåpe istedet for vanlig sjampo som vi vanligvis bruker. Blandes grønnsåpen ut før vask, eller hvordan gjør du det, Pringlen?

Skrevet

Nei, har bare brukt den ren. Vanlig sjampo går sikkert like greit, hovedsaken er å få vasket hunden før skabben graver seg inn i huden (eller hva den nå gjør :P )

Skrevet

En jeg kjenner fikk det på hunden sin i sommer, og den ble styggdårlig, og har fremdeles ikke kommet seg 100%. Så jeg ville ha vært forsiktig.

Hvordan dårlig ble den?

Hatt skabb på mine to ganger, ene gangen var de bokstavlig talt oppå en skabbrev som hadde forvillet seg inn på tunet. Fikk reven skutt og behandlet hundene. Andre gangen var det samojeden til svigers som hadde vært bortpå noe med skabb. Han sleit med kløe og sår leeenge etter at behandlingen var over, men fin igjen nå heldigvis.

Skrevet

Jeg vet også om en hund som har blitt skikkelig dårlig av skabb (kanskje samme som Tuvane snakker om), og det er vel en hund som har vært syk en del, og har nedsatt immunforsvar?

Skrevet

Hunden min hadde skabb tidligere i år, og det var forferdelig. Har ikke hørt om andre hunder i området som har hatt det, men vi har jo en del rev her.. Ikke så enkelt å unngå hele tiden heller, siden den kommer i hagen.
Jeg vet ihvertfall at det skal ikke mange symptomer til før vi behandler neste gang, nå fikk hun Stronghold etter litt, og det fungerte veldig bra.
Her er innlegg på bloggen med bilder, enda så har jeg ikke med bilder av de verste dagene :(
Har du mistanke om at hunden kan være smittet så kontakt veterinær.

http://boerboelheidi.com/2014/06/16/hund-med-skabb-bilder/

Skrevet

Hvordan dårlig ble den?

Hatt skabb på mine to ganger, ene gangen var de bokstavlig talt oppå en skabbrev som hadde forvillet seg inn på tunet. Fikk reven skutt og behandlet hundene. Andre gangen var det samojeden til svigers som hadde vært bortpå noe med skabb. Han sleit med kløe og sår leeenge etter at behandlingen var over, men fin igjen nå heldigvis.

Den mista nesten all pels, lå langflat i ukesvis (egentlig en sprek unghund), og det har tatt laaang tid før den begynte å komme tilbake til nromalen.

Skrevet

Den mista nesten all pels, lå langflat i ukesvis (egentlig en sprek unghund), og det har tatt laaang tid før den begynte å komme tilbake til nromalen.

Åh såpass!

Vi sleit jo lenge med samojeden, kløen forsvant ikke selv om skabben var borte. Han fikk store væskende står på store deler av kroppen og bådet mistet pels og måtte klippes for å få kommet til pelsen, men sånn bortsett fra kløen og at han ble sliten av det, så var allmentilstanden fin hele tiden. Etter flere kortison og antibiotikakurer så gikk kløen bort også, nå er han kløfri. :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...